با حضور نماینده ولی فقیه در استان گلستان صورت گرفت:

تجلیل از بانوان طلبه پشتیبان دفاع مقدس در استان گلستان

شناسه خبر : 112198

1400/07/09

تعداد بازدید : 5

تجلیل از بانوان طلبه پشتیبان دفاع مقدس در استان گلستان
همزمان با هفته دفاع مقدس، از هشت بانوی طلبه گلستانی که در سال‌های دفاع مقدس خدمت رسانی و پشتیبانی از جبهه ها داشتند، در مراسمی با حضور نماینده ولی فقیه در گلستان قدردانی شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آئین تجلیل از هشت بانوی طلبه پشتیبان دوران دفاع مقدس در گلستان، به همت روابط عمومی و معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان گلستان با حضور آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی، امام جمعه گرگان، در بیت ایشان برگزار شد.

آیت‌الله نورمفیدی با تسلیت ایام اربعین و فرارسیدن رحلت پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و امام رضا(علیه‌السلام) بیان کرد: روزهایی که یادآور حوادث بزرگی در تاریخ است، باید بین ما و آن شخصیت هایی که حوادث مربوط به آنان است، رابطه ایجاد کند و این روزهای تاریخی مصداق واقعی ایام‌الله بوده «فذکرهم به‌ایام‌الله»، و تذکر این روزها سازنده باشد.

وی با اشاره به تاریخ کشور ایران گفت: در طول تاریخ ایران، معمولاً از بانوانی نام برده می‌شد که وابسته به دربار پادشاهان و غرب و شرق بودند و به‌طور دقیق نمی‌توان حد و اندازه نقش این بانوان را در آن متون سنجید، اما در حوادث بزرگ کشور مثل نهضت تنباکو، کشف حجاب، جریان 30 تیر و حوادث دیگر، زنان مسلمان نقش‌های بسیار حساسی داشتند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، با بیان این‌که از بانوان تاثیرگذار، در متون تاریخ ایران نام برده نشده، افزود: با ظهور نهضت امام خمینی(رض) و در دوران انقلاب اسلامی، به‌تدریج تمام ملت ایران وارد عرصه انقلاب شدند به‌ویژه بانوان حضور بسیار پررنگی داشتند که این امر شاید دو علت داشت.

وی عنوان کرد: یکی از آن دلایل، خودباوری بانوان بود که این نکته در صحنه‌های گذشته برای توده‌های آنان وجود نداشت اما در نهضت اسلامی، این خودباوری بوجود آمد؛ البته امام نقش بسیار مهم و موثری در این رابطه داشتند که در غیراینصورت، شاید فرهنگ جامعه آن روز حضور بانوان در عرصه حرکت اجتماعی بزرگ را نمی‌پذیرفت، اما حضرت امام به عنوان یک مرجع تقلید، توانستند در مقابل این حرکت بایستند و توده‌های مردم را همراه کنند.

امام جمعه گرگان با اشاره به نقش‌آفرینی بانوان در نهضت اسلامی چه قبل از انقلاب و یا بعد آن، به سخنان امام درباره بانوان اشاره کرد و گفت: بر اساس نظر امام، بانوان حتی در پیروزی انقلاب نقش بسیار حساسی داشتند، شاید اگر آنان نبودند، انقلاب به این سرعت پیروز نمی‌شد؛ بانوانی مثل خانم دباغ که حضورشان باعث می‌شد که جوانان و آقایان حضور گسترده‌تر داشته باشند و ایشان حتی تا فلسطین و لبنان آموزش برنامه‌های نظامی و چریکی را دیده بودند.

آیت‌الله نورمفیدی با اشاره به فعالیت‌های بانوان در پشتیبانی جنگ، ابراز کرد: به تعبیر حضرت امام، «حضور زنان در جریان دفاع مقدس یک هدیه الهی است» و ما باید قدر این نعمت را بدانیم و شاکر و سپاسگزار باشیم؛ حضور آنان در تشویق جوانان و زندانی‌شدن و شکنجه دیدن و ... بسیار پررنگ بود.

وی با تاکید بر جمع‌آوری خاطرات بانوان در دوران دفاع مقدس و به‌تصویرکشیدن نقش آنان در قضایای جنگ، گفت: بانوان به دلیل داشتن حس عاطفی بیشتر و استفاده از نوشتن کتاب یا هنرهای دیگر، بهتر می‌توانند خاطرات جنگ را در معرض دید مردم قرار دهند که در این زمینه کمتر کار شده و خود بانوان باید در آن مقطع تاریخی انقلاب به ویژه دفاع مقدس، نقشی را که به دنیا دادند، به تصویر بکشند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، به توطئه‌ها و شبهه‌افکنی‌های دشمنان هم اشاره کرد و توضیح داد: دشمنان امروز در فضای فرهنگی، شبهات فراوانی را بوجود می‌آورند؛ در این شرایط، نسل اول انقلاب و شاید حتی نسل دوم از دنیا رفته باشند اما نسل سه و چهار شرایط نظام شاهنشاهی، فقر و فلاکت‌های اقتصادی و اجتماعی آن روز و حتی نهضت امام، دفاع مقدس و حضور یکپارچه مردم اعم از زن و مرد را ندیدند و دشمن از طریق فضاهای مجازی با سم‌پاشی‌های خود، ذهن و فکر جوانان را نقش می‌دهد.

آیت‌الله نورمفیدی تاکید کرد: در این شرایط، باید انقلاب و دوران دفاع مقدس را به صورتی که برای نسل جدید جاذبه داشته باشد، توضیح داد و بانوان هم از طریق نشر معارف درست دینی با مخاطب شناسی، به اقتضائات زمان توجه کنند که چگونه باید حرف زد و چه باید گفت، به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) «تبیین عقلانی، منطقی و قابل دفاع باشد».

وی به سیره امام خمینی(رض) در این زمینه اشاره کرد و گفت: شناخت مخاطب، مهم‌ترین معجزه الهی امام بود و امروز، مبلغان خواهر و برادر نسبت به شناسایی مخاطب و درک زمان تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار کرد: امروز جهاد برای حوزه‌های علمیه جنگ و نزاع نیست، بلکه باید زمان، نیازها و موقعیت‌ها را شناخت که این جهاد از آن جهاد مهمتر است اینکه می‌گویند «مداد العلماء افضل من دماء الشهداء» در اینجا تفسیر می‌شود.