مشاور خانواده:

مهم‌ترین اصل در تعارضات انتخاب رفتار صحیح است

شناسه خبر : 125291

1401/05/02

تعداد بازدید : 30

مهم‌ترین اصل در تعارضات انتخاب رفتار صحیح است
خانم ماندانا قیاسی، روان شناس و مشاوره خانواده در کارگاه "آموزش حل تعارض بین زوجین" در جمع طلاب گفت: تعارضات و اختلاف نظر در همه زندگی ها وجود دارد، اما مهم آن است که بدانیم در این موقعیت، چگونه رفتار کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم ماندانا قیاسی، روان شناس و مشاور خانواده، در کارگاه آموزش حل تعارضات زوجین که در جمع طلاب مدارس علمیه خواهران فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) آمل و الزهرا(سلام الله علیها) محمودآباد برگزار شد، بیان کرد: از مهم ترین ملاک های کفویت قبل از ازدواج، شباهت فیزیکی، اعتقادی و فرهنگی بین دو نفر است، تفاوت سنی ایده آل بین دختر و پسر، 3 تا 5 سال بوده ولی تا 7 سال نیز بلامانع است.

وی ادامه داد: بعضی از تفاوت های میان آقایان و خانم ها مربوط به ساختار فیزیولوژیکی و برخی دیگر، روان شناسی هستند، در تمام زندگی ها، تعارضات وجود دارد اما نوع رفتار در این شرایط دارای اهمیت است.

خانم قیاسی تصریح کرد: یک اصل مهم، زندگی کردن در زمان حال است و با وجود تمام کدورت ها و مشکلات، نباید مسائل گذشته را مدام مطرح کرد و نباید مدام نگران آینده بود.

وی در خصوص نحوه رفتار صحیح زوجین در هنگام تعارضات تاکید کرد: باید زن و شوهر به ارزش ها و توانمندی های یکدیگر توجه کرده و نسبت به بهبود رابطه، متعهد باشند، به یکدیگر بها بدهند و یکدیگر را قضاوت نکنند.

وی تصریح کرد: قیاس به خصوص بین زوجین، یکی از مهم ترین عوامل سست کننده بنیان خانواده است، از طرف دیگر بدترین جمله این است که بگویند؛ من همینم که هستم و تمایلی به تغییر ندارم! این گونه برخوردها بین زوجین اختلاف ایجاد می کند و آرامش خانواده را مختل می کند.