استاد حوزه در جمع اساتید و طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) بابل مطرح کرد:

فرزند بیشتر، تربیت بهتر/سبک زندگی مجردی و فرار از مسئولیت، رهاورد سبک زندگی غربی

شناسه خبر : 124058

1401/03/29

تعداد بازدید : 20

فرزند بیشتر، تربیت بهتر/سبک زندگی مجردی و فرار از مسئولیت، رهاورد سبک زندگی غربی
استاد حوزه در نشست "راهبرد اسلام در جهت رشد جمعیت" در مدرسه علمیه الزهرا(س) بابل، گفت: هرچه تعداد فرزندان بیشتر باشد، تربیت آنها بهتر بوده و فرزندان سرمایه خانواده هستند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آقای حبیب الله حلیمی، استاد حوزه و دانشگاه در نشست فرهنگی پژوهشی با عنوان "راهبرد اسلام در جهت رشد جمعیت" که در جمع اساتید و طلاب مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) بابل، بصورت حضوری و مجازی برگزار شد، اظهار کرد: کنترل جمعیت از قبل انقلاب تا سال ۵۷ با شعار فرزند کمتر زندگی بهتر شروع شد.

وی ادامه داد: در هشت سال جنگ تحمیلی، با همت فرزندان این مرزوبوم بود که تلاش های دشمن به نتیجه نرسید و هم اکنون جنگ نرم همچنان ادامه دارد، آقای برژینسکی می گوید؛ "از فکر حمله ی پیش دستانه به ایران اجتناب کنید و به مذاکره با تهران ادامه دهید و بازی را طولانی کنید، آمارهای جمعیتی و تغییر نسل به نفع رژیم کنونی نیست، در سال ۲۰۷۰ جمعیت ایران به ۳۵ میلیون نفر خواهد رسید، این نگاه برژینسکی بیانگر این مطلب است که ما باید دقت بسیاری بر این موضوع داشته باشیم.

آقای حلیمی با اشاره به آمار وزارت بهداشت اظهار کرد: یک سوم دختران در سن ازدواج در کشور مجرد هستند، یعنی به ۱۰ میلیون دختر مجرد می رسیم، به اعتقاد بنده باید سن ازدواج دختران ۱۵ تا ۲۵ سال و سن ازدواج پسران ۱۸ تا ۲۵ سال باشد، جوانان با افزایش سن، دچار تردید شده و از جایی به بعد دچار سختگیری های خاصی می شوند که به راحتی قادر به تصمیم گیری در این زمینه نیستند.

وی با اشاره به مقاله ای با عنوان "بررسی نقش تعداد فرزند در تربیت صحیح" اذعان کرد: هرچه تعداد فرزندان بیشتر باشد، تربیت آنها بهتر است، این نتیجه بر اساس آمار میدانی و تجربه 30 سال مشاوره خانوادگی است، آنچه روند فرزندآوری را بیشتر می‌کند، رویکرد فکری ما به مقوله‌ی فرزنددار بودن است؛ در قدیم فرزند بیشتر را سرمایه و اکنون با وجود پیشرفت علوم مختلف و علم پزشکی، درد سر می دانند.

کارشناس فرهنگی خاطرنشان کرد: جمعیت، عامل قدرت و امنیت است، همانطور که در زمان هشت سال جنگ تحمیلی شعار امام خمینی(رحمه الله علیه) مبنی بر بسیج ۲۰ میلیونی بر اساس جمعیت بود، با بالا رفتن سن جمعیت کشور خود به خود قدرت جسمی کم می شود و عامل قدرت و امنیت جامعه به آن معنایی که بتواند امنیت فیزیکی و سخت را در کشور تامین کند، حاصل نمی شود.

وی تاکید کرد: جمعیت، عامل اقتصاد است، باعث فقر نیست، کشور چین با یک میلیارد و چهارصد میلیون جمعیت توانسته از آن استفاده درست داشته باشد، کشور هند با این تراکم جمعیتی اگرچه دارای قشر فقیر است، اما از جنبه های مختلف کشاورزی، اقتصادی، سخت افزاری و ... دارای پیشرفت قابل ملاحظه ای در جهان است، امام خمینی(رحمة الله علیه) در سال ۶۴ در سخنرانی خویش فرمودند، ایران اسلامی، گنجایش ۲۵۰ میلیون جمعیت را دارد.

آقای حلیمی ادامه داد: نرخ جمعیت در کشور ما اکنون 2/1 درصد و در سال ۶۷ سه و هفت دهم درصد بوده است و این یعنی ۱۴ درصد خانواده‌های ایرانی اصلا فرزند ندارند و ۳۳ درصد خانوارها فقط یک فرزند دارند و این بسیار نگران کننده است، یعنی در سال ۶۵ هر ده خانوار ایرانی ۳۷ فرزند داشتند یعنی به طور متوسط غالباً هر خانواده چهار فرزند و الان شده ۱/۲ درصد!

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سال ۹۰ با صراحت به مسئله سیاست غلط کنترل جمعیت اشاره و عذرخواهی کردند، اما با وجود عادت شدن این قضیه، برای بازگشت به روال قبل و سیاست درست رشد جمعیتی مسیر دشواری را در پیش خواهیم داشت.

آقای حلیمی اظهار داشت: وقتی ازدواج در برآوردن نیاز جنسی خلاصه شود و این برآوردن نیاز هم به راحتی اتفاق بیافتد، چرا شخص تن به ازدواج بدهد؟ مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به این مسئله اشاره کرده اند که فرهنگ غربی به تمام لایه های زندگی ما نفوذ کرده و یکی از آنها سبک زندگی مجردی و فرار از مسئولیت است.

استاد حوزه افزود: از دیگر عوامل کاهش جمعیت، اقتصاد، امنیت، تربیت، عوامل روانی، برخی سیاست های غلط دولت های گذشته، تغییر سبک زندگی، کاهش ارزشمندی فرزندآوری، تسهیل و زیبا جلوه دادن طلاق، تقویت فرهنگ رفاه طلبی و مادی گرایی، لذت شعار فرزند کمتر زندگی بهتر، گسترش بیکاری، سقط جنین و... است که در نرخ فرزندآوری تاثیرگذار بوده است.