مشاور حوزه علمیه خواهران یزد:

بازی با کودکان، از نکات آموزنده سیره فاطمی است

شناسه خبر : 101650

1399/10/18

تعداد بازدید : 19

بازی با کودکان، از نکات آموزنده سیره فاطمی است
مشاور حوزه علمیه خواهران استان یزد بازی با کودکان را از نکات آموزنده در سیره فاطمی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از یزد، خانم فاطمه یوسفی در نشست حضوری-  مجازی مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) یزد با عنوان «مادران فاطمی» اظهار داشت: حضرت زهرا(سلام الله علیها) با  قرائت اشعار عقیدتی و مذهبی برای فرزندانشان، با آنان بازی می کردند همچنان که در سیره پیامبر و همه ائمه (علیهم السلام) این امر، مشهود است.

مشاور مذهبی، بازی را یک حرکت هدفمند و جسمانی خواند که در شکل گیری و رشد شخصیت کودک مؤثر  و منجر به آسیب وارد شدن به کودک نمی شود..

استاد حوزه، ادامه داد: ممکن است یک بازی کودکانه، برای ما بزرگسالان بی معنا یا بیهوده باشد اما همه حرکات و سخنان در بازی، برای کودک دارای معنا و مفهوم است مثلاً بازی های نمادینکودک  با یک تکّه چوب یا وسایل دیگر نباید مورد تمسخر و سرزنش قرار گیرد.

خانم یوسفی، پی بردن به علایق کودکان و هدایت آن علایق، درک شخصیت آنان، تخلیه هیجانات، آموزش اعتقادات، رشد هوش هیجانی، درک محبّت والدین و ... را از فواید بازی با کودکان برشمرد و تأکید کرد: والدین هم باید در بازی های نمادین با کودکان خود همراه شوند.

وی بازی کردن هردو والد را  با کودکان لازم دانست و در تبیین علّت آن گفت: پدر با طراحی بازی های پر جنب و جوش اعتماد به نفس فرزند را بالا می برد، همانگونه که مادر با انجام بازی های فکری، تفکّر کودک را فعّال می کند. پس پدر و مادر، مانند دو بال برای فرزند، باید همسو و هم جهت حرکت کنند.

مشاور مذهبی ادامه داد:  بازی پدر با فرزند خود به ویژه با پسر، جرأت مندی در وی را افزایش می دهد و باید توجه داشت که عدم جرأت مندی در کودک، سبب اعتیاد، گرایش به فرقه های مختلف و انحرافات دیگر در بزرگسالی می شود.

استاد حوزه، گرفتن دست کودکان (ارتباط لمسی)، هم قد شدن با وی و غیره را از نکات مهم در بازی برشمرد و بر شمارش نعمت های الهی، توجه دادن به خالق جهان و شکرگزاری در بازی های کودکانه برای آموزش و محکم کردن پایه اعتقادات تأکید ورزید.

خانم یوسفی در پایان، این نکته را یادآور شد که وقتی اول شخص حکومت اسلام؛ پیامبر گرامی اسلام  با آن مقام و جایگاه، با کودکان به بازی می پردازد، هیچ کدام از ما مسلمانان نباید به بهانه های مختلف از این مهم، غفلت کنیم.