آیین آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران استان قم برگزار شد

شناسه خبر : 111789

1400/06/27

تعداد بازدید : 4

آیین آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران استان قم برگزار شد
آیین آغاز سال تحصیلی1401-1400 مدارس علمیه خواهران استان قم با حضور معاون امور حوزه های علمیه خواهران کشور، عضو هیئت علمی پژوهشکده حکمت و دین پژوهی، سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم و معاونان به صورت برخط برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آیین آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه خواهران استان قم، در محل ساختمان مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم به صورت برخط و با شرکت طلاب، اساتید و کادر مدارس علمیه استان برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین واحدی، معاون امور حوزه های علمیه خواهران به سخنرانی پرداخت.
 
حجت الاسلام والمسلمین واحدی، در سخنانی پرهیزگاری، تهذیب نفس و جهاد علمی را در آغاز طلبگی، مهم دانست و افزود: طلاب با التزام به تقوا و توسل به حضرت زهرا(سلام الله علیها) و ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و امامان معصوم می توانند در پایان راه، به فلاح و رستگاری برسند و در این مسیر، نیت جهاد علمی داشتن بسیار مهم است.
 
وی با اشاره به اینکه امیدواریم امسال، سال برکت و علم آموزی، تربیت علمی، عملی، عبادی و اخلاقی عمیق برای طلاب باشد، گفت: امیدواریم شاهد رقم خوردن تحولات اساسی در حوزه با حضور طلاب فعال و مهذب باشیم.
 
در ادامه کلیپ صلوات خاصه حضرت زهرا سلام الله علیها و سخنان مقام معظم رهبری درخصوص وظایف طلبگی پخش شد.
 
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین واسطی، عضو هیئت علمی پژوهشکده حکمت و دین پژوهی، به صورت زنده و از طریق ویدئو در این آیین، از بخش های دیگر این مراسم بود.
 
وی در خصوص ماموریت حوزه ها عنوان داشت: حوزه های علمیه در عرصه های مختلف، ماموریت های خاصی دارند. از جمله اینکه در عرصه آموزش؛ مجتهدپروری، در عرصه پژوهش؛ کاربردی کردن دروس در حل مسائل، در عرصه تبلیغ؛ ایجاد مهارت تفکرسازی، نه انتقال اطلاعات و نه احساس انگیزی، در عرصه تحقیق؛ مقصود محور باشد، نه نظریه پردازی و تئوری عمل کردن، در عرصه تهذیب و تربیت؛ ربانی پروری ماموریت حوزه هاست.
 
در ادامه، خانم عزیزاللهی، سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم، به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: شعار سال تحصیلی امسال را "طلبه مهذب، کارآمد و تمدن ساز" عنوان کردیم. برای تحقق این شعار، ابتدا باید ظرفیت ها را باور و سپس توسعه داد. اصل ظرفیت علم آموزی در همه وجود دارد، باید به وسعت آن توجه کرد و گاهی والدین و استاد در توسعه آن نقش دارند و بخشی نیز از سوی خود طلاب است‌. 
 
وی تصریح کرد: امروز جامعه ما شرایطی دارد که یک طلبه خواهر در ابعاد مختلف آموزشی، پژوهشی، تبلیغی، فرهنگی  و سایر جهات می تواند نقش آفرینی موثر داشته باشد، و این نه فقط فرصت، بلکه نیاز و از اقتضائات جامعه است.
 

خانم عزیزاللهی اذعان داشت: از طلاب عزیز و خواهرانم تقاضامندم که در مسیر علم آموزی و عمل سازی شان، به گونه ای رفتار کنند که همسر و فرزندان و سایر اعضای خانواده، ارتقاء فکری، رفتاری، فرهنگی و اخلاقی ایشان را به طور ملموس درک کنند؛ که خود برکات متعددی در پی خواهد داشت.