با حضور استاد اخلاق حوزه:

عوامل ایجاد حسد تبیین و بررسی شد

شناسه خبر : 111711

1400/06/25

تعداد بازدید : 1

عوامل ایجاد حسد تبیین و بررسی شد
عوامل ایجاد حسد، با حضور استاد اخلاق حوزه، در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری(س) یزد بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین عباس اخوان سیگاری در جمع مسئولان مدارس علمیه حضرت زینب(سلام الله علیها) و حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) یزد، به بیان عوامل ایجاد حسد در انسان اشاره و بیان کرد: پست دانستن خود، داشتن عداوت و دشمنی با کسی، خبث طیبت و... از عوامل به وجود آمدن حسادت در انسان می شود.

استاد حوزه ابراز داشت: برای حسد، اسباب بسیاری است که عمده آن به رؤیت ذل نفس بر می گردد، یعنی هرگاه انسان خود را پست تر از دیگران ببیند، حسد در او بوجود می آید و همچنین هرگاه خود را بالاتر از دیگران ببیند، کبر و غرور در او بیشتر می شود و این دو رابطه عکس باهم دارند.

وی با اشاره به تعجب که یکی از عوامل به وجود آمدن حسد است، افزود: تعجب آن چنان است که انسان تعجب کند از این که این نعمت بزرگ را، مثل چنین شخصی داراست، همان طور که خداوند در قران می فرماید: «ما انتم الا بشر مثلنا» تعجب کردند از آن که رسول اکرم صلی الله علیه و آله کسی مانند خود آنهاست، ولی به مرتبه رسالت و دریافت وحی رسیده است، به همین دلیل به او حسادت می کردند.

حجت الاسلام و المسلمین اخوان سیگاری، در ادامه به بعضی از مفاسد حسد اشاره کرد و گفت: حسد یکی از بیماری های هلاک کننده انسان است که از آن، بیماریهای قلبی دیگری به وجود می آید، حسد آفت دین است و ایمان را می سوزاند، همانطور که آتش هیزم را می سوزاند، و چنین شخصی نسبت به خدا غضبناک، عبوس ومتکبر است.

در پایان استاد اخلاق گفت: امام صادق(علیه السلام) می فرماید: «ومَن یَکُ کذلِکَ فَلَستُ منه و لیس منّی» هرکس چنین باشد، نه من از او هستم و نه او از من، تمام اوصاف صوریه و معنویه مومن نقطه مقابلش حسد است.