معاون امور حوزه های علمیه خواهران:

نقشه راه ما در جهاد علمی، تخصصی شدن است/ حرکت طلاب در مسیر جهاد علمی در تمدن نوین اسلامی مؤثر است

شناسه خبر : 111788

1400/06/27

تعداد بازدید : 5

نقشه راه ما در جهاد علمی، تخصصی شدن است/ حرکت طلاب در مسیر جهاد علمی در تمدن نوین اسلامی مؤثر است
معاون امور حوزه های علمیه خواهران کشور، حرکت طلاب در مسیر جهاد علمی را در تمدن نوین اسلامی موثر دانست و گفت: امیدواریم در آینده حوزه خواهران، پاسخگوی مسائل زن و خانواده باشد و نیازهای جامعه اسلامی را در داخل و عرصه بین الملل پاسخ دهد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واحدی، در آیین آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران استان قم که به صورت برخط برگزار شد، اظهار داشت: امید داریم طلاب بویژه طلاب حوزه علمیه قم در این سال، علم آموزی عمیق، تربیت علمی، معنوی، اخلاقی، و تربیت عبادی عمیق داشته باشند.

وی با اشاره به آیه «یا ایهاالذین امنوا اتقوالله» بیان داشت: همه ما آرزو داریم این سال تحصیلی با فلاح و سعادت و پیشرفت و کامیابی عجین باشد. مخاطب خاص آیه شریفه ذکر شده، شما طلاب هستید که به خدا ایمان آوردید و به حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف توسل کرده و از گناه پرهیز کردید و به لباس بندگی مزین شدید و فردای قیامت آرامش دارید.

معاون امور حوزه های خواهران عنوان داشت: از محرمات پرهیز کنید و بدانید در مسیر طلبگی، بهترین زاد و توشه تقواست. کسی که می خواهد در این مسیر رشد کند از هرآنچه مرضی حضرت زهرا نیست، پرهیز می کند که این ها رکن و رکین موفقیت طلبگی است.

وی ابراز کرد: روایتی از امام صادق(ع) هست که اطاعت از خداوند و یاد کردن همیشگی و شکرگزاری خدا را تأکید کرده است و این اطاعت باید دوام داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی افزود: طلاب جدید در ابتدای راه با خداوند پیمان ببندند که تقوای الهی و خویشتن داری نسبت به حضرت حق داشته باشند.

وی در ادامه قرائت آیه شریفه، بیان کرد: ای کسانی که ایمان آورده اید، به بارگاه حضرت حق چاره جویی کنید وسیله را با میل و رغبت و شادابی انجام دهید و به پروردگار نزدیک شوید. قرب به حضرت حق آن است که راه سیر و سلوک را بدانی و دوام داشته باشد. در مطلع آیه پرهیزگاری، هرچیزی که جریان ولایت الله باشد آمده است و رسیدن به ولایت الله از طریق حضرات معصومین است و درصدر آن، حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار دارند.

معاون امور حوزه های علمیه خواهران با تاکید بر دوری از پلیدی ها، افزود: ما برای اینکه در راه تمدن سازی اسلامی، سرباز باشیم باید به امام زمان توسل کرده و جهاد کنیم.

وی عنوان کرد: اول راه جهاد، جهاد با نفس است؛ سیاست مدارترین سیاست مدار کسی است که بر نفس خویش سیاست کند، سیاست و تدبیر بر خانواده و اطرافیان و حتی کشور، آسان تر از سیاست بر نفس است.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی ابراز داشت: توصیه دیگر جهاد علمی است که در هر طلبه باید ظهور و بروز داشته باشد. تلاش کنید در سال های آینده جزو مدرسین و مبلغین شوید.

وی عنوان کرد: اساتید و مدیران بدانند رنگ و بوی آغاز تحصیل در حوزه باید با مراکز آموزشی دیگر فرق داشته باشد. ظاهر هر دو یکی است اما باطن یکی نیست.

معاون امور حوزه های علمیه خواهران تصریح کرد: تحولات اساسی در حوزه رقم می خورد و امیدواریم به جایی برسیم حوزه خواهران پاسخگوی مسائل زن و خانواده باشد و نیازهای جامعه اسلامی را در استان و کشور و حتی در بین الملل پاسخ دهد.

وی اظهار داشت: تحصیلات باید از سطح دو، به سه و چهار منتقل شود. نقشه راه ما در جهاد علمی، تخصصی شدن است تا به نیازهای دین پاسخگو باشیم و تمدن سازی کنیم. این افراد در تمدن نوین اسلامی تاثیرگذار هستند. کسانی که عالم باشند و به درجه اجتهاد برسند، شما بدانید این مدرک هایی که به شما داده می شود دون شخصیت شما است و در برابر جهاد علمی تان، کوچک است.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی ادامه داد: یکی از تلاش های حوزه های علمیه، جهاد علمی است، زمانی که با تقوا و پرهیزگاری و رفتار طلبگی عجین باشد. تلاش کنید در راه تخصصی شدن و به درجه پایین قناعت نکنید. شما می توانید با تخصص خود، نیازهای جامعه امروز و کشورهای دیگر و حتی کشورهای غیراسلامی را پاسخگو باشید که به این تمدن تشنه هستند.