در اصفهان بررسی شد:

چگونه در یک سال صد کتاب بخوانیم؟

شناسه خبر : 114474

1400/09/01

تعداد بازدید : 46

چگونه در یک سال صد کتاب بخوانیم؟
نشست پژوهشی برخط با عنوان «چگونه در یک سال، صد کتاب بخوانیم؟» در مدارس علمیه اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم مهری شفیعی، معاون پژوهش مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س) فلاورجان، در نشست پژوهشی برخط با عنوان «چگونه در یک سال، صد کتاب بخوانیم؟»، گفت: عادت به مطالعه یعنی مطالعه کتاب های غیر درسی نه کتب درسی، اگر مطالعه تبدیل به عادت شود راحت تر انجام می شود.

وی با اشاره به حدیث امام باقر(ع) که فرمودند: دوست داشتنی ترین عمل نزد خداوند عملی است که استمرار داشته باشد، هر چند آن عمل اندک باشد، استمرار را از مراحل مهم مطالعه برشمرد و افزود: زمانی که به مطالعه عادت کردید استمرار نیز داشته باشد. در مسیر مطالعه عجله نداشته باشید. حواستان باشد تغییر عادت برای مطالعه هدفمند، بسیار زمان می خواهد.

شفیعی گفت: زمان مطالعه باید به چگونگی مطالعه، روش کتابخوانی، افزایش سرعت مطالعه، صرفه جویی در زمان و سبک های مطالعه بزرگان توجه کرد، جهت ایجاد عادت مطالعه باید کتاب خواندن برایتان اهمیت داشته باشد.

وی به بیان راهکارهای مطالعه ی کاربردی و مفید پرداخت و گفت: جهت عادت به کتابخوانی باید نفسمان را تربیت کنیم، نفس مانند اسب سرکشی است که باید مهار شود، برای تقویت نفس باید صبور بود مثلا برای کتابخوانی از ۵ دقیقه شروع شود تا آرام آرام به یک ساعت برسد. در مطالعه ابتدایی بهتر است از کتبی استفاده شود که فصل های کمتری دارد. چون باعث دلزدگی نمی شود. برای مطالعه ابعاد مختلفی درنظر بگیرید. باید تنوع داشته باشند. قبل از مطالعه فکر کنید و سوال طرح کنید که موضوع کتاب شما چه چیزی است و به دنبال جواب برای سوال بگردید. موارد مطالعه شده را خلاصه بندی کنید و در زندگیتان به صورت عملی به کار ببندید تا نتیجه اش را ببینید. خلاصه گویی مطالب تمرکز را بالا می برد، بهتر است موارد جذاب و مورد علاقه را مطالعه کنید تا تمرکزتان بالا رود.

خانم شفیعی در ادامه افزود: در حین مطالعه یک مکان ثابت انتخاب کنید تا حواستان پرت نشود، مکان شلوغ باعث از دست دادن تمرکز حواس می شود. موقع مطالعه حتما بانشاط و سرحال باشید تا مطالب برایتان جذاب تر باشد. بهتر است قبل از شروع مطالعه اطلاعات کلی در زمینه کتاب داشته باشید، سپس مطالعه را آغاز کنید.

استاد حوزه خواهران با بیان اینکه هر کتابی ارزش خواندن ندارد، افزود: مطالعه سالم داشته باشید. چون توجه داشته باشید خواندن هر کتاب یکی از نیازهایتان را پاسخ خواهد داد.

گفتنی است، نشست پژوهشی برخط با عنوان «چگونه در یک سال صد کتاب بخوانیم؟»، توسط گروه پژوهشی شهید چمران شامل مدارس علمیه خواهران الزهرا(س) زرین شهر، صالحات فولادشهر، حضرت فاطمه(س) فلاورجان، معصومیه شهرضا، الزهرا(س) مبارکه و الزهرا(س) دهاقان در سامانه سیما مرکز مدیریت حوز های علمیه خواهران برگزار شد.