مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مدارس علمیه استان سیستان و بلوچستان برگزار شد

شناسه خبر : 111715

1400/06/25

تعداد بازدید : 2

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مدارس علمیه استان سیستان و بلوچستان برگزار شد
مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران و برادران استان سیستان و بلوچستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان و مدیرکل دادگستری استان در محل مصلی قدس زاهدان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران و برادران استان سیستان و بلوچستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان، آیت الله مصطفی محامی و  مدیر کل دادگستری استان حجت الاسلام و المسلمین علی مصطفوی نیا  در محل مصلی قدس زاهدان برگزار شد.

آیت الله محامی در جمع طلاب خواهر و برادر حوزه های علمیه در آیین آغاز سال تحصیلی، ضمن تبریک سال تحصیلی جدید اظهارداشت: امیدواریم به برکت این ایام و فضای نورانی و معنوی که منور به یاد و نام اباعبدالله حسین(ع) است، سالی پر از خیر و برکت و تلاش بیشتر برای کسب علم و تهذیب نفس باشد.

وی ضمن بیان و تفسیر روایتی از امام حسن مجتبی(ع)، به بیان ۱۰نکته خطاب به طلاب، اساتید و مدیران حوزه‌های علمیه استان پرداخت و گفت: توجه به ارزش، اهمیت و حساسیت حضور در حوزه‌های علمیه، شاگردی مکتب امام صادق(ع)، سربازی امام زمان(عج) و قدم برداشتن در راه خدا مهم است و باید برای دستیابی به توفیق خدمت در چنین مسیری، خداوند را شکر نماییم.

نماینده ولی فقیه در استان، رسالت سنگین حوزه‌های علمیه و روحانیون را در تبلیغ دین، تبیین معارف اسلامی، دفاع از مبانی دینی و دفع شبهات که در شرایط کنونی و با وجود شبکه های اجتماعی به سرعت منتشر می شود را مهم دانست و افزود: در شرایط کنونی و ایجاد شبهات مختلف، طلاب و روحانیون باید برای رفع شبهات تلاش کنند.

آیت‌الله محامی با بیان این که حضور در حوزه‌های علمیه و تبلیغ دین واجب کفایی است، بیان داشت: در موقعیت فعلی و تعداد اندک طلاب در نسبت با لشکر انبوه دشمن، هر کس می‌تواند، باید وارد این عرصه شود.

 وی افزایش آمادگی‌های علمی، مهارتی، روحی و معنوی را لازمه انجام این واجب مهم توسط طلاب، اساتید و مسئولان حوزه های علمیه عنوان کرد و ادامه داد: از مسئولان و مدیران حوزه‌های علمیه انتظار می رود زمینه‌های رشد علمی و معنوی همه طلاب خصوصاً طلابی را که استعداد بیشتری دارند، فراهم کنند. اما خود طلاب هم باید این دغدغه را داشته باشند و مطالبه گری داشته و از فرصت ها به نحو احسنت استفاده کنند.

آیت الله محامی، برلزوم مشارکت اساتید و طلاب برای رشد همه جانبه مدارس به خصوص ارتقاء کیفی کارها در عرصه های علمی، معنوی و اخلاقی تاکید کرد.

وی با تاکید بر راه اندازی رشته های تخصصی مورد نیاز استان و مرکز پژوهشی برای طلاب خواهر و برادر، مدیریت زمان و نظم و انضباط و استفاده بهینه از ساعات، بلکه دقایق و ثانیه ها را مهم دانست و گفت: باید تلاش کرد و از سرمایه های عمر به نحو احسنت استفاده کرد.

وی در ادامه افزود: توجه به نیاز جامعه، ذوق و سلیقه، و انتخاب مسیر کاری درست، باید مدنظر طلاب باشد که در این خصوص راهنمایی و مشاوره اساتید را می طلبد.

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، بر لزوم انس با قرآن، احادیث، ادعیه و توسل به پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) تاکید کرد و گفت: برای اینکه در مسیر انتخابی و تحصیل علم و تهذیب نفس توفیق پیدا کنیم، لازم است با منابع نور اتصال برقرار کرده و از آنها بهره‌مند شویم و برای جلب رضایت الهی تلاش کنیم.

در این مراسم، مدیر حوزه علمیه خواهران استان، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی عرب خالص، گزارشی از مدارس علمیه استان ارائه کرد.

در پایام مراسم، از طلاب ممتاز مدارس علمیه در سال تحصیلی گذشته، با اعطای لوح تقدیر تجلیل شد.