معاون پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان:

خطبه فدکیه سند محکمی بر مقام علمی حضرت زهرا(س) است

شناسه خبر : 102154

1399/10/30

تعداد بازدید : 54

خطبه فدکیه سند محکمی بر مقام علمی حضرت زهرا(س) است
معاون پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان گفت: خطبه فدکیه، سند محکمی بر مقام علمی حضرت زهرا(س) و حاوی معارف و نکته های ژرف و آموزه های فراوان بوده و میراث دینی و علمی ارزشمندی از ایشان به حساب می آید.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، خانم طاهره سادات ضیاحسینی در ویژه مراسم شهادت حضرت زهرا(س) که از سوی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان و بصورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: تمام مقامات امامان معصوم(علیهم السلام) برای حضرت فاطمه زهرا(س) نیز تصور می شود که این نشان از همتایی و هم‌کفوی حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) در امر ازدواج است.

وی اضافه کرد: مقام عصمت، حجت الهی بودن، داشتن علم الهی، مقام ولایت، راسخین در علم، هادی الی الله، شاهد بر اعمال مردم بودن و غیره در حضرت فاطمه(س) نیز وجود دارد که دلایل متعددی همچون آیه تطهیر، آیه مباهله و غیره بر این امور دلالت دارد.

معاون پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان، با تعریف واژه "محدثه"بر محدثه بودن حضرت زهرا(س) تاکید کرد و با اشاره به مسئله فرودآمدن جبرئیل گفت: امام خمینی(ره) این فضیلت را برای حضرت فاطمه(س) از فضائل بی نظیر دانسته‌ و در این زمینه  فرموده اند: «مسئله فرودآمدن جبرئیل، یک مسئله ساده نیست، خیال نشود که جبرئیل برای هرکس امکان دارد بیاید، یک تناسب کامل بین روح آن کسی که جبرئیل بر او وارد می شود و مقام جبرئیل که روح اعظم است، لازم است».

ضیاءحسینی در بحث از مقام علمی حضرت زهرا(س) عنوان کرد: از جمله دلایل اثبات علم حضرت، هم کفو و هم طراز بودن ایشان با امام علی(ع) است، یعنی از نظر علمی همانند ائمه(علیهم السلام)، علم بماکان، مایکون، ماهوکائن و عالم به حال، گذشته و آینده هستند و این علم فقط در رابطه با امور دنیایی نیست بلکه به ماوراء عالم ماده و عالم غیب آگاه هستند؛ لذا همانطور که علی(ع) باب علم النبی بودند، آن حضرت هم چنین جایگاهی دارند.

وی خاطرنشان کرد: فاطمه(س) در اکتساب علوم الهی و معارف ديني از پیامبر(ص)، شریک همسرش علی(ع) نیز بوده است، چنانچه پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: «خداوند، علی، همسر و فرزندان او را حجت های خویش بر مردم قرارداد، آنان درهای دانش و آگاهی در میان امت من هستند، هرکس به آنان تمسک جوید، به راه راست هدایت شده است».

استاد حوزه، از دیگر دلایل اثبات علم حضرت زهرا(س) را مصحف فاطمه دانست و اضافه کرد: در همان روایت که نزول ملک بر فاطمه(س) را بعد از وفات پیامبر(ص) بیان می کند، وارد است که آن ملک دائم بر حضرت نازل می شد و ایشان را تسلی داده و از مقام و جایگاه پدرش آگاه ساخته و از حوادثی  که بعد از او در نسل و فرزند آن حضرت وارد می شود، خبر می داد.

ضیاءحسینی با بیان اینکه سخنان انسان معیار خوبی برای تبیین شخصیت و بُعد علمی انسان است، سخنان و کلام حضرت زهرا(س) را از دلایل اثبات علم ایشان برشمرد و مطرح کرد: کلام ایشان، سند محکمی بر مقام علمی آن حضرت است. 

وی تصریح کرد: به دلیل ظلم آشکاری که پس از پیامبر(ص) به اهل بیت(علیهم السلام) شد، سخنان زیادی از حضرت زهرا(س)، در دست ما نیست، اما در عین حال امامان معصوم(علیهم السلام) تا حدودی توانستند مانع این کار شوند.

معاون پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) گرگان اضافه کرد: مطالب فراوانی از زبان حضرت فاطمه(س) به وسیله ائمه به دست ما رسیده که مرحوم دشتی، این روایات را در کتاب فرهنگ سخنان حضرت فاطمه جمع آوری کرده که مشتمل بر احکام، اخلاق، مناجات، عقاید و آداب و سنن است.

ضیاءحسینی در بخش دیگری از سخنان خود، یکی از معروف ترین سخنان حضرت زهرا(س) را خطبه فدکیه دانست که سند محکمی بر مقام علمی آن حضرت بوده و حاوی معارف و نکته های ژرف و آموزه های فراوان است و به عنوان میراث دینی و علمی ارزشمندی از ایشان به شمار می آید.

وی در ادامه به تبیین و شرح خطبه فدکیه و بخش‌های مختلف این خطبه پرداخت.