بازنشر نامه آیت الله العظمی سبحانی درباره هفتم صفر

شناسه خبر : 111632

1400/06/23

تعداد بازدید : 17

بازنشر نامه آیت الله العظمی سبحانی درباره هفتم صفر
حضرت آیت الله سبحانی در سال ۹۱ نامه ای در خصوص روز هفتم صفر شهادت امام مجتبی علیه السلام به شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشتند که به مناسبت این ایام، باز نشر داده می شود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حضرت آیت الله سبحانی در سال ۹۱ نامه ای در خصوص روز هفتم صفر شهادت امام مجتبی علیه السلام به شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشتند که متن نامه به این شرح است:

حضور محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

با اهداء سلام:

 دربارۀ روز هفتم ماه صفر، از اینجانب نظرخواهی شده و تأکید کرده‌اند که نظر خود را برای آقایان بنویسم. روز هفتم ماه صفر طبق برخی از روایات میلاد امام کاظم علیه السلام و طبق برخی دیگر از روایات روز شهادت امام مجتبی علیه السلام است و انسان در این روز از یک نظر می‌خندد و از یک نظر می‌گرید. ولی باید حزن و اندوه را بر سرور و شادی مقدم داشت به جهات زیر

۱. ماه محرم و صفر ماه حزن و اندوه است، و این ایجاب می‌کند که در این مدّت آثار شادی در رسانه‌ها نباشد.

۲. مردم عراق و مراجع آنجا روز هفتم صفر را روز شهادت امام مجتبی علیه السلام تلقی می‌کنند و ارتباط بین این دو کشور از نظر فرهنگی و دینی ایجاب می‌کند که رسانه‌ها هماهنگ باشند.

 ۳. از زمان مرحوم آیة‌اللّٰه حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزۀ علمیۀ قم، روز هفتم صفر به عنوان روز شهادت امام مجتبی علیه السلام تلقی شده است، بازار قم تعطیل و در خانۀ آقایان مراجع، مجلس روضه برقرار است. این جهات ایجاب می‌کند که شما هم روش را بر همین اساس قرار دهید ولی در عین حال از گفتن مناقب امام کاظم علیه السلام نیز خودداری نشود تا به گونه‌ای جمع بین الحقّین گردد.

 با تقدیم احترام

‌جعفر سبحانی

 ۱۳۹۱/۸/۲۴