مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان:

عقلانیت لازمه تبلیغ دین در فضای ملی و جهانی است

شناسه خبر : 111706

1400/06/25

تعداد بازدید : 5

عقلانیت لازمه تبلیغ دین در فضای ملی و جهانی است
مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان، علم، اخلاق و عقلانیت را لازمه تبلیغ دین در عرصه ملی و بین‌المللی دانست و گفت: اگر جامعه به دو سلاح تعقل و تفکر مجهز شود، دشمن نمی‌تواند کوچک‌ترین آسیبی وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه‌های علمیه خواهران، آئین آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران استان گلستان بصورت مجازی با جمع زیادی از مدیران، اساتید، کارکنان و طلاب مدارس علمیه خواهران استان، با پیام آیت‌الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان برگزار شد.

در این نشست مجازی، خانم حسینی واعظ با تشکر از مجاهدت‌های اساتید، کارکنان و طلاب در طول سال تحصیلی گذشته و گرامی‌داشت درگذشت تعدادی از طلاب استان بواسطه بیماری کرونا، با استناد به روایتی پیرامون سؤال "ابن ابی عمیر" از طلبه ها و روحانیون در قیامت، ارزش تعلیم و تعلّم در عالم ملکوت گفت: در آیات و روایات، به علم‌اندوزی و تعلیم و تعلّم تأکید بسیار شده است و اوّلین آیاتی که پس از بعثت پیامبر گرامی(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) اسلام بر ایشان نازل شد، پیرامون تعلیم و تعلّم بود: «الَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَم، عَلَّمَ الْإِنْسانَ ما لَمْ یَعْلَم».

وی اضافه کرد: از مجموع آیات و روایات پیرامون ارزش علم، وجوب تعلیم و تعلّم بدست می‌آید که کوتاهی در کسب علم پذیرفتنی نیست و هر انسانی باید در موقعیّت‌های مختلف سنّی و مکانی به اندازۀ توان به فراگیری علم اهمیّت دهند.

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان، با تشریح تعلیم و تعلّم دینی، خاطرنشان کرد: طلبه‌ها باید بعد از تسلّط بر علم دین و حضور در بین مردم، به تبلیغ دین و آموزش اعتقادات، اخلاق و احکام بپردازند و سبب بیداری و توجه آنان شوند که اگر آموزش دین به‌صورت صحیح انجام نگیرد، در گناهان مردم شریک خواهند بود.

خانم حسینی واعظ، در بخش دوم سخنان خود به موضوع تفکر و تعقل و ضرورت آن در جامعه امروز اشاره کرد و گفت: آیات و روایاتی بر تفکر و تعقل اشاره دارد، به‌طوری که یکی از تفاوت‌های مهم اسلام و سایر ادیان در همین نکته نهفته است که اسلام از مسلمانان می‌خواهد به صورت توأمان به فکر سرنوشت دنیا و آخرت خود باشند، زیرا اگر از تفکّر و تعقّل پیرامون دنیا غافل شوند، حکومت‌های استثمارگر آنها را می‌برند و اگر در تأمین توشه برای آخرت کوتاهی کنند، با هجوم و فریب شیاطین جنّی و انسی مواجه می‌شوند.

وی، دنیای امروز را دنیای شبهات خواند و خاطرنشان کرد: این شبهات و انحرافات، ‌ناخودآگاه، بر فکر و ذهن نسل جوان تأثیر ‌گذاشته و ایمان آنان را تضعیف می‌کند؛ آشنایی آمیخته با عقلانیت و تفکر جوانان با مسائل و علوم اسلامی، باعث پاسخ‌یابی در مقابل شبهات شده و دچار عرفان‌های کاذب و دروغین هم نخواهند شد.

استاد حوزه، علم، اخلاق و عقلانیت را لازمه تبلیغ دین در عرصه ملی و حتی جهانی و بین‌‌المللی دانست و افزود: اگر جامعه به دو سلاح تعقل و تفکر مجهز شوند که ضرورتی انکارناپذیر برای پیمودن مسیر صحیح است، و برای قبول هر چیزی ابتدا خوب تحقیق کرده و پس از آن، با تفکر اقدام به قبول یا رد آن کند، دشمن نمی‌تواند کوچک‌ترین آسیبی به این جامعه وارد کند.

خانم حسینی واعظ گفت: بطور مثال؛ امسال دشمنان هیاهوی زیادی را درباره واکسن کرونا به راه انداختند و حتی افرادی بدون تفکر عمیق، سخنانی، بدون اساس و کارشناسیِ تخصصی مطرح می‌کنند که این نشان از عدم تفکر صحیح و افراط و تفریط در مسائل است.

وی تمركز بر رشد علم، اخلاق و عقلانیت را سه شرط اساسی برای طلاب معرفی کرد و توضیح داد: به هر میزان كه بُنیه علمیِ مبلغان بخصوص تسلط كافی آنان به مبانی تشیّع در زمینه‌‌های اعتقادات، اخلاق و فقه، تقویت شود، قدرت تبیین و دفاع علمی آنان از مبانی و تعالیم انسان‌ساز قرآن و عترت نیز بیشتر خواهد شد.

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان، فراگیری مهارت‌ گفتگو و ارتباطات مشترك بین خود و دیگران را از دیگر شروط لازم بر سر راه طلاب دانست و ادامه داد:طلاب علاوه بر آشنایی كافی با مبانی فقهی، اخلاقی و كلامی مذاهب و ادیان دیگر، باید به ابزارهای پیچیده و گسترده مخالفان تشیّع و حربه‌های آنان در مقابله با اسلام نیز توجه داشته باشند تا خود را برای دفاع علمی و عقلانی از اسلام و تشیع، آماده كنند.

خانم حسینی واعظ اظهار کرد: تقوا و اخلاق عملی و حُسن رفتار به عنوان عامل تكمیل‌كننده دانش و قدرت علمی است و طلاب، مُبلّغان و دانش‌آموختگان باید با عمل و رفتار خود، مردم را بسوی اسلام، قرآن و مكتب اهل ‌بیت(علیهم‌السلام) دعوت كنند كه بهترین و با بركت‌ترین شیوۀ دعوت جذب، همین راه است.

وی با بیان این‌که تبلیغ بدون عقلانیت و تدبیر، امری بی‌نتیجه است، حفظ اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط در تصمیمات و اقدامات را از نشانه‌های عقلانیت برشمرد و تشریح کرد: یك مبلغ با تدبیر برای اثرگذاری هرچه بیشتر، باید از هرگونه تندروی و كُندروی در زمینه ‌های علمی و عملی اجتناب كند.

کارشناس مذهبی با اشاره به بخش‌هایی از عقلانیت در سیره «سيد مرتضي» گفت: وی قائم به عقل بود و امروز نيز حوزه، عقلانيت، مديريت و فهم ایشان را مي خواهد تا خود را اداره كند؛ كسي كه تنها نقل كننده نظرات ديگران باشد، دلّال علم است و بالعکس، فقيه اهل نظريه‌پردازی و صاحب فکر و اندیشه است؛ مسئولان حوزه نيز بايد با حمايت از طلاب مستعد، از آنان خروجي علمي بخواهند.

خانم حسینی واعظ، طلبه‌ای را موفق دانست که در کنار انجام امور درسی و تهذیبی، کارکردهای همسرداری و مادری را با نیت الهی، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان به نحو مطلوب انجام دهد که خداوند متعال نیز راه‌های مرتفع شدن مشکلات را برای او مهیا می سازد.