با همکاری حوزه های علمیه خواهران؛

دومین همایش «تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث» برگزار می‌شود

شناسه خبر : 124513

1401/04/11

تعداد بازدید : 53

دومین همایش «تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث» برگزار می‌شود
دومین همایش «تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث» از سوی این دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و با همکاری حوزه های علمیه خواهران برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، دومین همایش «تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث» در چهار بخش اصلی شامل سبک زندگی، اخلاق و تعلیم و تربیت، روش‌شناسی و سلامت از سوی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و با همکاری حوزه های علمیه خواهران، داشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی شاهرود، مرکز فرهنگی هنری تحقق آموزه های قرآنی، دانشگاه پیام نور، دانشکده علومقرانی شاهرود، انجمن علمی قرآن و عهدین ایران و دانشکده علوم پزشکی شاهرود برگزار می شود.

محورهای ارسال مقاله در بخش «سبک زندگی» شامل سبک زندگی کاربردی در قرآن و حدیث، سبک زندگی فردی در قرآن و حدیث، سبک زندگی اجتماعی در قرآن و حدیث، سبک زندگی کاربردی و مسائل مرتبط با زن و خانواده، مقایسه سبک زندگی اسلامی با دیگر سبک‌های زندگی و مکاتب بشری، آسیب‌شناسی سبک زندگی و نقد و بررسی نگارش‌های پیرامون سبک زندگی و  بررسی دلایل و علل عدم وجود سبک در زندگی برخی افراد هستند.

محورهای بخش «اخلاق و تعلیم و تربیت» شامل اخلاق و تعلیم و تربیت کاربردی با تاکید بر قرآن و حدیث، اخلاق و تعلیم و تربیت کاربردی کودک و نوجوان با تاکید بر قرآن و حدیث، مطالعه روش‌های آموزش اخلاق، تعلیم و تربیت کاربردی در قرآن و حدیث و مطالعه تطبیقی آموزه‌های اخلاقی و تربیتی اسلام  با سایر مکاتب اخلاقی و تربیتی بشری و محورهای بخش «روش شناسی» شامل  روش شناسی تحقیقات کاربردی در قرآن و حدیث، روش‌شناسی توصیفی (روش توصیف مفاهیم و موضوعات کاربردی)،  روش شناسی تجویزی (ویژگی‌ها، بایدها و نبایدها، الزامات معرفت شناختی و زبان‌شناختی و فرایند آن) و  روش‌شناسی تلفیقی هستند.

محورهای بخش «سلامت» نیز شامل آموزه‌های سلامت محور و کاربردی قرآن و حدیث، روش‌شناسی روایات حوزه سلامت، تحلیل فضای صدور روایات حوزه سلامت، مسئله‌یابی برای پژوهش‌های تجربی از طریق آموزه‌های سلامت، نظام‌سازی در حوزه سلامت و مباحث سلامت معنوی در آیات و روایات هستند.

مهلت ارسال مقالات تا ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ و زمان برگزاری همایش ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۱ است که علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را به آدرس tahghight.qh@quran.ac.irارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۰۹۲۲۷۳۳۸۲۷۴ یا ۰۲۳۳۲۳۰۰۲۶۷ تماس بگیرند.

گفتنی است، همایش تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث، محدود به محورهای ذکر شده نیست و دبیرخانه همایش از هر مقاله‌ای که مرتبط با تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث باشد استقبال می‌کند و مقالات برگزیده در مجلات معتبر همچون سیویلیکا، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام iscو نورمگز چاپ خواهند شد.