پیام آیت‌الله علوی گرگانی به همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»

شناسه خبر : 112390

1400/07/22

تعداد بازدید : 27

پیام آیت‌الله علوی گرگانی به همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»
آیت‌الله علوی گرگانی به همایش «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، متن پیام آیت‌الله علوی گرگانی به همایش «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» که در گلستان برگزار شد، به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

اسلام به عنوان متعالی ترین و کامل ترین دین الهی،، همه مسلمین را برادر خطاب کرده است و آنها را به اصلاح و تبعیت از منطق سلیم و محکم دعوت می کند. لذا می فرماید: «انما المؤمنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم» یعنی مؤمنین برادر یکدیگر هستند و باید بین یکدیگر صلح و همگرایی برقرار باشد.

لکن لازمه این همگرایی تبعیت از منطق محکم اسلام و دستورات نورانی قرآن کریم و تبعیت از فرامین راه گشای پیامبر اکرم(صلوات الله علیه) است که در تبیین آن باید از بیان شیوا و رفتار محبت آمیز و دوری از خواسته های غیر الهی کمک گرفت.

اگر این همگرایی با تمسک به قوه عقل سلیم محقق شود، دیگر برخی افراد نمی توانند با تزریق تفکر تکفیری در جامعه اسلامی و جمود غیر شرعی بر احکام ظاهری اسلام و دوری از درک حقیقت اسلام بر طبل اختلاف و تفرقه بدمند و در حالی که هر روز از یک طرف با یک رفتار خشونت آمیز، عقل های سلیم را به تعجب و تأثر وادار کنند، در جهت دیگر با دشمنان قسم خورده اسلام هماهنگ شده یا از آنها غفلت ورزیده و موجبات دوری دنیای اسلام را از ایجاد یک تمدن جهانی و همه گیر فراهم آورند.

وظیفه مسلمانان جهان است که  روح اسلام ناب محمدی را بر پیکره این دنیای بدون اخلاق، بدون گذشت و بدون معنویت بدمند.

نگاه اسلام به بشریت با نگاه غرب متفاوت است، اسلام بهترین، زیباترین و کامل ترین هدیه الهی به ملت هاست. اگر مسلمانان این هدیه الهی را با تفکر همراه عقلانیت و شیوه های نوین بر جهانیان عرضه کنند، قطعاً ملت‌ها با اختیار خود انتخابی غیر از اسلام نخواهند داشت.

متأسفانه استکبار و قدرت های جهانی با تبلیغات و جنگ روانی و تزریق بدگمانی نسبت به مسلمانانآنهارا فاقد تفکر، عقلانیت و اخلاق معرفی کرده و به جای آن خشونت، جنگ و تبعیض را بر علیه مسلمانان در جهان ترویج می‌کنند که همگرایی دنیای اسلام در مقابل استکبار و تأکید بر مشترکات دینی و مذهبی و حاکمیت حکام مردمی و مستقل و مؤمن میتواند بسیار مؤثر باشد.

حکامی که تابع سیاست های استکبار نبوده و منابع ملت های مسلمان را در راه تعالی آن ملته ا هزینه کنند و با اتحاد بر علیه دشمن مشترک و عقلانیت اسلامی زمینه تمدن نوین اسلامی را فراهم آورند.

امید است با همگرایی ملل اسلامی و علمای اسلام زمینه ایجاد تمدن نوین اسلامی و جهانی فراهم گردد.