مدیرکل صیانت و بازرسی حوزه های علمیه خواهران مطرح کرد:

رسالت حوزه‌های علمیه خواهران در انتخابات، تحقق مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح است

شناسه خبر : 107793

1400/03/12

تعداد بازدید : 366

رسالت حوزه‌های علمیه خواهران در انتخابات، تحقق مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح است
مدیرکل صیانت و بازرسی حوزه های علمیه خواهران گفت: حوزه علمیه خواهران خود را موظف به انجام فرامین مقام معظم رهبری دانسته و شرکت در انتخابات و ترغیب مردم جهت شرکت حداکثری و انتخاب فرد اصلح را وظیفه شرعی خود می داند و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، در اندیشه امام خمینی(ره)، معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری مشارکت در انتخابات امری ضروری و اجتناب ناپذیر است؛ اما تحقق این امر مستلزم آن است که همگان با درک این موقعیت حساس، وظیفه دینی و انقلابی خود را به درستی به انجام برسانند.

در سال 1400 از سویی با انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری مواجهیم و از سوی دیگر هم زمان با آن، فرصت ها و تهدیدهای متعددی در سطح ملی، منطقه ای و جهانی مطرح است؛ در همین راستا مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران نیز با تبیین رسالت حوزه های علمیه خواهران در انتخابات ریاست جمهوری در پی تحقق مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح است؛ لذا گفت و گویی با حجت الاسلام رسول ابراهیمیان، مدیرکل صیانت و بازرسی حوزه های علمیه خواهران در این باره داشته ایم که مشروح آن تقدیم مخاطبان می شود.

ـ ضرورت نقش آفرینی حوزه های علمیه خواهران در انتخابات چیست؟

امروزه برگزاری شورآفرین انتخابات مثل همیشه مسئله سرنوشت‌ساز برای کشور و ملت ایران است. برگزاری یک انتخابات پرشور، موجب تثبیت نظام جمهوری اسلامی و ناامید کردن دشمنان و حل گره های اقتصادی، سیاسی و ... می باشد.

با گذشت 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و هویدا شدن ابعاد مختلف این مشارکت، قله‌ها و گردنه‌های حساس آن نمایان شده است؛ لذا با عنایت به نقش و جایگاه حوزه‌های علمیه خواهران در حفظ و حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی و مناسب بودن این بستر عظیم جهت بهره مندی از ظرفیت ها به ویژه در تبیین پیوست های فرهنگی تحقق شعار سال(تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها)، در این شرایط بر ارکان مختلف حوزه‌های علمیه خواهران است که با هدایت آحاد جامعه و ترغیب آنان به مشارکت سیاسی پیش رو، با ارائه شاخص‌های مورد نظر، آنان را در انتخاب اصلح یاری نمایند.

طلاب حوزه علمیه خواهران همراه و همگام با مردم غیور ایران، در این امر خطیر از هیچ کوششی برای برپایی باشکوه انتخابات فروگذار نخواهد کرد.

با عنایت به اینکه حوزه علمیه خواهران به عنوان یک مرکز دینی، معنوی، علمی و سیاسی است، خود را موظف به انجام فرامین مقام معظم رهبری دانسته و شرکت در انتخابات و ترغیب مردم جهت شرکت حداکثری و انتخاب فرد اصلح را وظیفه شرعی خود می داند، با تمام امکانات و با بهره‌گیری از توان طلاب حوزه علمیه خواهران در بسیج مردمی نسبت به امر انتخابات از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

ـ آیا حوزه های علمیه خواهران مثل دوره های گذشته در انتخابات بی طرف است؟

حوزه علمیه خواهران همچون گذشته نسبت به مصداق خارجی و شخص خاصی اعلام موضع نمی نماید ولی نسبت به معرفی شاخص های رئیس جمهور اصلح، بی تفاوت نبوده و نیست؛ بنابراین آحاد مردم را با توجه به شاخص ها و معیارهای صحیح، به انتخاب فرد اصلح راهنمایی و ترغیب می کند.

ـ آیا استفاده از ظرفیت و امکانات به نفع کاندیداها با توجه به انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری صحیح است و افراد چگونه می توانند در کنار شور انتخاباتی بی طرف هم باشند؟

استفاده از ظرفیت و امکانات حوزه های علمیه خواهران به نفع یک نامزد خاص یا احزاب و گروه ها مجاز نیست ولی طلاب و کادر در خارج از حوزه آزادانه می توانند شور انتخاباتی داشته و نسبت به فرد مورد نظر خود تبلیغ کنند.

ـ محدودیت های موجود در بحث انتخابات را در بخش های مرکز، مدیریت های استانی و مدارس علمیه خواهران سطح کشور تشریح بفرمایید.

محدودیت ها در قالب بخشنامه مفصلی ارائه می گردد که برخی از آنان به این شرح است:

1 ـ ورود به دسته‌بندی‌های له یا علیه اشخاص و احزاب، خودداری و ضمن اجتناب از تبلیغات فردی یا گروهی توسط طلاب، اساتید و کادر در محیط مدارس علمیه ممنوع می باشد.

2 ـ  ممنوع بودن اختصاص فضا و امکانات حوزه‌های علمیه به تبلیغات انتخاباتی اشخاص و گروه‌ها و شخصیت حقوقی واحدهای حوزوی در تشکیل ستاد و طرفداری از نامزدها، جریانات و یا گروه های سیاسی

3 ـ دعوت از افرادی با گرایش‌های خاص، ممنوع است؛ مدعوین این جلسات بایستی بدون تبلیغ از کاندیدای خاص، از اظهار حمایت و یا تخریب نسبت به نامزدهای انتخاباتی خودداری کنند.

4 ـ برگزاری نشست با نامزدهای ریاست جمهوری و یا نمایندگان آنها، جهت آشنایی بیشتر طلاب با نامزدهای انتخاباتی و برنامه های آن ها و پرسش و پاسخ، مشروط به موارد زیر می باشد:

الف) امکان حضور مشابه برای همه نامزدهای متقاضی جلسه و یا نمایندگان آنها فراهم شود؛

ب) امکانات و فرصت یکسان در اختیار نمایندگان نامزدها گذارده شود؛

ج) نامزدها یا نمایندگان آنها صرفاً به توضیح در مورد برنامه ها و خصوصیات فرد مورد نظر خود بپردازند و در مورد سایر نامزدها هیچ مطلبی، له یا علیه، بیان نشود؛

د) از اظهارنظر یا پاسخگویی به سؤالات حضار در مورد سایر نامزدها خودداری شود؛

هـ) اعضاء مرتبط با واحد آموزشی از اظهار یا ارائه مواضع شخصی خود نسبت به نامزدها، گروه ها و جریان های سیاسی به شدت پرهیز کنند.

و) از تبلیغات در حمایت یا عدم حمایت از نامزدها و نیز از دادن شعار له یا علیه آنان پیشگیری شود.

ـ با تشکر از شما بابت فرصتی که در اختیار قرار دادید.