در آستانه هفته وحدت:

همگرایی حوزه خواهران و جامعه المصطفی و 20نهاد اجرایی در همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرائی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»

شناسه خبر : 112387

1400/07/22

تعداد بازدید : 14

همگرایی حوزه خواهران و جامعه المصطفی و 20نهاد اجرایی در همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرائی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان گفت: در آستانه هفته وحدت، جامعه المصطفی‌العالمیه واحد گلستان و حوزه علمیه خواهران و 20 نهاد اجرایی در اولین همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرائی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی» همکاری کردند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم صدیقه بهرامی اعلام کرد: جامعه‌المصطفی‌العالمیه واحد گلستان، همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرائی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی» را برگزار نمود که معاونت پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان نیز با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در تحقق گام دوم انقلاب، همکاری و مشارکت داشت.

وی اضافه کرد: به منظور تبیین اصول و مبانی دینی تمدن نوین اسلامی و برجسته‌سازی نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در پی‌ریزی تمدن نوین اسلامی با نظرداشت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی این همایش بین المللی برگزار شد.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان، با بیان اینکه 20 نهاد در این همایش مشارکت داشتند، توضیح داد: این مدیریت علاوه بر ارسال مقاله از سوی طلاب خواهر به این همایش، در بخش ارزیابی مقالات و برگزاری پنل های تخصصی با محوریت زن و خانواده با آن مرکز علمی همکاری داشته است.

خانم بهرامی ادامه داد: با هماهنگی معاونت پژوهش مرکز، فراخوان این همایش بین المللی به تمام مراکز استانی کشور هم اعلام و ارسال شد و در موضوع‌سازی در بخش بانوان هم کمک جامعه‌المصطفی‌العالمیه بودیم.

وی اعلام کرد: در حاشیه همایش، نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی طلاب خواهر معطوف به محورهای همایش به ویژه موضوعات زن و خانواده برپا شد.

بر اساس این گزارش، ۳۴۵ مقاله علمی از مراکز علمی اعم از حوزوی و دانشگاهی از ایران و مراکز علمی خارج از کشور به دبیرخانه همایش ارسال شد که در کنار مقالات، بیش از ۳۴ پیش‌نشست علمی نیز در داخل و خارج از کشور در کشورهایی همچون؛ سوریه، ترکیه، هند، لبنان، افغانستان و پاکستان ارسال و برگزار شده است.

سه‌شنبه بیستم مهر، نشست‌ها و پنل‌های تخصصی با موضوعات تاریخ و فرهنگ، هنر و رسانه، قرآن و حدیث، فلسفه، کلام، زن و خانواده و وقف برگزار صورت پذیرفت.

سخنرانی حضوری آیت‌الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، سخنرانی آنلاین آیت‌الله اعرافی عضو فقهای شورای نگهبان و مدیر حوزه‌های علمیه کشور و سخنان آیت‌الله محسن اراکی رئیس سابق مجمع تقریب مذاهب بصورت آفلاین و آقای دکتر عباسی رئیس جامعه‌المصطفی‌العالمیه کشور به صورت حضوری، قرائت پیام آیت‌الله‌العظمی علوی‌گرگانی و آخوند رهبر از گلستان و پیام تصویری دکتر قدیر آکاراس ذیلا، رئیس تجمع علمای ترکیه از مهم‌ترین برنامه‌های این همایش بود.

همچنین از سه نویسنده مقاله در این همایش به صورت حضوری تجلیل به عمل آمد.

چهارشنبه ۲۱ مهر همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرائی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی» در زمان صبح و عصر برگزار ‌شد که فرهیختگان و دانشمندان حوزوی و دانشگاهی از سراسر کشور و حتی خارج از ایران به ویژه از کشور سوریه و لبنان به صورت مجازی و جمعی بصورت حضوری در همایش حضور ‌یافتند.