توصیه های مراجع عظام تقلید به وزیر ورزش و جوانان

شناسه خبر : 112536

1400/07/25

تعداد بازدید : 37

توصیه های مراجع عظام تقلید به وزیر ورزش و جوانان
مراجع عظام تقلید و علما در توصیه‌هایی به وزیر ورزش و جوانان بر ضرورت توجه به ورزش همگانی و شادابی جامعه تاکید کرده و حل چالش‌های پیشروی جوانان را خواستار شدند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان صبح روز پنج‌شنبه به‌منظور دیدار با مراجع و علما وارد قم شد.

وی ابتدا با حضور در حرم حضرت معصومه (س) ضمن زیارت حرم مطهر بانوی کرامت در آیین خطبه خوانی حرم حضور یافت.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه سفر یک‌روزه خود به قم به دیدار مراجع عظام تقلید رفت و از بیانات و توصیه‌های ایشان بهره‌مند شد.

چالش‌های روبروی ورزش جوانان برطرف شود

حضرت آیت‌الله نوری همدانی در دیدار وزیر ورزش که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، بر اهمیت ورزش و سلامت روح و جسم تأکید و آن را در شرایط کنونی ضروری دانستند.

این مرجع تقلید با بیان این که ورزش از مسائلی است که ارتباط مستقیم با جوانان دارد، افزودند: به همین دلیل باید تلاش کرد موانع این کار برای جوانان رفع و آنها بیش از گذشته به ورزش علاقه‌مند شوند.

ایشان با بیان اینکه بنده سلامتی خودم را در ورزش دیدم و سال ها به این امر مبادرت دارم، بر اهمیت تغذیه و غذا هم تأکید کردند.

حضرت آیت الله  نوری همدانی خواستار همگانی شدن ورزش در بین مردم شدند و ادامه دادند: ورزش اگر مستمر و مداوم باشد سبب قدرت جسمانی انسان می شود و اگر استمرار در آن نباشد سبب خسارت و سستی بدن می شود.

علم پزشکی و علم فقه همواره در کنار یکدیگر هستند

حضرت آیت الله سبحانی در دیدار دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی که عصر امروز در قم برگزار شد، گفتند: موضوع فقه با پزشکی همراه بوده و این همراهی ادامه دار است و علم پزشکی و علم فقه همواره در کنار یکدیگر هستند.

این مرجع تقلید افزودند: بعد از آمدن دولت جدید یک فرصت و اقدامات بسیار عظیمی را شاهد هستیم، که خدمات ارزشمندی در حوزه‌های مختلف برای مردم در این مدت کوتاه انجام شده؛ که از شما قدردانی کرده و برای مجموعه دولت دعا می کنم.

باید مواظب بود تا ورزش تحت تأثیر مسائل غیر دینی و بی حجابی قرار نگیرد

حضرت آیت الله علوی گرگانی نیز در دیدار وزیر ورزش و جوانان که در دفتر معظم له در قم برگزار شد، بر اهمیت فراهم شدن زیر ساخت های لازم، برای ورزش بانوان تأکید کردند و گفتند: باید تلاش کرد ورزش این دسته از افراد با حفظ همه شئونات ارزشی و دینی و حجاب، به فعالیت خود ادامه دهد.

ایشان با بیان این که مسئله ورزش بانوان یک موضوع و حفظ شئونات دینی، الهی و حجاب و عفت مسئله دیگر و بسا مهمتر است، اظهار داشتند: در حفظ این امر مهم دینی، باید ایران اسلامی الگوی سایر کشورهای اسلامی باشد و این هم از ایران اسلامی به عنوان یکی از مهمترین کشور شیعی و اهل بیتی(ع) انتظار می رود.

معظم له با بیان این که ورزش بانوان نباید، تحت تأثیر فضای مجازی قرار گیرد و بعضا اتفاقاتی که در این مورد افتاده جای تأمل دارد، بیان داشتند: باید از ورزش بانوان از هر جهت مواظبت کرد تا شاهد اتفاقات نامناسب حتی در فضای مجازی نباشیم.

حضرت آیت الله علوی گرگانی گفتند: باید مواظب بود تا ورزش تحت تأثیر مسائل غیر دینی و بی حجابی قرار نگیرد و از مهمتر در بحث ورزش بانوان و حفظ حجاب هم حساسیت ویژه ای صورت گیرد.

ایشان همه خدمت گزاران را به تقوای الهی و انجام فرائض الهی و دینی و احترام و محبت به یکدیگر دعوت کردند و در ادامه ورزش را مهمترین ابزار برای ترویج مبانی دینی برشمردند.

در ادامه دکتر سجادی، وزیر ورزش بر اهمیت ورزش و مهمتر، ایجاد فضای مناسب برای ورزش بانوان تأکید و این را ضروری دانست و بیان داشت: در تلاش هستیم فضای مساعدی برای ورزش زنان در جامعه ایجاد کنیم تا بانوان با خیال راحت تر به ورزش بپردازند.

انسان ابدی است و سلامتی بدن برای آن است که ابدی بیاندیشد

سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در ادامه برنامه های سفر خود به قم که دیدار با مراجع عظام تقلید بود، با حضور در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی، با معظم له دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار ضمن تقدیر از برنامه های مسئولین و مدیران ورزشی برای سلامتی و تندرستی جامعه بیان داشتند: آنچه لازم است بدانیم این است که بین مقدمات و هدف فرق است، یک وقت نردبانی را گذاشتند تا انسان از این نردبان بالا برود  تا از کتابخانه و کتابهای علمی، و یا موزه و  گنجینه وعتیقه هایی که در طبقه بالا هست دیدن کند، یعنی این نردبان فقط مقدمه است و لذا اگر در مقدمه وقت صرف کنیم که مثلاً این ده پله را چگونه طی بکنند و چه کسی تندتر طی میکند و چه کسی کندتر طی میکند عمری را در مقدمه گذراندیم؛ در صورتی که نردبان برای این است که انسان بالا برود تا از این عتیقه ها و کتابها استفاده کند.

ایشان ادامه دادند: سلامتی بدن برای آن است که انسان فکر خوب داشته باشد برای ابد بیاندیشد، انسان مثل یک درخت نیست که بعد از هشتاد سال، هیزم بشود این نیست. انسان یک پرنده ای است که بعد از مدتی از قفس آزاد میشود و برای ابد زنده است.

معظم له اظهار داشتند: سه تا امر در اینجا هست یکی مقدمه است دو تا هدف میانی و نهایی؛ مقدمه این است که انسان سالم باشد تا به هدف برسد، پس اصل اول این است که ما ورزش را لازم داریم دوم این است که این مقدمه است هدف نیست، هدف میانی این است که مادامی که زنده ایم نه بیراهه برویم و نه راه کسی را ببندیم، هدف نهایی این است که وقتی از اینجا رفتیم با دست پر برویم، ابدی باشیم، نپوسیم.

ایشان بیان داشتند: خدای سبحان به ما روح و قدرتی داد که از زمین و زمان برتریم، به دلیل اینکه کاملاً داوری حکیمانه و عالمانه میکنیم میگوییم 2500 یا 3500 سال که ارسطو این حرف را زده، افلاطون این حرف را زده، سقراط این حرف را زده، آن آقا حرفش درست است این آقا حرفش درست نیست پس ما در سه هزار سال قبل نظر میدهیم در سه هزار سال بعد هم نظر میدهیم سیاه چال فلان ستاره یا فلان سیاره بعد از سه هزار سال به فلان جا میرسد و امثال این،  پس ما از زمین و زمان بالاتریم. چون از زمین و زمان بالاتریم اگر به ما یک نردبانی دادند این نردبان مقدمه کار است.

معظم له اظهار داشتند: بنابراین ورزش چیز بسیار خوبی است مثل نردبان خوب است، اما این نردبان برای این است که انسان به بالا برود، نه اینکه ببینیم چه کسی این پله را زودتر طی میکند! این نیست. ما میخواهیم سالم باشیم که از سلامت ما، جامعه سالم بوجود بیاید، اخلاق را سالم کنیم، نظام را سالم کنیم، استقلال مملکت را سالم کنیم، بردگی را برداریم، استعمار را برداریم.

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به کلامی از پیامبرگرامی اسلام بیان داشتند: وجود مبارک پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلم)به جوانانی که جمع شده بودند تا با پرتاب سنگ، قدرتمندترین ها را مشخص کنند، فرمود که موجوداتی هستند که این سنگ را برمیدارند، این کمال انسان نیست، کمال آن است که وقتی فرد عصبانی شد، با مادرش، با پدرش، با خانوادهاش، با بچه هایش، اگر جلوی آن غضب را توانست بگیرد او پهلوان است! آن وقتی که غضبناک شدی عصبانی شدی اگر توانستی خودت را رام کنی آن هنر است آن بار را بردارید! آن بار سنگین را بردارید.

معظم له در پایان خطاب به وزیر ورزش و جوانان اظهار داشتند: باید بدانیم که الآن نردبان سازی و نردبان داری را دادند به وزارت ورزش. کتابخانه بالاست، عتیقه بالاست این درست است که باید زودتر برود و بهتر برود و تندتر برود، تا به آنجا برسد، اما باید بداند که نباید جا بزند، ما کشور را بخواهیم با قرآن و عترت و بنام اسلام بسازیم راه همین است!

ایشان درباره ورزش بانوان نیز اظهار داشتند: درباره ورزش بانوان، باید بدانیم نیمی از این مملکت خانمها هستند اینها احتیاج دارند به مربی و معلم. در تمام نهادها، منتها اینها یک سرمایه ای دارند که این سرمایه باید حفظ بشود و آن عفّت اینهاست.

ایشان در پایان از ورزشکاران و مدال آوران المپیکی و جهانی کشور تقدیر و تشکر کردند.

خبرهای خوب وزیر ورزش برای ورزش همگانی

سجادی وزیر ورزش و جوانان نیز در این دیدارها  با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان از ترکیب سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی تشکیل شده است، گفت: اگرچه که ورزش کشور زیر نظر وزارت ورزش و جوانان است ولی خوشبختانه بسیاری از دستگاه ها امر ورزش را در دستور کار خود قرار داده اند.

وی با بیان اینکه در وزارت ورزش و جوانان ۲۲۵ گونه ورزش در قالب ۵۲ فدراسیون و ۱۰۰ انجمن مدیریت می شوند، افزود: در کنار آن کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک نیز وجود دارد و در بحث ورزش قهرمانی فعالیت می کنند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به تنظیم سند تحول ورزش کشور گفت: در حوزه ورزش همگانی و همچنین در حوزه جوانان  برنامه های قوی نوشته شده که به زودی تصویب و اجرایی خواهد شد.