بررسی اقدامات بنیادی حضرت مهدی(عج) پس از ظهور از نگاه خطبه غدیر در جمع طلاب خواهر زنجان

شناسه خبر : 125624

1401/05/11

تعداد بازدید : 13

بررسی اقدامات بنیادی حضرت مهدی(عج) پس از ظهور از نگاه خطبه غدیر در جمع طلاب خواهر زنجان
نشست علمی - پژوهشی "اقدامات بنیادی حضرت مهدی(عج) پس از ظهور از نگاه خطبه غدیر" با همکاری تعدادی از مدارس علمیه زنجان به صورت حضوری و مجازی برگزار شد..

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، نشست علمی–پژوهشی با موضوع "اقدامات بنیادی حضرت مهدی(عج) پس از ظهور از نگاه خطبه غدیر" با همکاری مدارس حضرت معصومه(س)خرمدره، خدیجه‌کبری(س)، معصومیه قیدار و الزهرا(س) هیدج، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین شعبانی، استاد حوزه‌های علمیه استان به صورت مجازی و حضوری برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شعبانی، در این نشست در سخنانی ضمن تبریک اعیاد گذشته، اظهار کرد: غدیر یک دائره‌المعارف اعتقادی است. پیامبر(ص) در خطبه غدیر، بحث توحید، نبوت و امامت را مطرح فرمودند و آنچه در آیه سوم سوره مائده نازل شده، "اليَومَ يَئِسَ الَّذينَ كَفَروا مِن دينِكُم فَلا تَخشَوهُم" علتش بحث مهدویت است.

وی بیان داشت: گواه عظمت خطبه غدیر در اجتماع عظیم و شرایط خاص و قرائن حالیه و مقالیه است. علامه امینی در کتاب الغدیر، قراین خطبه را مطرح می‌کند که مهمترین آن بحث مهدویت است. پیامبر(ص) دو ویژگی را برای امام زمان(عج) بیان فرمودند: اول قیام، دوم هدایت.

استاد شعبانی در ادامه به اقدامات امام زمان(عج) اشاره کرد:"أَلا إِنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِی، أَلا إِنَّهُ الظّاهِرُ عَلَی الدِّینِ، أَلا إِنَّهُ الْمُنْتَقِمُ مِنَ الظّالِمینَ، أَلا إِنَّهُ فاتِحُ الْحُصُونِ وَهادِمُها، أَلا إِنَّهُ غالِبُ کُلِّ قَبیلَةٍ مِنْ أَهْلِ الشِّرْکِ وَهادیها، أَلاإِنَّهُ الْمُدْرِکُ بِکُلِّ ثارٍ لاِوْلِیاءِالله، أَلا إِنَّهُ النّاصِرُ لِدینِ الله، أَلا إِنَّهُ الْغَرّافُ مِنْ بَحْرٍ عَمیقٍ، أَلا إِنَّهُ یَسِمُ کُلَّ ذی فَضْلٍ بِفَضْلِهِ وَ کُلَّ ذی جَهْلٍ بِجَهْلِهِ".

آگاه باشید! همانا آخرین امام، قائم مهدی از ماست. او بر تمامی ادیان چیره خواهد بود، آگاه باشید! که اوست انتقام گیرنده از ستمکاران، آگاه باشید! که اوست فاتح دژها و منهدم کننده آن‌ها، آگاه باشید! که اوست چیره بر تمامی قبایل مشرکان و راهنمای آنان، آگاه باشید! که او خون‌خواه تمام اولیای خداست، آگاه باشید! اوست یاور دین خدا، آگاه باشید! که از دریایی ژرف پیمانه‌هایی افزون گیرد، آگاه باشید! که او به هر ارزشمندی به اندازه ارزش او، و به هر نادان و بی ارزشی به اندازه نادانی‌اش نیکی کند.

استاد حوزه، الظاهر علی الدین را همان حرکت فکری عنوان کرد و یادآور شد: امام زمان(عج) بر تمام ادیان غلبه پیدا می‌کند. غلبه دینی یک حرکت فکری و بنیادی دینی است. امام زمان قیام به استدلال و منطق می‌کند. حدیثی از امام صادق(ع) است که می فرمایندامام زمان وقتی ظهور کند، جهال زمان ایشان از جهال زمان پیغمبر(ص) بیشتر است، چون مسلمان‌ها با تاویلات غلط و تفسیر به رای به حضرت می‌گویند که تو باطل هستی. با آمدن حضرت مهدی(عج) جبهه حق و باطل تفکیک خواهد شد و به شفاف‌سازی باورهای دینی خواهد پرداخت.

وی منتقم فی الظالمین را همان حرکت نظامی دانست و گفت: اصلاح یک جامعه فاسد نیازمند این است که ریشه‌های فساد از بین برود، اولین حرکت نظامی حضرت از بین بردن بنی شیبه است؛ آن‌ها پرده‌داران و کلیدداران کعبه از صدر اسلام تاکنون هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شعبانی افزود: "فاتح الحصون"، یعنی کل دنیا را تصرف خواهد کرد و مذهب تشیع را جاری خواهد کرد. "انه  المدرک بکل ثار لاولیاءالله" نیز به معنای امام زمان(عج) خون‌خواهی اولیا و احقاق حق را انجام می‌دهد.

در پایان نیز استاد حوزه، به سوالات طلاب در این باره پاسخ داد.