کمیته برگزاری همایش علامه حسن زاده آملی تشکیل شد

شناسه خبر : 124474

1401/04/13

تعداد بازدید : 45

کمیته برگزاری همایش علامه حسن زاده آملی تشکیل شد
نخستین جلسه کمیته علمی همایش "علامه ذوالفنون" با حضور اعضای این کمیته به منظور بررسی و ایجاد هماهنگی های لازم و پیشبرد اهداف همایش، در محل بنیاد نخبگان استان مازندران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، نخستین جلسه کمیته علمی همایش "علامه ذوالفنون" با حضور اعضای کمیته به منظور بررسی و ایجاد هماهنگی های لازم و پیشبرد اهداف همایش با حضور آقایان دکتر عبدی، دکتر زکوی، دکتر رضایی و خانم اردشیری، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان مازندران، در محل بنیاد نخبگان استان مازندران برگزار شد.

خانم فاطمه اردشیری، طی گفتگویی با خبرنگار حوزه اظهار داشت: یکی از ثروت های اجتماعی کشور به خصوص مازندران و شهر آمل، وجود شخصیت علمی و عرفانی حضرت علامه حسن زاده آملی(رحمه الله) است که خدمات زیادی به جامعه بشری و زیست علمی داشته اند و نیز اندیشه ایشان در حکومت اسلامی مورد توجه است.

خانم اردشیری تاکید کرد: محورهای اصلی همایش، "علامه، قرآن، حدیث و فقه"، "علامه، فلسفه و کلام اسلامی"، "علامه، عرفان و اخلاق"، "علامه، نجوم، ریاضیات و طب"، "علامه و ادبیات"، "علامه و زیست اجتماعی در حوزه های سبک زندگی، سیاست، جوانان، مقام زن"، "تاریخ شفاهی و خاطرات" تعیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که ایشان دو بار در زمان حیاتشان، در همایش ابن عربی و بار دیگر در جلسه اسفار و بار دیگر در شب ارتحالشان از سوی مکتب تفکیک مورد هجمه قرار گرفتند، لذا ضرورت احساس شد تا همایش ملی در سه پنل "نگاه به مکتب تفکیک و نقش علامه حسن زاده" و "نگاه به مبانی عرفانی و فلسفی حضرت علامه"؛ "نگاه به اندیشه اجتماعی علامه" در قم، آمل و بابل به فراخور شخصیت والای ایشان برگزار شود.

خاطرنشان می شود حسن حسن‌زاده طبری آملی (۲۱ بهمن ۱۳۰۷ – ۳ مهر ۱۴۰۰) مشهور به علامه حسن‌زاده آملی، فیلسوف متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی بود. علاقمندان وی او را علامه، ذوالفنون و علامه دهر نیز می‌نامند و در ادبیات، علوم غریبه، هیئت و طب تبحر داشت. او همچنین اشعاری به زبان‌های فارسی، طبری و عربی سروده بود. علامه حسن‌زاده آملی در سومین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۲شمسی به عنوان چهره ماندگار برگزیده شد. وی در سفر آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب به آمل در سال ۱۳۷۷ش، کتاب انسان در عرف عرفان را با نوشتن مقدمه‌ای، به ایشان تقدیم کرد. علامه حسن زاده آملی روز شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰، در سن ۹۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.