برگزاری مراسم افطاری ضیافت الهی در موسسه آموزش عالی حوزوی فدک

شناسه خبر : 122140

1401/02/10

تعداد بازدید : 39

برگزاری مراسم افطاری ضیافت الهی در موسسه آموزش عالی حوزوی فدک
معاون فرهنگی تبلیغی موسسه آموزش عالی حوزوی فدک از برگزاری مراسم افطاری ضیافت الهی در این موسسه آموزش عالی حوزوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، معاون فرهنگی مؤسسه آموزش عالی حوزوی فدک از برگزاری مراسم افطاری و احیاء به مناسبت شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در جمع کادر، مبلغین موسسه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین قائینی، مداحان و مرثبه سران اهل بیت(علیهم السلام) خبرداد.

آیت الله قائینی گفت: در آیات و روایات علت نامیدن شب قدر اینگونه وارد شده است که در این شبها میزان و محدوده برنامه های کل سال  تقدیر می شود؛  لذا خیلی مهم است در این شبها آنچه به خیر و صلاح ماست برای خود مقدر نمائیم.

استاد حوزه ادامه داد: قدر و قیمت داشتن از جمله معانی شب قدر است و این شبها را «قدر» نامیده اند، "لیلة القدر خیرمن الف شهر"، یک شب این ماه بهتر است از ۸۳ سال و ۴ ماه (یک عمر)، باید دید چه پنانسیلی در این شبهاست که بهتر از یک عمر انسان است، در شب قدر میزان سعادت و شقاوت انسان ها در آن اندازه گیری می شود.

وی اذعان داشت: ظاهر احیاء بیدار بودن در طول شب است، اما اصل معنای بیدار بودن یعنی آگاهی به نزول ملائکه بر نفس خویش. فهمیدن امور یعنی آگاهی بخشی توسط ملائکه الهی. ظاهر کار به معنای فهمیدن مسائل علمی توسط ماست، اما اصل فهم مسائل علمی تفهمیم علم و دانش توسط ملائکه الهی است. باید روح را بیدار نگاه داشت چرا که خواب روح به معنای غفلت است؛ اگر چه چشم بیدار باشد.

آیت الله قائینی به عنوان حسن ختام مباحث خود گفت: این شب ها هر ثانیه اش ارزشی دارد که بر ما پوشیده است. در شب های قدر، چیزهایی هست که در سایر شبها نیست. در روایات آمده است که لیلة القدر، وجود فاطمه زهرا سلام الله علیهاست و لیلة القدر بر ایشان تطبیق گردیده است.  مهمترین چیزی که در شبهای قدر آمده است، انجام واجبات و ترک محرمان است؛ ترک گناه یعنی ما باید عبد خدا شویم، مستحب مرحله بعد است و سعی کنیم که گناه نکنیم.