مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی نورالزهرا(س) زنجان:

احترام و تکریم، عامل تحکیم روابط زن و مرد

شناسه خبر : 122869

1401/03/01

تعداد بازدید : 38

احترام و تکریم، عامل تحکیم روابط زن و مرد
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی نورالزهرا(س) زنجان گفت: نیکوترین اخلاق در بین اعضای یک خانواده بویژه بین زوجین، احترام و تکریم است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم علمی‌فرد مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی نورالزهرا(س) زنجان، طی سلسله جلساتی در برنامه «یک نکته از این معنی» در رادیو زنجان، به ادامه مباحث با موضوع خانواده ادامه داد و در  طی جلسات گذشته به اهمیت تشکیل خانواده و چشم‌پوشی از خطاها در روابط، پرداخت.

وی در این جلسه به اهمیت تکریم و احترام و گونه‌های آن بین طرفین پرداخت و گفت: وقتی می‌خواهیم در رابطه با مهرورزی و یا مودت بحث کنیم، ناچار باید در رابطه با روابط همسران صحبت کنیم باید بگوییم که وقتی بنای خانواده در نزد خداوند از هر چیزی محبوبتر است، قاعدتا روابط در آن خانواده هم از اهمیت بالایی برخوردار است، یعنی رابطه خدا محور باشد و زن و مرد تلاش کنند آن چیزی که رضایت خداوند در آن هست، در این خانه به دست بیاید.

وی در ادامه افزود: باید توجه داشته باشیم مهمترین اخلاق در بین اعضای خانواده و همسران، احترام و تکریم است. چنانچه حضرت رسول(ص) فرمودند: ألا اُخبِرُکُم بِخِیارِکُم؟ مَن لان مَنکِبُهُ، و حَسُنَ خُلُقُهُ، و أکرَمَ زَوجَتَهُ إذا قَدَرَ. آیا از بهترین شما خبر ندهم؟ کسی که فروتن و خوش اخلاق باشد و هرگاه ازدواج کرد، همسرش را گرامی بدارد.

خانم علمی‌فرد در ادامه بیان کرد: احترام و تکریم راه‌های گوناگونی دارد و باید برای محقق شدن این امر مهم، به نسخه‌هایی که مورد سفارش ائمه(علیهم السلام) است عمل کرد تا نتیجه بخش باشد، از جمله آن :سلام کردن، رعایت ادب، قدردانی، استقبال از همسر و ... حضرت رسول(صلی الله علیه وآله) می‌فرمایند: «وارد بهشت نمی‌شوید مگر آن که ایمان بیاورید و ایمان نخواهید آورد مگر آنکه یکدیگر را دوست بدارید. آیا شما را به چیزی راهنمایی بکنم که اگر انجامش دهید محبوب یکدیگر خواهید شد؟ سلام کردن میان خودتان را آشکار کنید». «والذی نفسُ محمد بیده، لاتدخلوا الجنّة حتی تؤنوا، و لاتؤنوا حتی تحابوا، أو لاأُنبئکم بشی ءٍ إِذا فعلتموه تحاببتم؟ أفشوا السلام بینکم»، کنزالعمال، ج 3، ص 462.

 وی در ادامه افزود: کسانی که فروتن هستند و حسن خلق دارند و همسر خود را تکریم می‌کنند و احترام می‌گذارند. به تقوا نزدیک‌ترند و در نزد خداوند محبوب‌ترند. در زندگی مشترک  رعایت کامل ادب در واقع سخت است و انسان باید معصوم باشد تا بتواند تمام آداب را رعایت کند. اما تلاش برای به اقل رساندن خطاها  نتیجه بخش است و غیرممکن نیست.

وی گفت: احترام متقابل که اصل اساسی است و آنجایی ارزشش معلوم می‌شود که دو طرف پرده‌ها و حرمت‌ها را بدرند و به هم ارزشی قائل نشوند و نتایج آن بسیار هولناک و ماندگار خواهد بود. بنابراین یک راه برای جلوگیری از پیدایش درگیری‌ها میان زن و شوهر این است که روابط را محکم کنند، حال چگونه محکم کنند؟ کلید روابط محکم و سالم بین زن و شوهر احترام و تکریم است زیرا ثمره‌ی آن انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند و این اخلاق یکحُسن است.

خانم علمی‌فرد در ادامه تصریح کرد: همسران برای احترام و اکرام به یکدیگر به داشتن این نکات در وجود خود نیازمندند: اولا نقاط مثبت یکدیگر را بیشتر ببینند و با تمام وجود به آن توجه کنند و از سایر نکات بد موجود در طرف مقابل چشم‌پوشی کنند و به دلیل هدف بزرگی که برای آن هدف تشکیل خانواده داده‌اند، یعنی تربیت نسل توحیدی، باید تمام تلاش خود را در پیشبرد بهتر زندگی به کار بگیرند تا از نتایج آن بهره‌مند گردند.