معاون آموزش حوزه علمیه خواهران گلستان در جمع اساتید:

آموزش علم موجب تزکیه و تقویت عقل می‌شود

شناسه خبر : 124100

1401/03/29

تعداد بازدید : 27

آموزش علم موجب تزکیه و تقویت عقل می‌شود
معاون آموزش حوزه علمیه خواهران گلستان با بیان این‌که آموزش، افزون بر تقویت دانش، موجب تزکیه و تقویت عقل نیز می‌شود، گفت: هدف خلقت انسان، تربیت او در راستای معرفت و عبودیت است که این مهم، بدون آموزش ممکن نیست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، در ایام پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران، خانم زهرا جمالی زاده، در دیدار با اساتید، دانش آموختگان، سفیران رضوان و جمعی از طلاب مدارس علمیه گلستان حضور یافت و از نزدیک به پیگیری مشکلات آموزشی آنان پرداخت.

معاون آموزش حوزه علمیه خواهران گلستان، در این دیدار، پیرامون اهمیت و جایگاه آموزش دینی بیان کرد: اهمیت علم، تعلّم و تعلیم در اسلام انکارناپذیر است و درباره اهمیت علم در اسلام، قرآن آن را مغروض وجدان‌ها دانسته و می فرماید: «قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ؛ بگو آيا كسانى كه مى‏ دانند و كسانى كه نمى‌دانند يكسانند، تنها خردمندانند كه پندپذيرند»؛ همچنین خداوند افراد عالم را بر غیر عالم برتری داده و می‌فرماید: «يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ».

وی با استناد به فرمایشی از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) که علم، سرچشمه کارهای نیک و جهل سرچشمه تمام کارهای بد است، گفت: علم، تعلیم و تعلّم از یکدیگر جداشدنی نیستند، قرآن کریم نیز آموزش را یکی از اهداف بعثت پیامبران دانسته است.

معاون آموزش حوزه علمیه خواهران گلستان به توضیح ارزش آموزش دینی پرداخت و بیان کرد: در اسلام، آموزش علوم مفید، ارزشمند است اما ارزش همه علوم یکسان نیست؛ آموختن علم دین، احکام و معارف دینی مقدمه و شرط لازم رهایی انسان از آتش جهنم و رسیدن به سعادت ابدی است؛ از این رو، در سیره معصومان(علیهم‌السلام) نیز به آن ارزش فراوان داده شده است.

خانم جمالیزاده با بیان این‌که آموزش، افزون بر تقویت دانش، موجب تزکیه و تقویت عقل نیز می‌شود، خاطرنشان کرد: هدف از خلقت انسان، تربیت او در راستای معرفت و عبودیت است و تربیت، عبادت و معرفت بدون آموزش ممکن نیست؛ بر این اساس، تأمین هدف خلقت بر آموزش استوار است.

گفتنی است در ادامه جلسه، خانم جمالیزاده به سوالات آموزشی حاضران پاسخ داد و از نزدیک مشکلات آنان را پیگیری کرد.

بر اساس این گزارش، استان گلستان دارای 12 مدرسه علمیه در مقطع سطح 2، یک مدرسه علمیه عالی در مقطع سطح سه و یک مرکز تخصصی در مقطع سطح چهار است که در پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران در استان گلستان، تاکنون بیش از 250 نفر ثبت نام کرده‌اند.