کارشناس دینی موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه‌معصومه(س) بندرعباس:

پیروی از سیره امام حسین(ع) راه بندگی را هموار می‌کند

شناسه خبر : 105259

1399/12/27

تعداد بازدید : 44

پیروی از سیره امام حسین(ع) راه بندگی را هموار می‌کند
کارشناس دینی موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه‌معصومه(س) بندرعباس گفت: گذشتن از خود در راه رضای پروردگار برای نفس ضعیف انسان بسیار دشوار است، اما توسل به قرآن و پیروی از سیره امام حسین(ع)، این دشواری را آسان می کند.
به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران، خانم زینب عطااللهی ضمن بیان این نکته که مقام و جایگاه امام حسین(علیه السلام) قابل توصیف نبوده و برای شناخت آن باید به سراغ قرآن و روایات رفت، بیان کرد: مقام ولایت، عصمت، علم و غیره از طریق آیات قرآن برای امام حسین(علیه السلام) قابل اثبات است. همچنین مقام «خلافت الهی» که انسان را در سیره و روش، به خداوند نزدیک می کند، نیز به وسیله مقام های دیگر برای حضرت اثبات می شود.
 
وی صبر را یکی از ویژگی‌های برجسته حضرت دانست و خاطرنشان کرد: صبر در برابر سختی‌ها، یکی از ویژگی های اخلاقی بیان شده در قرآن بوده که امام حسین(علیه السلام) در این زمینه بسیار خوب عمل کرده و در جریان کربلا آن را به خوبی به تصویر کشیدند.
 
خانم عطااللهی با اشاره به فرازی از زیارت عاشورا «أُمَّهً أَسْرَجَتْ وَ ألْجَمَتْ وَ تَنَقَّبَتْ لِقِتَالِک» صبر در برابر سختی ها را سیره ائمه(علیهم السلام) خواند و افزود: افراد عادی هنگام برخورد با سختی‌ها، توان خود را از دست داده و ناراحت می شوند، اما با اندکی تامل در زندگی ائمه(علیهم السلام) درمی یابند که آن ها نیز با وجود این که بهترین بندگان خدا بودند، مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند.
 
کارشناس دینی، صبر و عمل به دستورات الهی را راه رسیدن به درجات والا دانست و خاطرنشان کرد: خاصیت دنیا این است که انسان‌های عالی مورد امتحان و آزمایش های سخت قرار می‌گیرند، اما صبر و عمل به دستورات الهی آن‌ها را به مقام والا می‌رساند.
 
استاد حوزه در ادامه با بیان این نکته که انسان در سختی آفریده شده، افزود: انسان با پیروی از سیره امام حسین(علیه السلام) و تغییر نگرش نسبت به دنیا و انسان ها می تواند راه حل‌های خوبی را به دست آورد، چنان چه حضرت با عشق به نماز، قرآن و نوع معرفت خود نسبت به خداوند، توانست جلوه‌های بزرگی از صبر را برای بشریت به تصویر کشد.
 
خانم عطااللهی در پایان، امام حسین(علیه السلام) را الگویی کامل در بحث خانواده دانست و اذعان کرد: امام حسین(علیه السلام) در بحث برخورد با خانواده، اهمیت آن و خوش اخلاقی با آنها، الگوی کاملی برای همه ارادتمندان به آن بزرگوار هستند؛ چنانچه عشق بی نظیر حضرت به خواهر، همسر، دختران، دیگر اعضای خانواده و اصحاب خود، سالیان طولانی است که در روضه‌ها حس شده و با آمدن ماه محرم و صفر، عشق تازه ای در خانواده های عزاداران تزریق شده و این چنین امام حسین(علیه السلام) کشتی نجات در دنیا و آخرت است.