امضاء تفاهم نامه برگزاری جشنواره علامه حلی توسط مدیران حوزه علمیه خواهران و برادران استان سمنان

شناسه خبر : 124457

1401/04/10

تعداد بازدید : 40

امضاء تفاهم نامه برگزاری جشنواره علامه حلی توسط مدیران حوزه علمیه خواهران و برادران استان سمنان
جلسه هم اندیشی به منظور ارزیابی مقالات جشنواره علامه حلی ره استان سمنان برگزار و تفاهم نامه پژوهشی توسط مدیران حوزه های علمیه خواهران و برادران استان سمنان امضاء شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، جلسه هم اندیشی پژوهشی در خصوص برگزاری جشنواره علامه حلی سال جاری  به میزبانی مدیریت حوزه علمیه برادران استان سمنان برگزار شد که در پایان به امضاء تفاهم نامه فیمابین انجامید.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی فر، مدیر حوزه علمیه برادران استان سمنان،  در این جلسه هم اندیشی، گفت: سیاست حوزه علمیه برادران استان، این است که تمامی اساتید فعالیت های خود را بر حول محور پژوهش قرار دهند، لذا اگر بخواهیم پژوهش، در استان رونق پیدا کند، این امر تنها از سوی معاونت پژوهش امکان پذیر نخواهد بود، لذا تاکید ما بر این است که رشد مسئله پژوهش، بایستی در کلیه ارکان مجموعه اتفاق بیفتد، یعنی از مدیریت گرفته تا سایر معاونت‌ها بایستی دست به دست هم داده و این مسئله را سامان ببخشند. همچنین باید ابزار و لوازم پژوهش یعنی کتابخانه ها، رایانه ها و همچنین نرم افزارها تهیه و تقویت شوند.

وی در ادامه افزود: همچنین باید ما طلاب و مبلغین را ترغیب و تشویق به مسئله پژوهش و تحقیق نماییم، چرا که هر مبلغ برای اینکه بخواهد فعال و موفق باشد، باید تبلیغش نیز دارای پشتوانه پژوهشی باشد، چرا که یک منبر محتوایی نیازمند یک کار پژوهشی و تحقیقی است. بنابراین برنامه و رویکرد ما در حوزه برادران،تشویق طلاب و اساتید به قلم‌زنی و رشد بحث پژوهش و تحقیق است. انشالله با همین رویکرد طلاب و اساتید به خصوص در ارائه مقاله در جشنواره علامه حلی و  همچنین سایر فعالیت های پژوهشی فعال شده و ورود پیدا کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی فر تصریح کرد: با هدف ترغیب طلاب به مسئله پژوهش، بخشی از نمره کلاسی را به پژوهش اختصاص داده ایم. همچنین انتشار نشریات الکترونیکی، در دستور کار مدارس علمیه قرار دارد. امید است با فراگیرشدن پژوهش، تالیف کتب و تدوین مقالات علمی در استان رشد یابد، زیرا ملاک جایگاه علمی یک مجموعه، به تالیف کتب و تدوین مقالات آن بستگی دارد. انشالله با همکاری دو مجموعه این اتفاق در آینده نزدیک بیفتد.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام و المسلمین نجم، مدیر حوزه علمیه خواهران استان سمنان گفت: مرجعیت علمی از آنِ مجموعه حوزه های علمیه خواهران و برادران است، چرا که اصل کار پژوهش در حوزه های علمیه اتفاق افتاده است. علمای بزرگ ما از متقدمین تا متأخرین، دارای تالیفات بزرگ و مرجعی هستند که همگان از جمله دانشگاهیان و دانشجویان نیز از آن بهره می برند.

وی بیان داشت: این از مظلومیت حوزه است که کار اصلی را حوزه ها و حوزویان انجام داده اند ولی دانشگاهیان بهره ی اصلی آن را می برند و متاسفانه دانشگاه را صرفا به عنوان مجموعه پژوهشی می شناسند؛ ریشه این مسئله اینجاست که ارتقاء رتبه علمی اساتید دانشگاه متوقف بر ارائه مقالات علمی پژوهشی است، همین موضوع موجب رشد پژوهشی در میان اساتید دانشگاه و مجموعه دانشگاهیان شده است؛ لذا بایستی کارهای پژوهشی بهتر و جدی تری انجام دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین نجم، لازمه انجام کار جدی و خوب در عرصه پژوهش را برگزاری دوره های پژوهشی و دانش افزایی پژوهشی را برای اساتید دانست و گفت: باید به گونه ی باشد که شرکت اساتید در این دوره ها الزامی باشد؛ با ارتقاء سطح پژوهشی اساتید به عنوان الگویی برای طلاب، خود به خود طلاب نیز تشویق و ترغیب خواهند شد. البته این دوره های دانش افزایی هم در سطح اساتید و هم در سطح طلاب در حال برگزاریست، که البته باید به صورت جدی تری دنبال شود. ما این آمادگی را در استان داریم که این کارگاه ها را به صورت مشترک با حوزه برادران برگزار نماییم.

وی افزود: برای ترغیب طلاب و اساتید به مسئله پژوهش بایستی مشوقاتی در نظر گرفته شود، در جشنواره علامه حلی امسال یک اتفاق مبارکی که اتفاق افتاده است، این است که برای اساتید سن ۵۰ سال را در نظر گرفته اند که همین موضوع باعث بالا رفتن آثار ورودی به جشنواره شده است. طلاب ما باید بدانند که یکی از راههای ایجاد درآمد، همین کارهای تحقیقاتی و پژوهشی خواهد بود.

در ادامه جلسه، معاونین پژوهش حوزه علمیه برادران و خواهران استان سمنان، حجت الاسلام والمسلمین سلطانی و خانم سالم به بیان گزارشی آماری از جشنواره های علامه حلی سال های گذشته و میزان آثار ثبت نام شده جشنواره امسال تا به امروز پرداختند.

 در پایان جلسه، تفاهم نامه همکاری بین حوزه علمیه خواهران و برادران استان در خصوص چگونگی برگزاری جشنواره علامه حلی به امضاء رسید.