استاد حوزه:

حلم در برابر سوءاستفاده کنندگان جایز نیست و باید شدت عمل نشان داد

شناسه خبر : 122125

1401/02/09

تعداد بازدید : 140

حلم در برابر سوءاستفاده کنندگان جایز نیست و باید شدت عمل نشان داد
استاد حوزه با اشاره به اینکه حلیم بودن، یک قانون دائمى نیست، گفت: حلم یک قانون غالبى است و جایی که لازم است با حلم رفتار کرد، در جایی که حلم موجب سوء استفاده گمراهان شود، باید سد حلم را شکست و شدت عمل نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین رضا کیاپاشا، در نشست مشترک فرهنگی و پژوهشی با موضوع "بررسی ویژگی حلم امام حسن مجتبی(علیه‌السلام)" در جمع اساتید، کادر و طلاب مدرسه علمیه امام حسین(ع) چالوس، با اشاره به مسائل مختلف مرتبط با آن امام همام گفت: در مساله صلح امام حسن(علیه السلام)، شایعه و حرف‌های ناروایی زده شده بود.

وی با اشاره به موضوعاتی همچون، کرامت، پرهیزگاری، زهد، انتظارات امام از شیعیان، شجاعت و مبارزات امام حسن(علیه السلام)، روشنگری‌هایی که حضرت در برابر دعوت‌های معاویه داشتند و ... با تأکید بر حلم که از ویژگی برجسته و خاص حضرت است، بیان کرد: حلم از ارزش های مهم اخلاقی و اسلامی است و انسان‌های برجسته مانند پیامبران و رهبران الهی این صفتی را دارند.

حجت الاسلام والمسلمین کیاپاشا افزود: انسان‌هایی که صفت حلم را به‌طور کامل دارند، مظهر یکی از صفات الهی هستند، واژه حلیم ۱۵ بار در قرآن بیان شده که در ۱۱ مورد از اوصاف خداوندی برشمرده شده و در ۲ مورد از اوصاف حضرت ابراهیم(علیه السلام)، در یک مورد از وصف حضرت اسماعیل(علیه السلام) و در موردی دیگر در وصف حضرت شعیب(علیه السلام) ذکر شده است.

وی خاطرنشان کرد: از پیامبر اعظم(صلوات الله علیه و آله) تا امام زمان‌ (عجل الله تعالی فرجه) همه بسیار حلیم هستند.

وی ادامه داد: وجود مقدس امام حسن مجتبی(علیه السلام) هم به قدری حلیم بود که حتی دشمنان هم به آن اعتراف داشتند، مروان بن حکم در روز تشییع امام حسن(ع) در پاسخ به سوال امام حسین مبنی بر حضور در تشییع و حمل تابوت برادرشان گفت، اگر می‌بینید تابوت را حمل و جنازه‌اش را تشییع می‌کنم به‌خاطر این است که حلمش " یُوازِنُ حِلمُه الجبال" معادل کوه‌های عالم بود.

حجت الاسلام والمسلمین کیاپاشا، با اشاره به اینکه حلیم بودن، یک قانون دائمى نیست، اظهار کرد: حلم یک قانون غالبى است، یعنی باید موارد را شناخت و جایی که لازم است با حلم رفتار کرد، در جایی که حلم موجب سوء استفاده گمراهان شود باید سد حلم را شکست و فریاد زد و شدت عمل نشان داد.

استاد حوزه گفت: همیشه افرادی هستند که از شیوه حلم بزرگان سوء استفاده می‌کنند و تا زیر ضربات خردکننده شلاق مجازات قرار نگیرند، دست از كردار زشت ‏خود برنمی‌دارند، در اینگونه موارد باید عملی نشان داد تا ایجاد مزاحمت نکنند. 

وی در ادامه با ملاحظه در زندگی امام حسن مجتبى(علیه السلام) بیان کرد: امام در عین حالی که به حلم معروف بودند، در بعضى موارد، فریادى چون صاعقه داشتند كه تار و پود دشمنان را می ‏سوزاند و در بعضی مواقع که تشخیص می‌دادند که باید با فریاد و اعتراض در برابر کُفر و شرک گمراهان حقّانیت را ثابت کنند، این کار را انجام می‌دادند، فقط در برابر افراد جاهل و ناآگاه و در موارد شخصی با حلم برخورد می‌کردند و یا مواردی که مربوط بر اساس اسلام بود سکوت می کردند تا آسیبی به دین و مکتب وارد نشود.