پژوهشگر حوزه‌های علمیه خواهران در مقاله‌ای بررسی کرد:

نقش حمایت‌های مادی و معنوی حضرت خدیجه(س) در گسترش اسلام

شناسه خبر : 122318

1401/02/17

تعداد بازدید : 100

نقش حمایت‌های مادی و معنوی حضرت خدیجه(س) در گسترش اسلام
پژوهشگر حوزه‌های علمیه خواهران در مقاله‌ای که در سومین همایش ملی بانوی هزاره اسلام؛ بزرگداشت حضرت خدیجه(س) یزد، به چاپ رسیده است، «نقش حمایت‌های مادی و معنوی حضرت خدیجه(س) در گسترش اسلام» را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، براساس مقاله ارائه شده خانم الناز طاهری، پژوهشگر حوزه‌های علمیه خواهران و طلبه سطح سه رشته تفسیر و علوم قرآن مدرسه عالی الزهراء(س) اردبیل که در سومین همایش ملی بانوی هزاره اسلام؛ بزرگداشت حضرت خدیجه(س) یزد، منتشر شده و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و سیویلیکا نیز نمایه شده، موضوع «نقش حمایت‌های مادی و معنوی حضرت خدیجه(س) در گسترش اسلام» مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است.

وی در چکیده این مقاله آورده است:

جایگاه و نقش حضرت خدیجه سلام الله علیها در سخت ترین دوران تاریخ اسلام بر کسی پوشیده نیست. او در دوران بعثت به خاطر خدمت هایی که به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم داشته است نقش مهمی را در تثبیت و گسترش اسلام ایفا نمود.

ایشان الگویی نمونه برای زنان و مردان جامعه است؛ چرا که در وجودشان ارزش ها و کمالات انسانی فراوان بود و با بخشیدن دارایی و یار و یاور پیامبر بودن، حامیِ دلسوز بود.

حضرت خدیجه سلام الله علیها اولین بانویی بود که اسلام آورد و به ولایت امیرمؤمنان حضرت علی علیه‌السلام اقرار نمود، جزء اولین نمازگزاران بود. او تمام هستی خویش را در راه رضای الهی بخشیده و با حمایت های مادی و معنوی از پیامبر در ترویج اسلام و گسترش آن نقش مهمی داشت و با این کار نام خود را به عنوان الگوی واقعی و راستین در تاریخ ثبت نمود.

هدف از نوشتن این تحقیق که به روش توصیفی و تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای نوشته شده، شناساندن حضرت خدیجه سلام الله علیها به عنوان بزرگ بانوی اسلام و حامی پیامبر در سخت ترین شرایط بوده که می تواند الگویی مؤثر برای حال و آیندگان باشد.