آیت الله شاهچراغی:

وجود حوزه علمیه خواهران برای جمهوری اسلامی یک امتیاز و آبروست

شناسه خبر : 124062

1401/03/28

تعداد بازدید : 24

وجود حوزه علمیه خواهران برای جمهوری اسلامی یک امتیاز و آبروست
آیت الله شاهچراغی، نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری در سمنان گفت: وجود حوزه خواهران برای جمهوری اسلامی یک امتیاز و آبروست و به طلاب توصیه می کنم که تقوا و اخلاص داشته و ولایت پذیر باشند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم ذوالفقاری، مدیر مدرسه علمیه عصمتیه سمنان و خانم شکری، سرپرست موسسه آموزش عالی عصمتیه سمنان به همراه اعضای کادر این موسسه، با آیت الله حاج سیدمحمد شاهچراغی، نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری دیدار کردند.

آیت الله شاهچراغی ضمن خوش آمدگویی، با اشاره به روایت امام علی(ع) «اَلَیمینُ وَ الشَّمالُ مَضَلَّة، وَ الطَّریقُ الْوُسْطى هِىَ الْجادَّةُ» بیان کرد: اسلام دین اعتدال است، هرچه انحراف داشته باشد، از اسلام نیست. مانند اسراف و تبذیر که از اسلام نیستند. اسراف به معنى خارج شدن از حدّ اعتدال است بى آنکه چیزى ظاهراً ضایع شده باشد، مثلا در جایی که بشود با یک چارک آب وضو بگیریم، ولی آب بیشتری مصرف کنیم اسراف است. تبذیر به معنی «ریخت و پاش» است، یعنی آن چنان مصرف کنیم که به اتلاف و تضییع بیانجامد.

نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری در سمنان گفت: افراط و تفریط هم از اسلام نیست. افراط، تندروی؛ و تفریط کندروی است. در هر دو صورت انسان از قافله جا می ماند و فرد به قافله نمی رسد، فرد جاهل همواره افراط و تفریط دارد. آدم جاهل نمی تواند درست حرکت کند. تندروی و کندروی، خلاف اعتدال است و این صفات در هر کاری ناپسند است .

وی بیان کرد: باید درس خواندن برای خدا باشد، نه اینکه درس بخوانی تا جای دیگری را بگیری. کسب علم، فریضۀ  واجب است که باید در آن اخلاص و اعتدال باشد و از تندروی و کندروی دوری جست.

آیت الله شاهچراغی گفت: با توجه به این روایت امیرالمؤمنین(ع)، هر انحرافی از جادۀ صراط مستقیم، به گمراهی منجر می شود و راهی که انسان را به مقصد می رساند، راه میانه و اعتدال است و این راه رهبری و ولایتمداری است. آنها که جلو رفتند باید برگردند و آنها که عقب افتاده اند باید خود را در مسیر ولایت و رهبری قرار دهند. راه ولایت مسأله مهمی است چه رهبری معصوم و چه ولایت فقیه باشد.

وی راه ولایت را صراط مستقیم دانست و یادآور شد: راه ولایت، راه جاده و صراط مستقیم است، کوچکترین انحراف از این جاده و صراط، گمراهی است. رضایت خدا در همراهی با ولایت است. به گونه ای که امام خامنه ای بیان می کنند، کسانی که مرا با امام خمینی(ره) مقایسه می کنند، فاصلۀ من و امام فاصلۀ نجومی است. این از بزرگواری آقاست که خودساز و خاضع است و بیان می کند من در مقابل امام هیچ هستم. در حالی که مقام معظم رهبری دارای فضایل و امتیازات زیادی هستند.

وی در آخر بیان کرد: وجود حوزه خواهران برای استان سمنان، بلکه برای جمهوری اسلامی یک امتیاز و آبرو است. به طلبه ها توصیه می کنم که اخلاص برای خدا داشته و ولایت پذیر باشند و در تحصیل جدیت به خرج بدهند. اگر طلبه وظیفه اش کسب فضایل اخلاقی و دینی از جمله تقوا و اخلاص و ولایت پذیری باشد این طریق میانه و جاده و شاهراه است.