معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران مازندران تصریح کرد:

کسب رتبه های برتر پژوهشی در کشور توسط طلاب خواهر

شناسه خبر : 122527

1401/02/22

تعداد بازدید : 75

کسب رتبه های برتر پژوهشی در کشور توسط طلاب خواهر
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران مازندران با بیان اینکه طلاب خواهر در زمینه های پژوهش، رتبه های اول تا سوم کشوری را به خود اختصاص می دهند، گفت: این دستاوردها با توجه به عمر کوتاه حوزه های خواهران، پدیده‌ای معجزه‌ گونه است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم فاطمه اردشیری، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران مازندران، طی گفتگویی در رابطه با معرفی ابعاد پژوهش در حوزه های علمیه خواهران اظهار کرد: حال که در زمان پذیرش و جذب خواهران به حوزه علمیه هستیم، به جمله ای از مقام معظم رهبری اشاره می کنم که فرمودند: پدیده‌ی خواهران طلبه پدیده‌ی عظیم و مبارکی است، هزاران عالم، پژوهشگر، فقیه و فیلسوف در حوزه‌های علمیه‌ خواهران تربیت شوند؛ این چه حرکت عظیمی خواهد بود، این در صورتی است که نگاه دنیای مادی نسبت به پدیده‌ و جنس زن، نگاه خوبی نیست، حضور طلاب خواهر در عرصه‌های مختلف مثل حضور دانشمندان فرزانه و فهمیده‌ دانشگاهی زن که متدین و متشرع هستند، اثرات بسیار عظیمی را در دنیا می‌گذارد.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید، از ميان مؤمنين افراد مستعد و مشتاق به فراگيرى علوم برای رسيدن به درك عميق نسبت به معارف از وطن خود به مراكز علوم اسلامى هجرت كنند و بعد از فراگيرى در مراجعت به وطن خود، هادى و منذری صادق براى قوم خويش باشند، هدف حوزه‏ هاى علميه صرف عالم شدن نيست، بلكه هدف پرورش عالم عامل و معلّم است. وقتی عمر کوتاه حوزه های خواهران را بررسی می کنیم، با توجه به گسترش و ظرفیت‌هایی که امروز وجود دارد، واقعاً باید آن را پدیده‌ای معجزه‌ گونه دانست، ما شاهد پیشرفت پژوهشی در طلاب حوزه علمیه خواهران استان مازندران هستیم که در مقایسه با دانشگاه های سطح استان قابل تقدیر است.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران مازندران تاکید کرد: در حوزه های علمیه خواهران ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد و متأسفانه آن طور که شایسته است، مورد توجه نهادها، سازمان‌ها و ... قرار گرفته نشده، تألیفات بسیار خوبی از سوی اساتید و دانش‌آموختگان حوزه خواهران داریم که وارد بازار نشر شده است، 50 کتاب و 65 مقاله علمی پژوهشی و علمی ترویجی بخشی از این ظرفیت هاست.

وی تصریح کرد: یکی از فعالیت های مهم در حوزه علمیه خواهران، شورای علمی پژوهشی استان است که از سال 90 تشکیل شد که اولین شورای علمی پژوهشی در کل کشور بود و با حضور 9 نفر از کارشناسان و صاحب نظران در رشته ی علوم اسلامی و انسانی، موفقیت هایی را کسب کرده و طی سال های متمادی رتبه های برتر کشوری را  به خود اختصاص داده است.

خانم اردشیری ادامه داد: تا امروز 2297 عنوان پایان نامه در سه رشته تفسیر، فقه وکلام و تحقیقات پایانی دفاع شده از خواهران حوزه علمیه مازندران به ثبت رسیده و طلاب خواهر در جشنواره های متعدد حضور داشته و رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.

وی تاکید کرد: برای این پژوهشگران دوره ها و مهارت های تخصصی و فوق تخصصی و کرسی های علمی ترویجی به همراه گواهی حمایتی برگزار شد.