مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

فتح خرمشهر شروع افتخارآمیزی برای رسیدن به اهداف بلند و آزادسازی قدس است

شناسه خبر : 122996

1401/03/03

تعداد بازدید : 54

فتح خرمشهر شروع افتخارآمیزی برای رسیدن به اهداف بلند و آزادسازی قدس است
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، با گرامی داشت یوم الله سوم خرداد، فتح خرمشهر را شروع افتخارآمیزی برای رسیدن به اهداف بلند و آزادسازی قدس دانست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی، مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، صبح امروز در چهارمین نشست اخلاقی و جلسه شورای اداری حوزه علمیه خواهران یزد در سال 1401، که با با حضور معاونین و کارکنان این مرکز برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات فتح خرمشهردر روز سوم خرداد 1361، به بیان قسمتی از روایت امام رضا(ع) از کتاب الأمالی (للصدوق)  اشاره و افزود: در این روایت آمده است: «عَنِ اَلْحَسَنِ بْنِ اَلْجَهْمِ قَالَ: سَأَلْتُ اَلرِّضَا عَلَيْهِ السَّلاَمُ فَقُلْتُ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ مَا حَدُّ اَلتَّوَكُّلِ فَقَالَ لِي أَنْ لاَ تَخَافَ مَعَ اَللَّهِ أَحَداً... »؛ حسن بن جهم مى‌گويد: به امام رضا عليه السلام گفتم: فدايت شوم، اندازۀ و حقیقت توكل چیست؟ فرمود: اين است كه با نظر به خداوند از هيچ‌كس ترس نداشته باشى.

وی افزود: بنا بر فرمایش حضرت در این روایت، حد توکل این است که انسان صرفا از خدا بترسد، بنابراین کسی که امور خود را برای رضای الهی انجام دهد و خدا را همیشه شاهد و ناظر بر اعمال خود ببیند، قطعا ترس و واهمه ای از غیر خدا نخواهد داشت و این همان معنای حقیقت توکل است، بنابراین ما باید سعی کنیم حد توکل را در خود تقویت کنیم و وقتی به این مرتبه از توکل رسیدیم، آن وقت، خیلی از درد و گرفتاری های دنیا و حوادث روزگار که به ظاهر تحمل آن بر انسان سخت است، آسان خواهد شد و انسان متوکل در مقابل آن دارای آرامش خواهد بود.

مدیر حوزه علمیه خواهران یزد، اظهار کرد: وقتی انسان بداند بالاتر از قدرت خداوند متعال، قدرت دیگری وجود ندارد و همه کارهای خود را به خداوند واگذار کند و صرفا به انجام وظایفی که خالق به او واگذار کرده بپردازد، آن لحظه دل او آرام خواهد بود و این ویژگی توکل از صفات مؤمنین است و مؤمن ایمان قلبی دارد که گره مشکلات و گرفتاری ها تنها به دست خدا باز می شود و همه کاره این عالم، تنها اوست، همانطور که خداوند در سوره مائده آیه 23  می فرماید: وَ عَلَى اللَّهِ فَتَوَكَّلُوا إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ اگر ايمان داريد بر خدا توكّل كنيد و کسی که به این مقام برسد که کارهای خود را با توکل بر خداوند انجام دهد، قطعا به فرمایش قران که در سوره طلاق آیه 3 می فرماید: وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ .... خداوند او را کفایت خواهد کرد و او را از غیر بی نیاز خواهد نمود.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی در ادامه بیان کرد: ما باید سعی کنیم توکل را در خود تقویت و در بین جامعه گسترش دهیم و همه مراقبت کنیم تا بخاطر غفلت و یا ضعف ایمان، مسئله توکل در وجودمان کمرنگ نشود و به یاد بیاوریم داستان ابراهیم خلیل الله را که وقتی تمام مردم جمع شدند و کوهی از هیزم را آماده کردند و آتشی عظیم را برافروختند تا او را در آتش بسوزانند، بر طبق بعضی روایات ملائکه باران و باد و حتی حضرت جبرئیل به محضر آن پیامبر آمدند و پیشنهاد دادند که به ابراهیم کمک کنند، وی در پاسخ به آنان فرمود: خداوند مرا کفایت می کند و نیازی به کمک شما نیست و لذا آنگاه که حضرت ابراهیم را با منجنیق به درون آتش افکندند به اذن الله آتش بر ابراهیم گلستان شد و این است معنای توکل، که اگر تنها برای رضای خدا حرکت کنیم و از احدی نهراسیم، خداوند ما را کفایت خواهد کرد.

وی با تبیین بحث توکل، اظهار کرد: در عملیات فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361 رزمندگان اسلام با توکل بر خدا در مقابل ارتش تا دندان مصلح، که مورد حمایت اکثر کشورها بود، ایستادند و به پیروزی بزرگی دست یافتند و امام خمینی (ره)آن را نصرعظیم و افتخار ابدی برای اسلام خواندند.

این مقام مسئول اضافه کرد: رزمندگان اسلام در عملیات فتح خرمشهر که با نام عملیات «الی بیت المقدس» و با رمز «یا علی ابن ابی طالب» آغاز شد، بالغ بر 5000 کیلومتر مربع از خاک عزیز ایران را آزاد کردند و در واقع نگاه رزمندگان، آغاز و شروع راه برای آزادی بیت المقدس است و ما باید با همین نگاه، راه آنان را تا رسیدن به مقصود ادامه دهیم؛ فتح خرمشهر شروع افتخار آمیزی برای رسیدن به اهداف بلند و آزاد سازی قدس است.

مدیر حوزه علمیه خواهران یزد در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در سال 1395  اشاره و افزود: رهبری معظم انقلاب درباره روز آزادسازی خرمشهر فرمود: «روز سوّم خرداد هم از روزهای فراموش‌شدنی نیست؛ از روزهایی است که در تاریخ کشور ما و در تاریخ انقلاب اسلامی عزیز ایران این روز می درخشد. نماد است؛ نماد پیروزی حق بر باطل و نماد قدرت الهی و دست قدرتی که امام بزرگوار فرمودند: دست قدرتی دارد ما را حمایت می کند…. جوانهای عزیز! بچه‌های عزیز من! فردا مال شما است، آینده مالِ شما است؛ شما هستید که باید این تاریخ را با عزّتش محفوظ نگه دارید؛ شما هستید که این بارِ مسئولیّت را بردوش دارید؛ خرّمشهرها در پیش است نه در میدان جنگ نظامی، [بلکه‌] در یک میدانی که از جنگ نظامی سخت‌تر است. البتّه ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد؛ بعکس، آبادانی به دنبال دارد، امّا سختی‌اش بیشتر است. اینکه ما گفتیم اقتصاد مقاومتی، یعنی بخش اقتصادیِ این سیاستِ بزرگ و اساسی، مقاومت اقتصادی است. اینکه گفتیم جوانهای مؤمن و حزب‌اللّهی و انقلابی کارهای فرهنگی خودجوش را رها نکنند و دنبال بکنند، و همه‌ی دستگاه‌های فرهنگی کشور را دعوت کردیم و میکنیم که در این جهت حرکت کنند، این، بخش فرهنگیِ این عدم تبعیّت است، این جهاد بزرگ است و ...»

وی تصریح کرد: بنابر این سخنان رهبری، ما باید خود رابرای جنگ اقتصادی و فرهنگی که در آن قرار داریم آماده کنیم و انشاالله با تلاش مضاعف و توکل بر خداوند در این جنگ اقتصادی و فرهنگی نیز پیروز خواهیم شد و یاد و خاطره شهید سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی را گرامی داشته و به خانواده آن شهید تبریک و تسلیت می گوئیم و این ترور را نشانه عجز و ناتوانی دشمن و خباثت آنان دانسته و از مسئولین مربوطه می خواهیم عاملین این حادثه را به اشد مجازات برسانند.