استاد مرکز تخصصی الزهراء(س) گرگان:

کتاب پشتوانه روح و ذهن انسان است

شناسه خبر : 114377

1400/08/30

تعداد بازدید : 14

کتاب پشتوانه روح و ذهن انسان است
استاد مرکز تخصصی الزهرا(س) گرگان، با اشاره به کلامی از امام صادق(ع) به فواید کتاب خواندن اشاره کرد و گفت: کتاب، پشتوانه روح و ذهن انسان است؛ تکیه انسان به داشته‌های ذهنی خود، تکیه درستی نیست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین عبدالله شاهینی در نشست معرفتی «رابطه کتابخوانی و رشد اجتماعی» که از سوی مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان با حضور کارکنان و اساتید به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، بیان کرد: کتاب رسانه‌ای که اطلاعات را منتقل می‌کند، معانی عامی ‌دارد که هر نوع رسانه‌ای را در برمی‌گیرد.

وی با استناد به آیه شریفه 61 سوره مبارکه یونس افزود: مجموعه هستی، کتاب آفاق نامیده می‌شود که کتاب بیرون نام دارد؛  کتاب درون، نفس انسان است که آن کتاب را در عرف به اشتباه، نامه اعمال می‌گویند.

استاد مرکز تخصصی الزهرا(سلام‌الله‌علیها) گرگان اضافه کرد: تمام هستی، کلمات خداوند هستند؛ زیرا کلمه مظهر و اظهارکننده چیزی است که نویسنده اظهار می کند؛ تک تک موجودات هستی اظهارکننده صفات باری تعالی هستند.

حجت الاسلام شاهینی با استناد به کلام امام صادق(علیه‌السلام) که می‌فرمایند: «زمانی بر مردم خواهد آمد که نمی‌توانند به چیزی انس بگیرند جز به کتاب‌هایشان، مردم در آن زمان دچار به هم ریختگی ذهنی شده اند»، یکی از راههای کسب آرامش درونی را کتاب خواندن معرفی کرد.

وی، کتاب را عامل نظم اجتماعی دانست و ادامه داد: امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «خداوند منت گذاشته بر انسان ها چه مومن چه کافر چه فاجر چه نیکوکار، کتاب را به انسان عرضه کرده و حساب را به انسان یاد داده است»؛ بنابرابن اگر حساب و کتاب در زندگی بشر نباشد، یکدیگر را به غلط و اشتباه می‌اندازند.

استاد مرکز تخصصی الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به کلامی از امام صادق(علیه‌السلام) به یکی دیگر از فواید کتاب خواندن اشاره کرد و گفت: کتاب، پشتوانه روح و ذهن انسان است؛ تکیه انسان به داشته‌های ذهنی خود، تکیه درستی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین شاهینی، کتاب را عامل پیونددهنده نسل‌ها دانست و افزود: امروزه با انقطاع نسل‌ها مواجه هستیم و دلیل انقطاع نسل‌ها، فاصله گرفتن از کتاب است؛ کتابی که نظام ارزشی ما را به آنها انتقال دهد.

وی در پایان سخنان خود خطاب به والدین خاطرنشان کرد: بهترین هدیه پدر و مادر به فرزندان خود کتاب است؛ زیرا با هدیه کتاب، فرزند را به خود پیوند زده‌اند.