کارشناس بهداشت مرکز بهداشت شهر انبارالوم:

کاهش جمعیت تحول الگوهاي سبک زندگی را به دنبال دارد

شناسه خبر : 122901

1401/03/01

تعداد بازدید : 44

کاهش جمعیت تحول الگوهاي سبک زندگی را به دنبال دارد
کارشناس بهداشت مرکز بهداشت شهر انبارالوم خاطرنشان کرد: هرچه جامعه به سمت تغییر الگوهاي سبک زندگی می‌رود، جمعیت خود را کاهش می‌دهد و با کاهش جمعیت، الگوهاي سبک زندگی مجال تحول می‌یابد و این یک تأثیر متقابل است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم جلالی در نشست «افزایش جمعیت و فرزندآوری» که به‌مناسبت هفته جمعیت و فرزندآوری در مدرسه علمیه صدیقه طاهره(س) انبارالوم برگزار شد، به تعریف سبک زندگی پرداخت و آن را مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها و ارزش‌ها، شیوه‌های رفتاری و سلیقه‌هایی است که نشانگر شرایط زندگی انسان دانست.

وی افزود: سبک زندگی دارای عناصر گوناگونی از جمله تغذیه، خودآرایی، مسکن، حمل و نقل، اوقات فراغت، افکار سیاسی، مطالعه، دارایی، تحصیلات و نوع استفاده‌ها از رسانه است و این تقسیم‌بندی‌ها سبک زندگی را می‌سازند.

کارشناس بهداشت مرکز بهداشت شهر انبارالوم خاطرنشان کرد: با تغییر روند زندگی مردم در شهرها و روستاها و تغییر الگوهاي سبک زندگی در سال‌هاي اخیر، شاهد تغییرات جمعیتی هستیم که بحران جمعیت را براي کشورمان به وجود آورده است و هرچه جامعه به سمت تغییر الگوهاي سبک زندگی می‌رود، جمعیت خود را کاهش می‌دهد و با کاهش جمعیت، الگوهاي سبک زندگی مجال تحول می‌یابد و این یک تأثیر متقابل است.

خانم جلالی اظهار کرد: سیاست کاهش جمعیت، نعمت وجود جوانان انبوه و فراوان را از ملّت ایران سلب کند که نتیجه این مسئله،‌ تحدید نسل است و ده یا پانزده سال دیگر کشور را متراکم از نسل جوان مشاهده نخواهید کرد؛ و علت اینکه رهبر عزیز این موضوع را تکرار و تأکید می‌کند و هشدار می‌دهد، به خاطر این مسئله است.

وی در ادامه راهکارهای اجرایی افزایش جمعیت را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: پشتیبانی و حمایت از ترویج ازدواج موفق و آسان، فرزندآوري و تربیت فرزندان صالح، ارزش دانستن ازدواج و فرزندآوري از طریق تمهید سازوکارهاي قانونی و اعطاي تسهیلات و امکانات و چتر فراگیر بیمه‌هاي درمانی تکمیلی، آموزش و مشاوره مستمر و مسئولانه نوجوانان، جوانان با اولویت خانواده‌ها قبل، حین و دست کم پنج سال پس از ازدواج توسط همه دستگاه‌هاي ذیربط از جمله آن راهکارهاست.

کارشناس بهداشت مرکز بهداشت شهر انبارالوم گفت: از نظر اسلام داشتن فرزند بیشتر، زندگی بهتری را برای خانواده و جامعه رقم خواهد زد؛ فرزندآوری و تکثیر اولاد آثار و فواید مثبت زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها کمک و دستاری والدین، ادامه دهنده راه والدین، فرزند به عنوان اعمال ماتأخر، نعمت الهی و سبب امتحان والدین، افزایش روزی، طلب آمرزش برای والدین و سپر آتش، را می‌توان برشمرد.

خانم جلالی افزود: افراد برای رسیدن به خودباوری، نیازمند شکوفایی هستند؛ از آن‌جایی که خداوند متعال، قابلیت فرزندآوری را به مردان و زنان داده است، اگر آنان به هر دلیلی از این قابلیت بهره‌مند نشوند، در خود به نوعی احساس سرخوردگی کرده و به آرامشی که باید نمی‌رسند مگر اینکه باوری به این مسائل نداشته و تفکراتی هم‌چون فمنیست‌ها و مارکسیست‌ و سکولار داشته باشند اما در هر حال این خاصیتی است که خداوند مهربان به همه بندگانش عنایت کرده است.