مشاور مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان اردبیل:

مدیریت رفتار در والدین کلید تربیت موثر است

شناسه خبر : 122981

1401/03/02

تعداد بازدید : 33

مدیریت رفتار در والدین کلید تربیت موثر است
مشاور مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان اردبیل در نشست مجازی مدرسه علمیه الزهراء(س) خلخال عنوان کرد: مدیریت رفتار در والدین کلید تربیت موثر است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، آقای طاهر اصلانی، در نشست‌ مجازی مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) شهرستان خلخال با عنوان "مهارت‌های زندگی با تاکید بر نقش پدری و مادری در تربیت فرزند" اظهار داشت: قبل از تربیت فرزند، والدین باید تدبیر و مدیریت کافی را در این زمینه داشته باشند تا بتوانند فرزاندان موفقی تربیت کنند.

وی گفت: تربیت اخلاقی و اجتماعی فرزندان از ضروریات زندگی آنهاست. فرزندان برای موفقیت در نقش‌هایی که در جامعه باید بپذیرند، نیازمند یادگیری مهارت‌های کاربردی از جمله کنترل رفتار و قدرت تصمیم‌گیری و کنترل هیجانات هستند.

مشاور مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان اردبیل با اشاره به زمان شکل‌گیری شخصیت فرزندان بیان داشت: روانشناسان بر این باورند که عمده شخصیت فرد در همان سال‌های نخست زندگی شکل می‌گیرد و مناسب‌ترین زمان برای پرورش رفتارهای مطلوب برای به کارگیری در دوران‌های بعدی زندگی، زمانی است که هنوز شخصیت کودک شکل نگرفته و مسئولیت این امر حساس در وهله اول بر عهده خانواده به‌ویژه والدین است.

آقای اصلانی، ظهور فناوری و تغییر ارتباطات در تربیت کودک را موثر دانست و اذعان داشت: با توجه به ظهور عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات، نوع تربیت نیز در این عصر با دوره‌های گذشته متفاوت است به‌گونه‌ای که در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و وسایل ارتباطی از جمله ماهواره‌ها، اینترنت، تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی با کمرنگ‌شدن نقش والدین در تربیت فرزندان مواجه هستیم که نتیجه آن، قرار گرفتن بنیان خانواده در مسیر تهاجم فرهنگی و دورشدن والدين از فرزندان است.

مشاور مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان اردبیل بیان داشت: برای داشتن خانواده متعادل، والدین علیرغم اینکه بایستی نقش پدری و مادری خود را به خوبی ایفا کنند، از نقش همسری خود نیز غافل نشوند و بین آن‌ها تناسب ایجاد کنند. غفلت از یک نقش در بحث تربیت، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای خانواده و جامعه در پی دارد.