نشست معاونان و مدیران مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با آیت‌الله صفائی بوشهری/ حوزه خواهران در خط مقدم دفاع فرهنگی از زنان

شناسه خبر : 124238

1401/04/02

تعداد بازدید : 66

نشست معاونان و مدیران مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با آیت‌الله صفائی بوشهری/ حوزه خواهران در خط مقدم دفاع فرهنگی از زنان
معاونان و مدیران مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، معاونان و مدیران مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در نشستی با آیت الله غلامعلی صفائی بوشهری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر به تشریح برخی فعالیت‌های این نهاد حوزوی پرداختند.

در این دیدار معاونان فرهنگی، آموزش، پژوهش و منابع انسانی، مدیرکل صیانت و بازرسی و نمایندگانی از معاونت امور حوزه ها و مرکز فناوری اطلاعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران حضور داشتند.

در این دیدار خانم متولیان، معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران با تشریح برخی فعالیت های پژوهشی، اظهار داشت: فعالیت های پژوهشی در 28 استان زیرنظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران فعال است ولی مهم استانداردسازی این فعالیت ها بود تا حوزه خواهران بتواند به عنوان الگو در این مسیر حرکت کند و پاسخگوی نیازهای پژوهشی جامعه باشد که معاونت پژوهش در حال انجام این مهم است.

وی با اشاره به نشریات حوزه های علمیه خواهران در سراسر کشور، گفت: در حال حاضر تعداد 35 نشریه علمی تخصصی و 15 نشریه علمی پژوهشی در حال فعالیت هستند و این ارقام در حال افزایش است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران همچنین به برگزاری دوره های تألیف و تدوین متون درسی اشاره کرد و افزود: 3 دوره برای طلاب و اساتید در سراسر کشور برگزار شد و تعداد 80 طلبه و استاد دوره تکمیلی را نیز گذراندند و در برخی کتب نیز ایفای نقش داشته اند.

در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام والمسلمین تهرانی به فعالیت های آموزشی حوزه های علمیه خواهران در سراسر کشور به ویژه استان بوشهر اشاره کرد و گفت: راه اندازی رشته سطح 4 در مدارس علمیه خواهران استان بوشهر از ضروریات است و امیدواریم با کمک آیت الله صفائی بوشهری بتوانیم در این مسیر گام برداریم.

وی با بیان این که بخشی از کمبود حضور اساتید در استان بوشهر جبران شده است، ادامه داد: جا دارد در این استان اهتمام ویژه ای جهت تربیت اساتید صورت بگیرد.

در بخش دیگری از نشست نیز آقای محسن شاکر، مدیرکل ایجاد و گسترش سامانه های حوزه های علمیه خواهران به تشریح برخی فعالیت های مرکز فناوری و سامانه های ایجاد شده پرداخت.

تهاجم گسترده، پیچیده و جامع دشمن به جامعه زنان/ حوزه خواهران در خط مقدم دفاع فرهنگی از زنان قرار دارد

در بخش پایانی نشست نیز آیت الله صفائی بوشهری با بیان این که وظیفه حوزه های علمیه خواهران در دنیای امروز بسیار ویژه و مهم است، خاطرنشان کرد: امروز یک تهاجم گسترده، بسیار پیچیده و جامع از سوی استکبار جهانی به مهم ترین بخش جمعیتی دنیا که زنان هستند آغاز شده که این هجمه جامعه مردان را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: حوزه های علمیه خواهران در خط مقدم دفاع فرهنگی از تمام زنان جامعه جهانی قرار دارند چون دشمن با تمام توان، هجمه علیه زنان و بانوان و هویت آنها را آغاز کرده و دفاع در برابر این هجمه باید با رعایت تمام جوانب باشد که حوزه خواهران در خط مقدم دفاع است.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر، با تأکید بر این که توجه به حوزه خواهران یک توجه بنیادین است، ادامه داد: هر چه حوزه علمیه خواهران قوی تر باشد، قدرت مقابله بهتری خواهد داشت و می تواند نسخه نجات بخش جامعه زنان را بهتر طراحی و عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: نظام آموزش، پژوهش و فرهنگی در حوزه خواهران باید طوری طراحی شود که بانوان توانمند و نخبه‌ای را جهت مقابله با جبهه استکبار و پاسخ به شبهات تربیت و تحویل جامعه دهد و این مسئله نیازمند نگاه فراروز به مسائل و تهدیدات است.

آیت الله صفائی بوشهری با بیان این که باید فراتر از تهدیدها فرصت سازی و فرصت یابی کنیم، گفت: مقابله با تهدید باید به گونه ای باشد که دشمن دیگر توان تهدید نداشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تدوین کتب درسی را کاری فوق العاده تخصصی عنوان کرد و بیان داشت: این امر در تدوین کتب حوزوی به مراتب سخت و تخصصی تر است چون باید مباحث جامعه شناسی و روانشناسی مخاطب در متون مورد توجه باشد.

رئیس شورای حوزه علمیه استان بوشهر، ایجاد انگیزه های پژوهشی در طلاب و اساتید را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد تربیت طلابی توانمند، نخبه و مستعد باشیم که بتوانند الگوی رفتاری و اخلاقی برای جامعه به ویژه زنان باشند.

وی در پایان از گسترش حوزه های علمیه خواهران در استان بوشهر و جنوب کشور با هدف قدرت تأثیرگذاری در خاورمیانه و حوزه خلیج فارس خبر دارد.