مدیر مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان:

تفقه در دین، کسب شناخت عمیق در دین و عقاید و احکام اسلامی است

شناسه خبر : 112433

1400/07/24

تعداد بازدید : 28

تفقه در دین، کسب شناخت عمیق در دین و عقاید و احکام اسلامی است
مدیر مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان گفت: تفقه در دین، به‌ معنای تلاش برای کسب شناخت عمیق در دین، عقاید و احکام اسلامی است؛ البته هدف از این تفقه زمانی ارزشمند است که برای دین خدا، انذار مردم و دعوت آنان به سوی خداوند است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم مریم میرکریمی در آئین آغاز سال تحصیلی طلاب جدید الورود مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان که با حضور اساتید و طلاب برگزار شد، با استناد به روایت رسول اکرم(ص) که می فرمایند: «خداوند با علم اطاعت و عبادت می شود خیر دنیا و آخرت با علم و شر دنیا و آخرت با جهل است»، بیان کرد: علم و دانش، اصل هر خیر و موجب عزت‌مندی انسان است.

وی به جایگاه علم از دیدگاه امام حسن(علیه‌السلام) اشاره کرد و گفت: پاداش بندگان در روز قیامت به میزان درک، عقل و معرفت آنها است، هر اندازه معرفت بیشتر باشد جایگاه انسان در بهشت بالاتر می‌شود؛ لذا باید طالب بالاترین درجه بهشت بود.

خانم میرکریمی تصریح کرد: علم دارای ارزش و شرافت ذاتی است ؛ اما بعضی از علوم از قداست و ارزش خاصی برخوردار  و در مسیر کمال یابی انسان قرار دارد .

وی با استناد به آیه 122سوره توبه «فلو لا نفر من فرقه منهم طائفه لیتفقو افی الدین و لینذرو ا قومهم اذا رجعوا الیهم لعلهم یحذرون» به دلایل برتری علم دین پرداخت و گفت: تفقه در دین، به‌ معنای تلاش برای کسب شناخت عمیق در دین، عقاید و احکام اسلامی است؛ البته هدف از این تفقه زمانی ارزشمند بوده که برای دین خدا، انذار مردم و دعوت آنان به سوی خداوند است.

استاد حوزه به دومین دلیل برتری علم دین، طبق آیه 104سوره آل عمران اشاره کرد و افزود: دعوت کننده به خیر و معروف باید دین‌شناس و مردم‌شناس بوده است؛ بنابراین بعضی از افراد وظیفه رشد و اصلاح جامعه را به عهده دارند که بر اساس کلام خداوند، از رستگاران واقعی هستند.

خانم میرکریمی، آیه یازده سوره مجادله را به عوان دلیل دیگری برای برتری علم دین برشمرد و اضافه کرد: صاحبان علم و دانش در جامعه اسلامی از جایگاه والایی برخوردار هستند و تعبیر به «درجات» در آیه اشاره به درجات عظیم و والایی است که خداوند به صاحبان علم و دانش می‌دهد و اینان به دنبال رسیدن به مقامات دنیویی نیستند؛ زیرا هرچه انسان در پست و مقام بالاتر رود انحصار طلبگی و افزون‌خواهی او بیشتر می‌شود.

وی براساس روایتی از  امام علی(علیه‌السلام) علم را به علم دین و بدن تقسیم کرد و افزود: حیات روح به‌وسیله علم دین و حیات جسم به‌وسیله علم بدن منزلت پیدا می‌کند که هر دو علم گرچه مهم و ضروری هستند اما آن علم که سلامت روح و جان را تامین کرده در اسلام مهم‌تر است.

مدیر مرکز پژوهش‌های اسلامی الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گرگان، پاسخگویی به پرسش دینی مردم، تربیت اخلاقی، آموزش معارف دینی، ابلاغ پیام وحی را از جمله وظایف طلبه‌ها در حوزه دانست.

خانم میرکریمی با استناد به آیه 29سوره انفال «یا ایها الذین آمنوا ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا» تصریح کرد: علم‌آموزی تنها از طریق کسب و اکتساب نیست، یکی از راه‌های یاد‌گرفتن، تقوای الهی است که به انسان قدرت شناخت حق از باطل را می‌دهد.

وی در پایان سخنان خود خطاب به طلبه‌ها توصیه کرد: طلبه باید قبل از ورود به حوزه بایدها، نبایدها و سختی‌های حوزه را بشناسد و با بصیرت و آگاهی به حوزه بیاید که اگر انتخاب کند، می‌ماند و اگر انتخاب نکند کریمانه از حوزه می‌رود.