آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌:

مشکل معیشت باعث فاصله گرفتن افراد مستعد از مجموعه‌های علمی می‌شود/ توجه به دروس اخلاق

شناسه خبر : 121680

1401/01/27

تعداد بازدید : 91

مشکل معیشت باعث فاصله گرفتن افراد مستعد از مجموعه‌های علمی می‌شود/ توجه به دروس اخلاق
حضرت آیت الله شبیری زنجانی گفتند: مشکل معیشت باعث فاصله گرفتن افراد مستعد از مجموعه‌های علمی می‌شود. چقدر باید این حوزه تلاش کند تا بتواند استعدادی را جذب کند؟ اما وقتی که نتواند این استعداد را حفظ کند خسارت بزرگی است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حضرت آیت الله شبیری زنجانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه در سخنانی بیان داشتند: یکی از موضوعاتی که مانع استفاده جامعه از وجود نخبگان علمی می‌شود مشکل اقتصادی و معیشتی است. حوزه علمیه نیز از این امر مستثنی نیست. مشکلات اقتصادی، افراد مستعد را از پژوهش و تحصیل باز می دارد و جامعه خسارت می‌بیند.

ایشان افزودند: مشکل معیشت باعث فاصله گرفتن افراد مستعد از مجموعه‌های علمی می‌شود. چقدر باید این حوزه تلاش کند تا بتواند استعدادی را جذب کند؟ اما وقتی که نتواند این استعداد را حفظ کند خسارت بزرگی است.

این مرجع تقلید گفتند: یکی از موضوعات مهمی که در حوزه علمیه باید مورد توجه قرار گیرد درس اخلاق است. افراد صاحب قدرت و منصب به موعظه نیاز بیشتری دارند. موقعی که مرجعیت میرزای شیرازی عظمت پیدا کرد و تقریباً منحصر به فرد شد، در جلسه ‏ای که سلام و صلوات خیلی زیاد بود، بعد از رفتن افراد، آخوند ملا فتحعلی سلطان آبادی [که اهل کرامت و معنویت بود] می‏ آمد و میرزا را موعظه می ‏کرد تا سمّ دنیوی این سلام و صلوات ها گرفته شود. در هرکجا سلام و صلوات در اطراف انسان زیاد شود، انسان در معرض خطر بیشتری قرار می گیرد.

ایشان تصریح کردند: درس‌های اخلاق حوزه باید محل بیان آموزه های اهل بیت علیهم السلام باشد. این آموزه ها مطابق با فطرت انسانی است و لذا نسبت به آن پذیرش وجود دارد. اگر درسهای اخلاق بر این اساس بیان شود، تاثیر خود را خواهد داشت.