مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

تدبیر در جهت اجاره‌ی خانه‌های خالی به نیازمندان واقعی مسکن در اولویت قرار گیرد

شناسه خبر : 124428

1401/04/07

تعداد بازدید : 42

تدبیر در جهت اجاره‌ی خانه‌های خالی به نیازمندان واقعی مسکن در اولویت قرار گیرد
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد در زمینه مشکل مسکن و افزایش اجاره بها گفت: تدبیر در جهت اجاره‌ی خانه های خالی به نیازمندان واقعی مسکن، باید در اولویت قرار گیرد و خیرین خانه های استیجاری و وقفی برای نیازمندان بسازند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی، در آستانه سالروز شهادت امام جواد(علیه السلام)، در ششمین نشست اخلاقی و جلسه شورای اداری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد، در سخنانی این روز را تسلیت گفت و با اشاره به مناسبت های این ایام بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران در تاریخ خود حوادث مختلفی را تجربه کرده است و این ایامی که در آن قرارداریم یعنی از 6 تا 12 تیر ماه، ایران اسلامی دستخوش حوادث مختلفی بوده است.

وی اضافه کرد: ترور رهبر معظم انقلاب در 6 تیر، شهادت آیت الله بهشتی و 72 تن از یارانش در انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی در سال 60، شهادت امام جمعه شهر یزد و یار دیرین امام(ره)، شهید محراب آیت الله صدوقی(ره) در 11 تیر در نماز جمعه و همچنین شهادت هم وطنان در هواپیمای مسافربری در خلیج فارس که توسط ناو آمریکایی به شهادت رسیدند، از جمله مواردی است که سبب شد رهبر معظم انقلاب، این هفته را به نام حقوق بشر آمریکایی معرفی کنند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، در بیان علت این نامگذاری گفت: تمامی این حوادث توسط مزدوران و منافقینی اتفاق افتاد که اکنون در کشور آمریکا و دیگر کشورهای هم پیمان آمریکا آزادانه زندگی می کنند، بنابراین این ایام را که منجر به شهادت شهید بهشتی و دیگر هموطنانمان شده است را تسلیت گفته و هفته قوه قضائیه را نیز گرامی می داریم.

وی در ادامه به روایتی از پیامبر اکرم(ص) اشاره و بیان کرد: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: إنَّ اللّه َ يُحِبُّ إذا عَمِلَ أحَدُكُم عَمَلاً أن يُتقِنَهُ؛ خداوند متعال دوست دارد وقتی کاری را انجام می دهیم، درست و محکم آن را انجام دهیم» و یکی از کارهایی که امروزه بعد از هوا، آب ، غذا و لباس از اهمیت ویژه برخوردار است و در روایات به آن اشاره شده، بحث مسکن است.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی، تصریح کرد: در زمینه ساخت مسکن، بخصوص ساختمان هایی که جنبه استفاده عمومی دارد، باید دقت لازم در ساخت آن صورت گیرد و آن با استحکامات و استانداردهای لازم ساحته شوند، زیرا به فرمایش پیامبر(صلی الله علیه و آله)، مسکن باید محل سکونت و آرامش باشد و تا مسکنی از لحاظ ساخت محکم نباشد، محلی برای آرامش نخواهد بود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:  اسلام به این مقوله اهمیت زیادی قائل است به گونه ای که در روایات مختلف به ریزه کاری های مسکن نیز اشاره شده است، از جمله؛ استحکام ساختمان، تمیزی کل ساختمان حتی حمام و سرویس ها، وسعت ساختمان و حیاط منزل، محل ساخت، راه و مسیر خوب و بسیاری از مواردی که در این زمینه بیان شده است، چرا که همه اینها زمینه آرامش را برای انسان فراهم می کند و در روایت پیامبر اسلام(ص) داریم که یکی از زمینه های خوشبختی انسان در دنیا چهار چیز است؛ همسر خوب، خانه بزرگ، همسایه خوب و صالح؛ و مرکب(وسیله نقلیه) نیکو؛ البته تا زمانی که حد نیاز واقعی انسان تامین شود، مایه خوشبختی خواهد بود و اگر از حد نیاز بگذرد، علاوه بر اینکه مایه خوشبختی نخواهد بود، بلکه انسان را به خواری و ذلت در بین بندگان خواهد کشاند.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی، با بیان گرانی های اخیر در زمینه مسکن و اجاره بها در کشور افزود: متاسفانه در چند سال گذشته، دولت قبل در زمینه مسکن و ساخت آن کار قابل قبولی انجام نداد و اکنون گرانی های مسکن خودش را نشان می دهد، بنابراین دولت کنونی در تلاش است با تمهیداتی که انجام می دهد از جمله ساخت مسکن، کنترل این امر را به دست بگیرد و البته یکی از کارهایی که پیشنهاد می شود صورت گیرد، تدبیر نمودن در جهت اجاره ی خانه های خالی به نیازمندان واقعی مسکن است که باید در این زمینه تلاش های بیشتری صورت گیرد.

وی افزود: در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمود: «مَنْ کَانَتْ لَهُ دَارٌ فَاحْتَاجَ مُؤْمِنٌ إِلَی سُکْنَاهَا فَمَنَعَهُ إِیَّاهَا قَالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ یَا مَلَائِکَتِی َبخِلَ عَبْدِی عَلَی عَبْدِی بِسُکْنَی الدَّارِ الدُّنْیَا وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی لَا یَسْکُنُ جِنَانِی أَبَداً»، «هر کس خانه ای داشته باشد و مانع از سکونت مؤمنی شود که به سکونت در آن خانه نیازمند است، خداوند متعال می فرماید: ای ملائکه من! بنده من بر بنده من نسبت به سکونت در خانه دنیا بخل ورزید. به عزّت و جلالم سوگند که هرگز در بهشت من ساکن نخواهد شد!»؛ بنابراین کسانی که منازلی در اختیار دارند و اکنون خالی است، به کسانی که نیاز به خانه دارند، با قیمت منصفانه اجاره دهند چرا که عزت دنیا و آخرت را در پی خواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی، در ادامه اظهار کرد: یکی دیگر از کارهایی که می شود در زمینه مسکن انجام داد، ساخت خانه های استیجاری و وقفی توسط خیرین است که می شود خانه هایی را ساخت و آن را به زوج های جوان با کمترین قیمت و برای چند سال اجاره داد تا در ابتدای زندگی خود، دغدغه مسکن را نداشته باشند و این امر، زمینه ازدواج جوانان را بیشتر فراهم خواهد کرد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست، ضمن قرائت مصوبات قبلی شورای اداری و بیان گزارشی از اقدامات انجام شده توسط هر یک از حاضرین، نکاتی در خصوص مسائل جاری حوزه مطرح گردید و در مورد آن ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.