فراخوان "ایده های خلاقانه در اهمیت عفاف وحجاب " از سوی حوزه‌علمیه‎ خواهران‌ قم منتشر شد

شناسه خبر : 101960

1399/10/22

تعداد بازدید : 35

فراخوان
خانم نیک‌زاد، معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم از اعلام فراخوان "ایده های خلاقانه در تبیین اهمیت عفاف و حجاب و شیوه های ترویج آن" خبر داد.

معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم از آغاز جشنواره "سلسله رویدادهای ایده‌پردازی" هم‌زمان با سال‌روز عفاف و حجاب خبر داد.

خانم نیک‌زاد در گفت‌وگو با خبرگزاری کوثر گفت: "سلسله رویدادهای ایده‌پردازی" از جمله برنامه‌هایی است که به صورت دوره‌ای، با رویکرد مسئله محور و متناسب با نیازهای فرهنگی تبلیغی، در حوزه‌ی علمیه خواهران استان قم پیگیری و اجرا خواهد شد.

وی در تشریح رویداد یکم از "سلسله رویدادهای ایده پردازی" اظهار داشت: اولین رویدادی که این الگو را برای آن  اجرا می‌کنیم، رویداد ایده‌پردازی در حوزه عفاف و حجاب و راه های ترویج این فرهنگ در بین مردم است که به بهانه ۲۱ دی ماه، همزمان با سالروز واقعه خونین کشتار مردم معترض کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد مشهد اجرایی می‌شود.

نیک‌زاد افزود: طلاب و مبلغان حوزه علمیه و فعالان فرهنگی و اجتماعی کشور دعوت می‌شود الگوها و ایده‌های خود را در مورد «ترویج حجاب و عفاف»، در قالبی مشخص که برای آنها تعیین می‌شود، ارسال کنند. این ایده‌ها بررسی شده و برای غنی‌سازی ایده‌های منتخب، نشست‌هایی  برگزار و در پایان ایده‌های برگزیده با هدف جلب حمایت‌های مادی و معنوی و عملیاتی شدن، پیگیری می‌شوند.

 معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم؛ با بیان اینکه مأموریت حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه‌های مختلف، پاسخگویی به نیازهای واقعی اجتماعی است، تصریح کرد: تلاش ما این است که برنامه‌ریزی‌های فرهنگی- تبلیغی با رویکرد حل مسئله صورت گیرد.

 وی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی را که باید به صورت دقیق روی آن کار شود، موضوع حجاب و عفاف دانست و یادآور شد: نقش ما به عنوان حوزه علمیه در ترویج این فرهنگ و تقویت مبانی نظری و همینطور ارائه راهکارهای عملی در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در بین نسل جوان، بسیار مهم است و از آنجا که لازمه ارتباط و تعامل با نسل جوان و نوجوان بهره‌مندی از ایده‌های نوآورانه و روش‌ها و قالب‌های نو برای ارائه‌ی معارف اسلامی به آنهاست. یکی از راهکارهایی که در این زمینه می‌تواند موثر باشد، برگزاری رویدادهای ایده‌پردازی و نشست‌های پرورش ایده است.

وی تاکید کرد: ایده‌‌های نوآورانه با توجه به اقتضائات عصر کنونی در تبلیغ و ترویج معارف، می‌تواند تسهیل‌کننده تعامل ما با مخاطبان که عمدتاً نسل جوان و نوجوان هستند، باشد.

نیک‌زاد، مبانی اصلی ایده‌پردازی را  نوآورانه و خلاقانه بودن ایده عنوان کرد و افزود: علاوه بر خلاقیت و نوآوری، در طرح ایده‌ها با رویکرد حل مسئله، باید ابعاد مختلف موضوع در عرصه‌ی اقدام و عمل نیز در نظر گرفته شود. با این شرایط است که می‌توان با این ایده‌ها، فعالیت‌های اثرگذار در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی انجام داد.

وی در ادامه افزود: برای اینکه در ارائه‌ی ایده‌ها قالبِ متناسب و استانداردهای این کار رعایت شود، لازم است آثار در قالب «بوم ایده‌پردازی» ارسال شود. در این بوم پرسش‌های مختلفی مربوط به ایده مطرح می‌شود که باعث می‌شود ایده‌های مطرح شده، نگاه و نظری به مدل اجرایی و عملیاتی شدن کار هم داشته باشند و بتوانند مدل و الگویی قابل اجرا در حل مسائل ارائه دهند.

معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم، خاطرنشان کرد: محدودیتی برای شرکت کنندگان در این طرح وجود ندارد. علاوه بر مبلغان و طلاب حوزه، افراد دیگر حتی جوانان و نوجوانان که حرف هایی برای گفتن در زمینه عفاف و حجاب دارند، می‌توانند در فراخوان ارسال ایده شرکت کنند.

وی در مورد نحوه تکمیل بوم ایده‌پردازی گفت: یادداشتِ راهنمایی در زمینه نحوه تکمیل این بوم ایده‌پردازی از طرف طراح بوم، ارائه شده است که به پیوست این خبر، ارائه می‌شود. باید توجه شود که محور و موضوع ایده‌ها، مسئله عفاف و حجاب و راه‌های ترویج آن باشد. جوایزی هم برای بهترین ایده‌ها در نظر گرفته شده است.

وی مهلت ارسال آثار را تا نیمه بهمن ماه، مقارن با میلاد حضرت زهرا(س) و زمان اعلام نتایج را بیستم اسفندماه، همزمان با سالروز مبعث رسول گرامی اسلام(ص) عنوان کرد.

گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به معاونت فرهنگی مدارس علمیه خواهران استان قم تحویل دهند یا به پست الکترونیک f.nikzad@whc.ir ارسال نمایند.

 

    + یادداشت بوم ایده‌پردازی (دانلود فایل PDF)

    + بوم ایده‌پردازی (دانلود فایل PDF)