توسط کتابدار مدرسه علمیه خواهران امام حسین(ع) چالوس صورت گرفت:

معرفی کتاب «تربیت دینی کودک» در چالوس

شناسه خبر : 114397

1400/09/01

تعداد بازدید : 21

معرفی کتاب «تربیت دینی کودک» در چالوس
کتابدار مدرسه علمیه خواهران امام حسین(ع) چالوس، به معرفی کتاب «تربیت دینی کودک» اولین جلد از مجموعه درس‌های تربیتی آیت الله حائری شیرازی پرداخت و گفت: نویسنده با نگاهی نو، به محورهای اصلی تربیت اسلامی می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم مریم کیاپاشا كتابدار مدرسه علمیه امام حسین(علیه السلام) چالوس، در جمع کتابداران و طلاب مدارس استان، ضمن معرفي اجمالي نويسنده كتاب در معرفي كتاب "تربيت ديني كودك" بيان كرد: «تربیت دینی کودک» اولین جلد از مجموعه درس‌های تربیتی آیت الله حائری شیرازی است که با نگاهی نو، به محورهای اصلی تربیت اسلامی می‌پردازد.

وی با اشاره به مشخصات کتاب افزود: جلد کتاب با طراحی جذاب از آثار نویسنده است، متن کتاب نسبتا کم و صفحه آرایی شکیل چشم خواننده را می نوازد، رنگ های نیلی موجود در متن و صفحه آرایی آن، این زیبایی را چشم نواز تر می کند، متن کتاب به دلیل رعایت بالای علائم نگارشی، از هر گونه ابهامی خالی است، ارجاعات درون متن به صورت پاورقی بوده و عموما از آیات قرآن کریم استفاده شده است.

وي با نگاهی گذرا به فهرست کتاب تصريح كرد: کتاب «تربیت دینی کودک» در شش بخش تنظیم و تدوین شده است: جهان بینی تربیتی، دین و تعلیم و تربیت، تربیت بر مبنای فطرت، عوامل تربیت، روش های سوء تربیتی و پرسش ها و پاسخ های تربیتی. این کتاب از یک سو به مباحث بنیادی تربیت اسلامی و تربیت دینی کودک و نوجوان (به ویژه دانش آموزان) می پردازد و از سویی دیگر راهکارهای تربیتی برای برون رفت از وضعیت فعلی جامعه را بیان می کند.

وی یادآورشد: نویسنده کاملاً از اصول و پایه شروع کرده و جهان بینی فرد را مورد خطاب قرار می دهد، سپس رابطه دین و تعلیم و تربیت را بیان می دارد، نویسنده در بخش سه، مراحل تربیت را از منظر حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) مورد توجه قرار داده و تاکید می‌کند که اگر کودک مرحله سیادت را به معنای واقعی طی کند، امید است که به تربیت صحیح در بزرگسالی دست یابد.

خانم كياپاشا در ادامه گفت: بخش چهارم کتاب حجم بیشتر مطالب را به خود اختصاص می دهد، به نقش مربی و جایگاه آن سپس نقش تربيت و تشویق و تنبیه می پردازد و پس از آن والدین از این منظر مورد توجه قرار می گیرند که پدر و اعتماد به او برای کودکان به منزله خداوند و اعتماد به خدا در بزرگسالی مهم است.

كتابدار مدرسه علمیه امام حسین(علیه السلام) چالوس، در پايان در معرفي بخش پنجم و ششم كتاب تربيت ديني كودك، خاطرنشان كرد: در اين دو بخش، روش های سوء تربیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و به تربیت هایی که سبب به وجود آمدن دروغگويی در انسان می شود، اشاره شده و در نهایت پرسش و پاسخ هایی در این کتاب آمده که می‌توان گفت تکمله ای بر مباحث پیشین است. در  مجموع این کتاب بر این مبنا قرار دارد که  با  تکیه بر پرورش فطرت و عقل و بر آن اساس تربیت را بیان می کند.