مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در گفتگو با ایکنا مطرح کرد:

رفع کمبود حوزه‌های علمیه خواهران در سایه تقویت کنش‌گری‌های اجتماعی

شناسه خبر : 101825

1399/10/20

تعداد بازدید : 37

رفع کمبود حوزه‌های علمیه خواهران در سایه تقویت کنش‌گری‌های اجتماعی
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور اظهار کرد: اگر بتوانیم فرصت کنشگرانه و رسمیت یافته را برای بانوان طلبه در سطح ملی و به شکل گسترده فراهم کنیم بخش زیادی از کمبودهای ما جبران می‌کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالکریم بهجت‌پور، در حاشیه سفر دو روزه خود به استان مرکزی، در گفت‌و‌گو با ایکنا از مرکزی، سفر خود به استان را نتیجه‌بخش توصیف کرد و گفت: برآورد ما از فعالیت‌های صورت گرفته این است که میل برای رونق حوزه علمیه بانوان در این منطقه مطلوب است.
وی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه خواهران در ۲۸ استان فعال هستند و استان خراسان رضوی در دو بخش خواهران و برادران حوزه مستقلی دارد. ۱۱۰ هزار نفر طلبه خانم در ۵۰۰ مرکز آموزشی تربیتی در سطح کشور مشغول به تحصیل هستند و قریب به همین عدد نیز از این مراکز فارغ‌التحصیل شدند.
حجت‌الاسلام  بهجت‌پور ادامه داد: در حوزه علمیه پایه‌های تحصیلی بر مبنای سطح یک و دو تعریف می‌شود. سطح ۲ برابر با کارشناسی با ۱۹۰  واحد درسی برای ورودی دیپلم که در ۵ سال تحصیل می‌کنند. ۱۷ رشته در سطح ۳ (کارشناسی ارشد) و ۶ رشته سطح ۴ (دکترا) نیز برای طلاب در نظر گرفته شده است که بسته به ظرفیت‌های استانی طلبه‌های خانم در حال تحصیل هستند.
این مقام مسئول اضافه کرد: حوزه علمیه خواهران مولود انقلاب است و تقریبا فعالیت رسمی خود را از سال ۷۶ آغاز کرده است. اراده حضرت امام(ره) و پس از ایشان مقام معظم رهبری بر توسعه و رونق حوزه علمیه خواهران بسیار حائز اهمیت است و نگاه این حضرات بر آن بود که نظام تعلیم و تربیتی ویژه بانوان شکل گیرد.
وی اظهار کرد: از سال ۷۶ مرکزی تحت عنوان مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران هویت رسمی پیدا کرد در این سال‌ها تلاش شد و تلاش می‌شود که با یاری خدا بانوان در بخش‌های مدیریت و استادی به تدریج توانا شوند تا بتوانند خود مدیریت بخش خواهران را کامل به دست گیرند. خوشبختانه بخش زیادی از مدیران، معاونان و اساتید از تحصیل کردگان حوزه علمیه خواهران هستند. ۱۰۰درصد اساتید سطح ۲، قریب به ۴هزار استاد و ۶۰ درصد اساتید سطح ۳ از بانوان هستند.
به‌گفته حجت‌الاسلام و المسلمین بهجت‌پور ۵ مدیریت استانی در سطح کشور توسط بانوان اداره می‌شود و معاون پژوهش و فرهنگی تمام مدیریت‌های کشور از بانوان هستند، کسب آمادگی بانوان برای مدیریت از جمله کمبودهایی است که وجود دارد. تلاش ما بر این است که بانوان توانایی مدیریت‌های کلان و کشوری را پیدا کنند.
وی یکی از کمبودهای حوزه علمیه خواهران را مباحث مالی بیان کرد و افزود: بخش مهمتر ازمباحث مالی برای ما این است که در زمینه فعالیت‌های خواهران میدان آنچنان که باید برای فعالیت اجتماعی و کُنش‌گری‌های رسمی‌تر اجتماعی بانوان باز نشده است. تلاش می‌شود هرچه سریع‌تر فرصت‌های اجتماعی و فرهنگی را برای بانوان تحصیل‌کرده فراهم شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین بهجت‌پور در پایان ادامه داد: اگر بتوانیم فرصت کنشگرانه و رسمیت یافته را برای بانوان در سطح ملی و به شکل گسترده فراهم کنیم بخش زیادی از کمبودهای ما جبران می‌کند. حوزه علمیه بانوان در حال پیشرفت و بالفعل شدن است. از سال ۷۶ تاکنون بسیاری از مراکز تربیتی و آموزشی ساخته شده است و ساخت ۲۷۰ پروژه آموزشی و تربیتی نیز در حال انجام است. مراکز آموزشی به امکاناتی همچون شیرخوارگاه، مهدکودک و مکان استراحت تجهیز می شوند.