استاد مدرسه علمیه عالی الزهرا‌(س) گرگان:

معرفت نفس راه ورود به عرفان الهی است

شناسه خبر : 125181

1401/05/02

تعداد بازدید : 27

معرفت نفس راه ورود به عرفان الهی است
حجت الاسلام عبدالله شاهینی، استاد مدرسه علمیه عالی الزهرا‌(س) گرگان گفت: راه ورود به عرفان الهی، معرفت نفس است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران؛ حجت الاسلام و المسلمین عبدالله شاهینی در جمع شماری از اساتید و کارکنان مدرسه علمیه و عالی الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) گرگان، پیرامون «عرفان امام علی(علیه‌‌السلام)» سخن گفت و با استناد به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(صلی‌الله‌و‌علیه‌و‌آله)، «امام علی(علیه‌السلام) را فنای فی الله» خواند که این مقام عرفانی یک انسان است.

وی در ادامه به دو شاخصه امام علی(علیه‌السلام) اشاره و خاطرنشان کرد: انسان به مقام عرفان الهی نمی رسد جز اینکه این دو شاخصه را شناخته و در خود پیاده کند.

استاد حوزه، معرفت نفس و اخلاص در عبادت را از شاخصه های مهم امیرمومنان علی(علیه‌السلام) برشمرد و اضافه کرد: راه ورود به عرفان الهی، معرفت نفس است، راه رسیدن انسان به آفاق، از درون است زیرا اگر انسان خود را نشناسد، ولو به کهکشان‌ها هم برود، اسیر درون خود است.

حجت الاسلام والمسلمین شاهینی، عدم معرفت نفس را یکی از مشکلات بشر امروز دانست و با استناد به آیه 53 سوره فصلت تصریح کرد: دنیای مدرن امروز علیرغم پیشرفت‌های بسیاری که در تسخیر جهان پیرامون داشته، به کجا رسیده و چقدر توانسته آفاق را تسخیر کند؟

وی، شناخت نفس، محاسبه و مراقبت از آن را شرط رسیدن به توفیقات بسیاری برشمرد و با اشاره به آیه 105 سوره مبارکه مائده، ایمان و عرفان را توامان شرط رسیدن به مقام قرب الهی دانست.

مبلغ حوزه، در بحث از شاخصه اخلاص امام علی(علیه‌السلام) افزود: اوج اخلاص عابد در عبادت، رهایی از همه تعلقات پیرامون خود  و روکردن به قبله خداوند است، البته خلوص در عبادت با قصد در عبادت متفاوت است.

حجت الاسلام والمسلمین شاهینی، با استناد به کلام شیخ مفید در کتاب امالی، حدیث دوم توضیح داد: از امام علی(علیه‌السلام) پیرامون آیه شریفه «أَلا إِنَّ أَوْلِياءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ» سوال شد که مراد از اولیاء‌الله چه کسانی هستند؟ که حضرت فرمودند: «اولیای الهی کسانی هستند که اخلاص در عبادت دارند» به ظاهر اکتفا نکرده و سختی و سوزانندگی گناه را می بینند.

وی در پایان بر مراجعه و مطالعه کتاب نهج البلاغه و ضرورت شناخت و شناساندن شخصیت امام علی(علیه‌السلام‌) تاکید کرد.