مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام زنان فراهم‌نمودن زمینه علم‌آموزی آنهاست

شناسه خبر : 111743

1400/06/27

تعداد بازدید : 6

یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام زنان فراهم‌نمودن زمینه علم‌آموزی آنهاست
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام زنان را فراهم‌نمودن زمینه علم‌آموزی برای آنها دانست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم افسانه جهانی در نشست برخط(آنلاین) با اساتید مدارس علمیه خواهران استان اردبیل، با بیان اینکه در اسلام ارزش و عظمت مقام هر شخص به اندازه دانش اوست، گفت: علم تامین کننده سعادت انسان در دنیا و آخرت است، عبادت خداوند به اتکای علمی بودن، دارای ارزش و اعتبار می شود و علم بدون تهذیب، انسان را به ضلالت و گمراهی سوق داده و در نهایت دین را به خرافه می‌کشاند.

وی افزود: یکی از روشن‌ترین مواضع اسلام، جانب‌داری از علم آموزی است و در این مورد تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست. جانب‌داری اسلام از تحصیل زنان بی‌نظیر است و این امر مهم‌ترین افتخار برای مسلمانان است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل، با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام و احسان برای زنان این است که زمینه علم‌آموزی برایشان فراهم شود، گفت: اساتید حوزه علمیه خواهران با تعلیم خودشان بزرگترین اکرام را در حق زنان انجام می‌دهند.

خانم جهانی با بیان اینکه سه دیدگاه در مورد علم‌آموزی بانوان مطرح است، گفت: دیدگاه نخست بر این باور است که زنان بایستی در رشته‌هایی مانند همسرداری و تربیت فرزند مشغول به تحصیل باشند. اما دیدگاه دوم کمی فراتر بوده و تحصیل و فراگیری علوم زنان را شامل تمام رشته‌های علوم دینی می‌داند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل، ادامه داد: کامل‌ترین و جامع‌ترین دیدگاه، نگاه سوم به تحصیل زنان است که زنان را همانند مردان، مجاز به فراگیری تمامی علوم می‌‌داند. بنابراین زنان هم می توانند تمام علومی را که برای مسلمانان و جامعه اسلامی لازم و ضروری است، فرا گیرند و مانعی برای زنان در کسب آن نیست.

وی اظهار داشت: معقول این است که خانم‌ها به تناسب خانواده و جامعه، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و با توجه به نقش خطیر زنان در تربیت نسل‌ها، اولویت اول تحصیل در حوزه علمیه و کسب معارف دینی است که به فضل الهی امروزه زمینه به‌طور کامل فراهم می‌باشد.

مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اساتید حوزه علمیه خواهران بایستی به طلاب خواهر تاکید کنند که در کنار فراگیری علوم دینی، از رسالت همسرداری و فرزندپروری غافل نشوند، چراکه در صورت غفلت بانوان از وظایف اصلی خویش، تحصیل نه تنها اسباب رسیدن به کمال را در آنها مهیا نخواهد کرد، بلکه تار و پود نهاد مقدس خانواده را بر هم خواهد زد.

وی با اذعان به اینکه تحصیل علوم دینی ثمرات فردی، خانوادگی و اجتماعی فراوانی دارد، گفت:علی‌رغم اینکه علمی‌بودن و روحیه علمی‌داشتن در حوزه مورد تاکید است، اما اساتید بایستی در کنار ارتقای علمی طلاب به ارتقای اخلاقی و معنوی آنها نیز توجه ویژه داشته باشند.