جهاد فرهنگی اقتصادی طلبه هرمزگانی با تجربه ۱۳ ساله زندگی مشترک و پنج فرزند

شناسه خبر : 103274

1399/11/29

تعداد بازدید : 46

جهاد فرهنگی اقتصادی طلبه هرمزگانی با تجربه ۱۳ ساله زندگی مشترک و پنج فرزند
خانم الهه ملایی طلبه دانش آموخته موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه (س) است که در کنار تحصیل علوم دینی و غعالیت های تبلیغی به فعالیت اقتصادی پرداخته و با این وجود بنابر امر ولی امر زمان در زمینه فرزند آوری نیز تلاش جدی دارد.
به گزارش پايگاه خبري و رسانه اي حوزه هاي علميه خواهران خانم الهه ملایی گفت: اگر پدر و مادر خودشان را تربیت کردند بی ادبی ها و زشتی های خودشان را از بین بردند و سعی بر تزکیه و ادب کردن خود داشته و محیط هم آرام و امن باشد به یقین هر فرزند به هر تعدادی وارد این خانواده شود آرام و دیندار بوده و تربیت خواهد شد. 
 
مبلغ فعال موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه (س) بندرعباس گفت: بحث تربیت فرزند، بحث تربیت یک محیط سالم است که اگر محیط خانواده، محیطی تربیتی، امن، سرشار از آرامش و ایمان بود قطعا هر کسی وارد این خانه و خانواده شود تربیت می شود و این طور نیست که تعداد بیشتر فرزندان، تربیت آنها را سخت تر می کند.
 
کارشناس دینی با اشاره به نقش و دغدغه متفاوت مادرانی که تحصیلات حوزوی دارند بیان کرد: اگر پدر و مادر شایستگی تربیت فرزندان بیشتر نداشته باشند، شایستگی تربیت همان فرزند اول را هم ندارند و این ظلم در حق او می تواند باشد.
 
 
وی در این زمینه ادامه داد: یک مادر طلبه، با سایر مادران متفاوت است، چنین مادری به قطع دغدغه تربیت فرزندش را بیشتر از دیگران داشته و به دنبال تربیت دینی فرزندان است و در کنار این مبحث، به تقویت تقوای خود نیز علاقه مند است.
 
طلبه موفق حوزه علمیه خواهران هرمزگان فرزند آوری را برای یک مادر طلبه، یک غنیمت و یک فرصت دانست و افزود: یکه مادر طلبه چون می داند و علم دارد که فرزند او هر آنچه خود او باشد می شود، سعی بر اصلاح و تربیت خویش کرده و در کنار فرزندان و اطرافیان ابتدا خودش را رشد می دهد تا بتواند فرزندان را با کمالات و فضایل بسیار تربیت کند.
 
ملایی به آثار و برکات فرزندان زیاد اشاره کرده و تصریح کرد: فرزندان زیاد صبر، مسئولیت پذیری و نعمت های زیادی را به همراه دارد که با یک فرزند بدست می آید اما با فرزندان بیشتر مادر بسیاری از فضایل و کمالات دیگر را به صورت ناخودآگاه بدست می آورد و در خود رشد می دهد مثل صبر داشتن، تحمل کردن سختی ها و چشم‌پوشی کردن، مسئولیت پذیری نسبت به همه فرزندان، دلسوز همه بودن، رعایت عدالت بین آنها که باعث رشد مادر می شود. 
 
وی اظهار داشت: وقتی فرزندانی خداوند به کسی عنایت می کند که بسیار شیطنت داشته و وسایل خانه را از بین می برند و برای حفظ آنها و حفظ آرامش در خانه و تربیت صحیح، وسایل رو از معرض دید برداشته می شود به ناچار صبر را به انسان آموزش می دهد و به تدریج غصه نخوردن برای مادیات را برای اطرافیان و به خصوص پدر و مادر به ارمغان می آورد چیزی که شاید در کلاس درس و با خواندن کتابهای متعدد نتوان به آن دست یافت. 
 
مبلغ فعال افزود: خداوند روزی هر جنبنده ای را تعیین کرده و رزق، چیزی است که قطعا به انسان می رسد و تنها چیزی که باعث جلوگیری از رزق می شود تلاش نکردن انسان و برنامه نداشتن اوست و البته که بعضی رزق ها هم از طرف خداوند مشخص و تعیین شده از جمله رزق کسانی که به دنبال علم و رشد علمی جامعه بوده یا کسانی که اهل خمس، انفاق و اهل گذشت هستند رزق آنها بیشتر می شود.
 
طلبه رشته اخلاق و تربیت اسلامی به آیه در سوره طلاق اشاره کرده و گفت: خداوند در سوره طلاق می فرماید کسانی که تقوا پیشه می کنند خداوند روزیشان را از جایی که فکر نمی کنند به آنها می رساند و برای طلاب با وجود چنین مفاهیم دینی، بسیار ناپسند و قبیح است که مشکل اقتصادی را مانع فرزندپروری و فرزندآوری بدانند.
 
وی با استناد به حدیثی از امام صادق (علیه السلام) "کودکان به سبب معصومیتشان، با خودشان رزق می آورند" گفت:  چیزی که به عینه در زندگی شخصی خود دیدم این بود که با ورود هر فرزند به خانواده، گشایش و برکت فراوانی شامل کار و زندگی ما می شد مثل صاحب خانه شدن، تغییر خودرو و حتی در خوراک و پوشاک خداوند رزق و روزی بسیاری رساند و نه تنها ضربه ای در اقتصاد خانواده نداشت بلکه یک جهش اقتصادی در زندگی ما ایجاد شد. 
 
ملایی با اشاره به اینکه تبلیغ، تحصیل و وظایف مادری و همسری هیچ گاه تعارضی ندارند بلکه مکمل همدیگر هستند ادامه اظهار داشت: تحصیل علوم دینی و حوزوی سطح کیفیت زندگی را ارتقا می دهد و در کنار آن امور تبلیغی گر چه در ظاهر وقت بسیاری از انسان می گیرد اما برکت های بسیاری به دنبال دارد.
 
وی با اشاره به اخلاص شهید عبدالحسین برونسی و زندگینامه وی بیان کرد: وقتی انسان کاری را برای خدا انجام دهد خیر و برکات آن را به یقین در زندگی خود خواهد دید و طلاب باید شهدا را الگوی خود قرار داده و تبلیغ را به خاطر خدا انجام دهند که در این صورت دیگر امر مهم تبلیغ هیچ تعارضی با تربیت فرزند و تحصیل علم ندارد. 
 
مبلغ فعال حوزه علمیه خواهران هرمزگان در پایان گفت: طلبه باید به دنبال کسب علم و رفع دغدغه های مقام معظم رهبری (حفظه الله) و فرزندآوری باشد و این امر باید در راس امور باشد و انتظاری که ایشان از افراد حزب اللهی و مومنان جامعه دارند توجه به افزایش جمعیت و تربیت فرزندانی است که با توجه و دعای خیر امام زمان (علیه السلام) افرادی مومن خواهند شد که به اسلام و جامعه خدمت کرده و در مسیر تحقق مدینه فاضله و ظهور منجی عالم بشریت موثر خواهند شد.