خانم عمرانی، بانوی ورزشکار اهوازی:

با حجاب اسلامی هم می‌توان در عرصه ورزش موفق بود

شناسه خبر : 112585

1400/07/27

تعداد بازدید : 146

با حجاب اسلامی هم می‌توان در عرصه ورزش موفق بود
خانم عمرانی، بانوی طلبه ورزشکار اهوازی گفت: ما بانوان توانايي داريم تابه همه نشان دهيم كه با حجاب اسلامي هم مي توانيم ورزش كنيم و نتيجه بگيريم.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، اهمیت بخشیدن به امر ورزش در جامعه دغدغه همیشگی مقام معظم رهبری بوده است. ایشان با تأکید بر اهمیت برنامه‌ریزی در جهت فعالیت های ورزشی طلاب جوان فرمودند: ورزش اطمینان و اعتماد به نفس در انسان ایجاد می‌کند و جوان را از حالت خمود و رکود خارج می‌سازد، بنابراین طلبه‌ها را باید وادار به ورزش کرد تا به این ترتیب آنان بتوانند از نشاط جوانی خود در محیط های ورزشی استفاده کنند. 

با توجه به هفته تربیت بدنی که همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده برگزار می شود، ما نیز به این مناسبت، با بانوی طلبه ورزشکار، خانم یاسمن عمرانی، از مدرسه علمیه امام صادق(ع) اهواز گفتگویی داشتیم.
 
خانم یاسمن عمرانی متولد ۱۳۷۹ در اهواز است که ورزش را در سن ۱۳سالگی شروع کرده و در سال ۱۳۹۶ وارد رشته تکواندو شده و دو سال بعد نیز به رشته ورزشی دومیدانی روی آورده است. وی موفق به کسب مقام اول و دوم و سوم بین باشگاهی و یکبار استانی در این رشته شده است. 
 
ادامه گفتگو با این بانوی طلبه اهوازی ورزشکار حدمتتان تقدیم می شود:

* خانم عمرانی، با توجه به اینکه ورزش رو از سن نوجوانی شروع کردید، مشوق شما در ورزش چه کسی بود و دلیل روی آوردن شما به ورزش چه چیز بوده است؟

خانواده ام مشوق من در ورزش بودند و دليل روي آوردن به ورزش، علاقه ي بسیار زیادی که به ورزش دارم بوده و دلیل مهمتر اينكه با تلاش بيشتر بتوانم يكي ازبهترين قهرمانان كشورم ايران شوم.

*  چه اهدافی برای آینده ورزشی تان دارید؟ 

یکی از اهداف مهم من این است که با تمرینات و تمرکز بیشتر، بتوانم مقام کشوری و بالاتر را برای هر دو رشته تکواند و دوومیدانی کسب کنم.

*  پیامتان به بانوان طلبه چیست که به سمت و سوی ورزش بیایند؟

 شروع هر كاري در ابتدا برايمان سخت است و هر قدر جلوتر مي رويم، احساس مي كنيم برايمان راحت ترمي شود، اما حقيقت اين است كه آن كار راحتر نمي شود، بلكه قدرت باور به خود و مهارت ما بيشتر مي شود كه اين احساس را داريم. بنابراين به تمام بانوان توصيه مي كنم براي افزايش اعتماد به نفس و خودباوري، ورزش كنند. مطمئنم با درك اين احساس براي هميشه انديشه رهاكردن ورزش را از ذهن خود بيرون خواهند كرد.

* شما به عنوان یک بانوی ورزشکار بفرمایید ورزش چقدر در روحیه و آرامش روانی انسان تاثیر دارد بویژه برای بانوان؟

افرادي كه مرتبا ورزش مي كنند، اين كار را به دلیل حس تندرستي كه به آنها مي دهد، انجام مي دهند. آنها در طول روز انرژي بيشتري احساس مي كنند، شب ها بهتر مي خوابند. خاطرات شفاف و دقيق تري به ياد دارند و نسبت به خود و زندگي خود احساس ارامش و خوش بيني بيشتري دارند. ورزش، يك داروي قدرتمند براي بسياري از مشكلات رواني رايج است.

* نگاه مردم نسبت یک بانوی طلبه ورزشکار به چه صورتی هست؟

متاسفانه نگاه برخی از مردم به بانوان طلبه چندان خوب نيست و به نظرم اين نگاه مردم دليل دارد. دليلش اين است كه يك عده به اسم دين، کارهایی انجام می دهند که چندان شایسته نیست. به نظرم اعمال اين افراد باعث شده تا برخی از بانوان حتي به حجاب هم اعتقادشان را از دست بدهند. اما نظر من اين است كه ما بانوان توانايي داريم تابه همه نشان دهيم كه با حجاب اسلامي هم مي توانيم ورزش كنيم و نتيجه بگيريم.

* اگر جای مسئولین بودید، چه تدبیری برای ورزش بانوان می اندیشیدید که بیشتر به سمت و سوی ورزش بیایند؟

هزينه باشگاه ها در اين يك سال اخير افزايش زیادی يافته به طوري كه حتي افرادي كه از نظر مالي، در حد متوسط جامعه به شمار مي آيند، توانايي پرداخت اين هرينه ها را ندارند. شايد اگر در هر منطقه يك باشگاه دولتي با هزينه مناسب وجود داشته باشد بانوان بيشتري به سمت وسوي ورزش مي آيند.

* سختی های ورزش برای بانوان چیست؟

فكرمي كنم مهم ترين دغدغه بانوان، بحث مربي، امكانات و حقوق و پاداش است كه همه اين موضوعات به مشكلات مالي حوزه ورزش دركشور باز مي گردد. لذا باتمام اين مشكلات اگر تساوي بين ورزشكاران مرد و زن وجود داشته باشد، مشكلي پيش نمي آيد. اما وقتي مي بينيم كه اين تساوي وجود ندارد، بي انگيزه مي شويم. مهم ترين دغدغه ما به عنوان ورزشكار، تمرين كردن و نتيجه گرفتن در مسابقه است و اگر پول و امكانات در اختيارمان قرار گيرد، ديگر مشكلي باقي نمي ماند.

* ضمن آرزوی موفقیت برای شما، سخن پایانی تان را با مخاطبان می شنویم

با آرزوی تعجیل در ظهور حضرت منجی(عج)، امیدوارم روزی برسد که همه دنیا در صلح و آرامش باشد و هیچ کجا شاهد هیچ جنگی نباشیم و  و تشکر می کنم از همه کسانی که برایم زحمت کشیده اند، امیدوارم که موفق و پیروز باشند.