استاد حوزه علمیه خواهران در جشن سالروز آغاز ولایت امام‌‌ زمان(عج):

معرفت به مقام امامت به‌عنوان بستر ویژه‌ی هدایت الهی ضروری است

شناسه خبر : 112636

1400/07/27

تعداد بازدید : 23

معرفت به مقام امامت به‌عنوان بستر ویژه‌ی هدایت الهی ضروری است
استاد مدرسه علمیه زینبیه رشت، معرفت به مقام امامت را برای هدایت الهی ضروری دانست و گفت: تفکر و تعمق در مضامین بلند زیارت جامعه کبیره و دعای عهد، راهی برای دست‌یابی به معرفت حقیقی نسبت به امام‌زمان(عج) است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم الهام طائفه، استاد حوزه علمیه خواهران، در مراسم جشن سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ضمن تبریک و گرامی‌داشت این روز بزرگ بیان داشت: با توجه به توصیه امام‌صادق(علیه‌السلام) در دعای «اللّٰهمَّ عرّفنی نفسک...» که دعای مخصوص عصر غیبت است؛ شناخت مقام حقیقی حجت‌خدا برای دوری از گمراهی و نجات از ضلالت ضروری‌ است.

وی افزود: با توجه به نوع برهان به کار برده شده در این دعا که برهان لمّی‌ است؛ علت اصلی گمراهی، نداشتن معرفت‌الهی است؛ چرا که گمراهِ حقیقی، کسی‌ست که عظمت پروردگار عالَم را درک نکرده و به تدبیر حکیمانه‌اش برای هدایت (یعنی ارسال انبیاء و اوصیاء) باور حقیقی نداشته باشد.

استاد حوزه علمیه تاکید کرد: برای دست‌یابی به هدایت الهی، نه فقط علم به حکمت پرودگار، بلکه معرفت و باورقلبی به حکمت خداوند بزرگ و بلندمرتبه لازم و ضروری‌است و این مهم جز با تسلیم شدن در برابر فرمان‌های حکیمانه الهی امکان‌پذیر نیست چرا که هدایت انبیاء و اوصیاء تنها برای افرادی که دارای اعتقادی سالم و ضمیری پاک هستند، نافع است.

وی همچنین تصریح کرد: برای رسیدن به هدایت حقیقی پس از معرفت الهی، معرفت به مقام امامت به‌عنوان بستر ویژه‌ی هدایت الهی و همچنین شناخت وظایف مأمومین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و بهترین راه برای رسیدن به این مهم، رجوع به کلام معصومین علی‌الخصوص زیارت‌جامعه کبیره و دعای عهد است.

خانم طائفه در ادامه با بیان شرح و تفسیر فرازهایی از زیارت جامعه کبیره و دعای عهد، لزوم دقت و تأمل بیشتر طلاب بر مضامین عالی این ادعیه که از لسان مبارک معصومین جاری شده را خاطرنشان کرد و افزود: تفکر و تعمق طلاب به‌عنوان سربازان مکتب اهل‌بیت(سلام‌اللّه‌علیهم‌‌أجمعین) بر این منابع ارزشمند، برای دست‌یابی به معرفت حقیقی نسبت به امام‌زمان(عجل‌اللّه‌تعالی فرجه‌الشریف) ضرورت بیشتری دارد تا إن‌شاءاللّه از این رهگذر مقدمات ظهور امام عصر(ارواحنا له الفداء) هر چه زودتر مهیا گردد.

از دیگر برنامه‌های این مراسم، مولودی‌خوانی به مناسبت سالروز آغاز ولایت با برکت حضرت صاحب‌الامر(ارواحنا له الفداء)، قرائت دسته جمعی آیه «أَمَّنْ یُجیب...» و دعای «عظم البلاء...» به نیت رهایی مضطر حقیقی عالَم از غربت و تنهایی و نجات همه بشریت از بلای عظیم گرفتاری به ولایت طاغوت و برگزاری نماز‌جماعت به‌عنوان حسن‌ختام این برنامه بود.