مدیر مدرسه علمیه فاطمیه گرمسار:

صبر نه به معنای تسلیم در برابر سختی ها، بلکه پایداری در برابر ناملایمات زندگی است

شناسه خبر : 124524

1401/04/11

تعداد بازدید : 45

صبر نه به معنای تسلیم در برابر سختی ها، بلکه پایداری در برابر ناملایمات زندگی است
مدیر حوزه علمیه گرمسار در جمع خانواده ها گفت: صبر هرگز به معنای تحمل بدبختی ها و تن دادن به ذلت و تسلیم در برابر سختی ها و پذیرش شکست نیست، بلکه صبر، پایداری و مقاومت در برابر مشکلات و ناملایمات زندگی است.

 به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، به مناسبت هفته ازدواج، خانم فریدون مدیر مدرسه علمیه فاطمیه گرمسار با حضور در جمع خانواده های آسیب پذیر این شهرستان، در سخنانی به تبیین عنصر صبر در برخورد با ناملایمات زندگی پرداخت.

خانم فریدون، ضمن بیان آیه شریفه ۳سوره آل عمران «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» در اهمیت صبر گفت: در قرآن بیش از صد مرتبه به صبر سفارش شده و خداوند صبر را یکی از مهم ترین امور زندگی دانسته و در احادیث معصومین علیهم السلام نیز بر آن بسیار تاکید شده است، از جمله حضرت علی علیه السلام صبر را کلید گشایش امور بیان داشته اند.

استاد حوزه در ادامه ضمن تبیین ماهیت صبر اظهار داشت: صبر هرگز به معنای تحمل بدبختی ها و تن دادن به ذلت و تسلیم در برابر سختی ها و پذیرش شکست نیست، بلکه صبر، پایداری و مقاومت در برابر مشکلات و ناملایمات زندگی است. در قرآن آمده: واستعینوا بالصبر و الصلاة، که از آن عمومیت استفاده می شود، یعنی انسان از صبر و نماز در تمام امور خود کمک بگیرید، چون اولاً انسان، یاوری جز خدا ندارد و ثانیاً در سایه ارتباط با خدا، صبر و پایداری، هر حادثه عظیمی کوچک می شود.

وی در ادامه افزود: صبر مادر فضایل اخلاقی و زمینه ساز کمال و سعادت انسان است و صبوری انسان در رفتار او متجلی می شود.

مدیر مدرسه علمیه فاطمیه گرمسار، ضمن بیان اقسام سه گانه صبر؛ صبر بر مصیبت، صبر بر معصیت، صبر بر طاعت، افزود: صبر بر خواهش های نفسانی و در هنگام نعمت بسیار دشوارتر از صبر در فقر و نداری است، چون در فقر و نداری، اجباری خارجی وجود دارد که در بهره‌مندی و نعمت  این اجبار نیست و در کتاب احیاء العلوم غزالی هم به این مسئله اشاره شده که صبر در نعمت ها دشوارتر از صبر در نداری است.

استاد حوزه در پایان ضمن توصیه به این نکته که از مقایسه ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خود بپرهیزید، به یکی از زیباترین اقسام صبر به نام صبر جمیل اشاره کرد و بیان داشت: صبر جمیل که در قرآن هم از آن یاد شده، صبری است آرام که فرد دشمنی و اضطراب و شک در صدق وعده در آن نداشته باشد، امید به عاقبت آن داشته و راضی به مقدرات الهی باشد.