معرفی کتاب «گونه‌شناسی روایات تفسیری اهل بیت در دفاع از حریم ولایت»

شناسه خبر : 114480

1400/09/01

تعداد بازدید : 28

معرفی کتاب «گونه‌شناسی روایات تفسیری اهل بیت در دفاع از حریم ولایت»
«کتاب گونه‌شناسی روایات تفسیری اهل بیت در دفاع از حریم ولایت» اثر فاطمه صغری برقرار، طلبه مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان به همت انتشارات مقسم به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، کتاب «گونه‌شناسی روایات تفسیری اهل بیت در دفاع از حریم ولایت» اثر فاطمه صغری برقرار، طلبه مدرسه علمیه الزهرا(سلام‌الله‌علیها) شهرستان گرگان به همت انتشارات مقسم این شهرستان در سال 1400 و در 112 صفحه به چاپ رسید.

خانم برقرار در این کتاب بیان کرده است: قرآن کریم مرتبه­ ای از علم الهی و جامع‌ترین رهنمود خداوند برای نیل به کمال است؛ لذا برای بهره ­مند شدن از این مائده و خوان گسترده الهی، دانشی بنام «تفسیرقرآن» شکل گرفت. برای تعیین صحت و اعتبار این تفاسیر باید آن­ها را با میزان و معیاری معتبر که همان تفسیر اهل بیت(علیه­السلام) است، بسنجیم. به دلیل آن­که تفاسیر همه آیات قرآن کریم از اهل بیت(علیه­السلام) در دسترس ما قرار ندارد؛ لذا شناخت گونه ­شناسی تفسیری اهل بیت(علیه­السلام) ضروری است. هر اندیشمند بصیری که اندک آشنایی با قرآن و معارف آن داشته باشد، به خوبی می ­داند که قرآن دارای ظاهر و باطن است و بعضی از مسائل این کتاب عظیم را کسی جز اولیاء الهی نمی­ تواند درک کند و دیگران تنها با رجوع به تفسیری که از اهل بیت(علیه­السلام) رسیده، می­ توانند به میزان شایستگی و استعدادی که دارند، بدان راه یابند. آشنایی با مبانی و روش­ های تفسیری اهل بیت(علیه­السلام)، می­ تواند معیار و شاخص مناسبی برای گونه ­شناسی تفسیر صحیح باشد.

اثر پیش رو با روش توصیفی و تحلیلی، انجام شده است که ضمن بیان توضیحاتی پیرامون گونه‌های تفسیری، آیاتی که توسط پیامبرگرامی اسلام(صلّی ­الله ­علیه ­وآله ­و سلّم) و اهل بیت پاکش(علیهم‌السلام) در اثبات الهی بودن منصب ولایت و شایستگی امامان معصوم(علیهم السلام) بر زمامداری جامعه اسلامی، مورد استناد قرار گرفته است را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

کتاب حاضر گونه ­های تفسیری که نبی اکرم(صلّی­ الله ­علیه ­وآله­ و سلّم) و اهل بیت پاکش در جهت دفاع از حریم ولایت از آن استعانت نمودند، را بررسی می‌نماید.

ساختار اثر

این کتاب در دو فصل تدوین شده است: در فصل اول به مفهوم شناسی واژگان پرکاربرد پرداخته شده است.

فصل دوم کتاب نیز که عهده‌دار تبیین ولایت در قرآن است، سه قسمت دارد با موضوعاتی عمده همچون؛ ابعاد ولایت در قرآن و اقسام ولایت در قرآن که به لحاظ صاحب ولایت و نقش "ولی" و "رهبر" از دیدگاه قرآن را بررسی می‌کند.

در فصل سوم کتاب به بررسی گونه‌های تفسیری روایات اهل بیت(علیهم‌السلام) در جهت دفاع از حریم ولایت پرداخته شده است.

ولایت و اقسام آن در قرآن

 در بخش نتیجه‌گیری این کتاب به ولایت و اقسام آن اشاره شده و آمده است:

واژه «ولایت و سایر مشتقاتش در معانی متعددی مانند: معنای قرب و نزدیکی، نصرت و یاری و ... استعمال شده‌اند که این معانی متعدد در واقع تعابیر مختلف از یک معنای واحد می‌باشند. مراد ما از ولایت در این تحقیق، ولایت به معنای کلامی است. در مرحله اول ولایت را می‌توان به ولایت ایجابی و سلبی تقسیم نمود.

مراد از ولایت ایجابی این است که انسان‌ها وظیفه دارند بعضی از ولایت‌‌ها را بپذیرند و بدان اهتمام ورزند که در این صورت نسبت میان اولیا (ولی و مولی علیه) ترسیم می‌شود و از آن به «تولی» یاد می‌شود. ولایت ایجابی خود به ولایت الهی، ولایت انبیا، ولایت امامان ، ولایت پدر و جد تقسیم می‌شود. ولایت سلبی نیز بیانگر دوری و جدایی از ولایت غیر الهی و یا هر ولایتی به خداوند آن را تایید نمی‌کند، است. این ولایت به دو قسم ولایت شیاطین و ولایت کفار تقسیم می‌شود. کسانی که این نوع از ولایت را بپذیرند به سعادت حقیقی و مقامات بلند آخروی نخواهند رسید.

ولایت در قرآن نیز شامل پنج بعد فردی، روحی، علمی، عملی و بعد اجتماعی است. قرآن کریم هدایت و ارشاد مردم، حراست و حفاظت از دین اسلام، برپایی عدل در میان مردم را از وظایف ولی و رهبر در جامعه اسلامی بیان می‌کند.