معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان کرمان:

تشریح محورهای هشتگانه فعالیت‌های معاونت فرهنگی استان کرمان

شناسه خبر : 104175

1399/12/04

تعداد بازدید : 39

تشریح محورهای هشتگانه فعالیت‌های معاونت فرهنگی استان کرمان
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان کرمان، در تشریح عملکرد یک ساله معاونت فرهنگی گفت: شاخص‌ترین فعالیت‌های معاونت فرهنگی این استان طی سال گذشته، در هشت محور بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم نرگس علینقی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، در تشریح عملکرد یک ساله معاونت فرهنگی استان گفت: استان کرمان دارای ظرفیت عظیم فرهنگی- تبلیغی است و معاونت فرهنگی اساس کار خود را بر پایه هشت محور اساسی، بنا نهاده است.

پشتیبانی از طرح ها وبرنامه های  ابلاغی از مرکز

علینقی، اولین محور را پشتیبانی از برنامه های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران دانسته و تصریح کرد:  اطلاع رسانی به موقع  طرح ها از کانال های مختلف به مدارس، همفکری جهت اجرای هرچه بهتر و رصد فعالیت مدارس، برگزاری کارگاه مهارت های پیش از  ازدواج، برگزاری همایش طلیعه حضور، نشست آشنایی با منظومه فکری مقام معظم رهبری(حفظه الله) با حضور بالغ بر 50نفر و اعزام 134طلبه جهادگر به اردوی جهادی به منظور یاری رسانی به کشاورزان زعفران کار به مدت 16 روز، در همین راستا صورت گرفته است.

 تعامل و همکاری دو سویه با معاونت فرهنگی حوزه های علمیه خواهران

وی در ادامه به تعامل مستمر با مدیریت حوزه های علمیه خواهران اشاره کرد و افزود: در معاونت فرهنگی استان، همیشه بیشترین سعی بر این بوده است که جهت کسب بهترین نتایج، معاونت فرهنگی همسو با اهداف کشوری حوزه های علمیه خواهران پیش رفته و یاریگر آنان در  مسیر نیل به اهداف متعالی این مجموعه باشد. از این روی، همکاری کامل در ارائه گزارشات و اطلاعات درخواستی انجام شده است.

پشتیبانی از طرح های مدارس  و رایزنی در مورد مسائل مطرح شده از ایشان

علینقی، معاونت فرهنگی استان را رابط فرهنگی مدیریت استان با مدارس دانست و اظهار  داشت: به لطف الهی معاونت فرهنگی در سال گذشته ارتباط متقابلی با مدارس استان داشته و در موارد متعددی، همچون پیگیری مشکلات مطرح شده از سوی مدارس، پشتیبانی از برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی در فضای حقیقی و مجازی یاریگر همکاران محترم مدارس بوده است.

 تعاملات داخلی و خارجی

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان کرمان، ارتباط مستمر با ادارات، سازمان ها و ارگان های مختلف را یکی از محورهای مدنظر در سال گذشته عنوان و تصریح کرد: برای یاری رساندن نهادهای مختلف در امور فرهنگی، همچنین کمک گرفتن از این مجموعه ها جهت رسیدن به اهداف والای حوزوی و انتقال ارزش های دینی، تعاملات دوسویه ای در بیست جلسه با نهادهای متعدد از جمله: دفتر نمایندگی ولی فقیه، کمیته امداد، نیروی انتظامی، بسیج طلاب، بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات، فرمانداری و... برگزار شده است.

وی افزود: برخی از این جلسات دارای اهمیتی ویژه بوده و آثار خوبی داشته است. جلسه حضوری مجمع استانی کانون های دانش آموختگان با حضور آقای برگستان و جلسه مجازی معاونین فرهنگی با سرکار خانم جلالی، از این دست جلسات بوده است.از جمله نتایج این جلسات، رایزنی و بررسی مورد مسائل مطرح شده برای پیگیری و انجام و حضور مبلغین استان در شبکه شاد بوده است.

همراهی  و رایزنی با معاونین فرهنگی مدارس وارزیابی عملکرد ایشان

علینقی از برگزاری ارزیابی عملکرد معاونین فرهنگی خبر داد و افزود: این امر با هدف  شناسایی و بررسی نقاط قوت و ضعف همکاران جهت پرورش دادن و جهت دادن به نقاط مثبت و رسیدگی و برطرف سازی نقاط ضعف مدارس در قالب جلسات پرسش و پاسخ و طراحی کاربرگ های ثبت برنامه‌ریزی و فعالیت های فرهنگی مدارس صورت گرفته است و امید است که آثار آن در عملکرد مطلوب مدارس نمود داشته باشد.

 تعظیم شعائر الهی

وی با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی همیشه درصدد تبیین و نهادینه سازی ارزش های متعالی دینی بوده، تصریح کرد: تمام تلاش همکاران ما در مدیریت استان، این بوده که همگام با اهداف تعیین شده از سوی مرکز که بر اساس آیین و ارزش های الهی برنامه ریزی شده است، قدم بردارند که معاونت فرهنگی هم دارای همین رویه بوده و برای آن تلاش نموده است و به طرق مختلف از جمله: برگزاری مراسم های مذهبی در  محل مدیریت استان، گلزار شهدا، نمایشگاه قرآن کریم و نمایشگاه دهه فجر و .. این مهم انجام شده است.

تدوین طرح ها وبرنامه ی متناسب با نیاز استان

وی بیان داشت: برگزاری طرح تربیت مبلغ دانش آموزی با بهره گیری از اساتید موسسه آینده سازان با حضور 163 نفر از مبلغین، طرح قرار معنوی ماه مبارک، طرح جشنواره هویت طلبگی، شبکه سازی مبلغین از جمله طرح هایی است که در استان با هدف برطرف کردن نیازهای استان در زمینه های مختلف فرهنگی و تبلیغی صورت پذیرفته است.

انجام وضعیت سنجی و کار تحقیقی تحلیلی در امور مورد نیاز معاونت فرهنگی

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان کرمان، آخرین محور را وضعیت سنجی و بررسی تحلیل نیازهای فرهنگی دانست و بیان داشت: در سال گذشته در برخی موارد همچون مشاوره، فعالیت تحقیقی و تحلیلی جهت نیاز سنجی، وضعیت سنجی و برنامه ریزی برای این موارد صورت پذیرفته که به یاری خداوند منان انتظار می رود با برنامه ریزی های انجام شده این برنامه‌ریزی ها، منشأ اثر بوده و در عمل آثار آن مشاهده شود.