در نشست‌ "پنجره‌ای رو به سیاست" در جمع طلاب خواهر اردبیل مطرح شد:

مسئله شمال ارس و قفقاز را باید در یک پازل کلان‌تر تحلیل کرد

شناسه خبر : 112501

1400/07/24

تعداد بازدید : 36

مسئله شمال ارس و قفقاز را باید در یک پازل کلان‌تر تحلیل کرد
مدرس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم در مورد تحولات قفقاز و تاثیر ژئوپلیتیک آن در منطقه اظهارنظر کرد: مسئله قفقاز و شمال ارس را باید از منطقه خارج کرده و در یک پازل کلان‌تر تحلیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمين هادی شجاعی در نشست سیاسی برخط( آنلاین) از سلسله نشست‌های پنجره‌ای رو به سیاست که با موضوع "تحولات قفقاز و تاثیر ژئوپلیتیک آن در منطقه" و با مشارکت طلاب مدارس علمیه خواهران استان اردبیل برگزار شد، به تبیین مسئله قفقاز  پرداخت و گفت: یکی از مباحث داغ کشورهای منطقه، مسئله قفقاز و تحلیل آن است که ابعاد گوناگونی دارد.

وی پیامدهای منطقه را جدی دانست و تاکید کرد‌: در مسئله قفقاز و شمال ارس، ذی‌نفعان متعددی دخیل هستند و این آفت به‌وضوح قابل مشاهده است. باید ابعاد این مسئله که جدی و نگران‌کننده است از زوایای گوناگون بررسی و مورد توجه قرار گیرد.

مدرّس و پژوهشگر روابط بین‌الملل، با اشاره به نقش ترکیه در بحران منطقه قفقاز اظهار داشت: ایران برای احیای جاده ابریشم و قرارگرفتن کشورهای شیعه در محوریت این جاده، با حضور در عراق و سوریه، مسیر ارتباطی را برای این کار فراهم کرد و این در حالی است که ترکیه با هدف اتحاد کشورهای ترک‌زبان در حاشیه شمال غرب ایران و قطع مسیر ارتباطی ارمنستان با ایران به طور کلی می‌خواهد با ایجاد بحران در منطقه قفقاز، ایران را از مسیر جاده ابریشم حذف کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شجاعی بیان داشت: دولت ترکیه با تحلیل‌گری از چند جهت در تلاش است تا خود را به قدرت اول منطقه تبدیل کند و این مسیر را از دو زاویه عثمانی‌گری و پان‌ترکی در پیش گرفته است.

پژوهشگر مسائل سیاسی ادامه داد: در بحران قفقاز، اسرائیل در مرکزیت ماجراست و هدف از سرور‌های جاسوسی که توسط اسرائیل در منطقه قفقاز ایجاد شده، فشار بر ایران و محدودکردن ایران در مرزهای خود می‌باشد.