توسط طلبه مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) قم؛

پایان نامه «رابطه امامت و ولایت باتوحید از دیدگاه علامه مجلسی» دفاع شد

شناسه خبر : 114627

1400/09/01

تعداد بازدید : 14

 پایان نامه «رابطه امامت و ولایت باتوحید از دیدگاه علامه مجلسی» دفاع شد
خانم امامی، دانش آموخته سطح سه گرایش کلام اسلامی مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) قم، از پایان نامه خود با عنوان «رابطه امامت و ولایت باتوحید از دیدگاه علامه مجلسی» دفاع کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم زهرا امامی، دانش آموخته سطح سه گرایش کلام اسلامی در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س)، از پایان نامه خود با عنوان «رابطه امامت و ولایت باتوحید از دیدگاه علامه مجلسی» دفاع کرد.

خانم امامی در این پایان نامه به بررسی رابطه امامت و ولایت با انواع توحید نظری و عملی از دیدگاه علامه مجلسی پرداخته است.

وی شرح حال کوتاهی از علامه مجلسی در ابعاد مختلف اجتماعی و علمی و سیاسی بیان کرده، با استفاده از آیات و روایات و مباحث کلامی از حدیث سلسله الذهب علامه مجلسی در بحارالانوار و رویکرد تحلیلی و توصیفی به ضرورت این مبحث اشاره نموده است.

خانم امامی در دو فصل جداگانه رابطه انواع توحید ذاتی و افعالی را با امامت و ولایت بدین شرح بیان کرده است: «وقتی معارف توحیدی از امامان گرفته شود، چنین  توحیدى مى‏تواند چراغ راهی در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها قرار بگیرد و انسانها را به هدایت و سعادت ابدی برساند. پس توحید یک عقیده خنثی نیست، بلکه عقیده ای است که اگر به درستی و کامل فهمیده و باور انسان ها شود، در تمام ساحات زندگی انسان چه اخلاق چه سیاست و...تأثیر گذار خواهد بود.»

وی قائل است که از نظر علامه مجلسی، ورود به عالم توحید فقط از راه اهل بیت(ع) امکان پذیر است و این دو از هم جدا نیستند؛ زیرا امامان راه پرستش را به مردم آموختند و وسیله تقرب به ذات خدا هستند. پس ولایت معصومان همان ولایت خداست و این دو در واقع یکی هستند.