بررسی «تقابل و مقایسه اعمال مومنان و کافران در داستان های قرآن کریم» در پایان نامه بانوی طلبه اصفهانی

شناسه خبر : 125682

1401/05/09

تعداد بازدید : 26

بررسی «تقابل و مقایسه اعمال مومنان و کافران در داستان های قرآن کریم» در پایان نامه بانوی طلبه اصفهانی
طلبه مرکز آموزش عالی فاطمة الزهرا(س) خمینی شهر از پایان نامه خود با عنوان «تقابل و مقایسه اعمال مومنان و کافران در داستان های قرآن کریم» دفاع کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم زهرا پرداسی، طلبه مرکز آموزش عالی فاطمة الزهرا(س) خمینی شهر، صبح امروز از پایان نامه خود با عنوان «تقابل و مقایسه اعمال مومنان و کافران در داستان های قرآن کریم» با راهنمایی استاد فردوس میریان و داوری خانم خدیجه احمدی بیغش دفاع کرد.

خانم پرداسی در دفاع از پایان نامه خود گفت: مقایسه اعمال مؤمنان و کافران در قالب داستان، یکی از شیوه های غیرمستقیم تربیتی است که نقشی تأثیرگذار در بیداری انسان‌ها دارد.

وی گفت: امروزه با عوض شدن ملاک دینداری در نظر عده ای به نظر می رسد نشانه و مشخصه عمل مومن و کافر در جامعه کمرنگ شده و جایگاه این دو گروه به اندازه ای بهم نزدیک شده که در بسیاری از موارد، مومن و کافر قابل تشخیص نیستند، از این رو با روش توصیفی تحلیلی به مقایسه ی اعمال انسان‌های مؤمن و کافر و بیان معیار رفتار فردی و اجتماعی آنان می تواند انسان را در شناخت عمل مؤمنانه و کافرانه کمک دهد؛ در این پایان نامه، با روش توصیف و تحلیل آیات در ارائه ملاک و میزان انسان کامل بهره رسانده است. به‌عنوان نمونه؛ مقایسه عمل حضرت آدم(ع) در توبه و استغفار در سرپیچی از فرمان خداوند و تکبر شیطان در عدم سجده بر آدم و عدم پشیمانیش به انسان ها تبیین شده است.

خانم پرداسی در بیان معیار رفتار فردی در تشخیص افراد مؤمن و کافر؛ ایمان و عمل صالح، عقل، داشتن علم و بصیرت، تقوا، و ولایتمداری را نام برد که مهم‌ترین معیار و میزان در اعمال فردی و اجتماعی شناخت و معرفت نسبت به پیامبر اکرم( ص) و ائمه معصومین (ع) را می توان معرفی کرد و در بعد معیار اجتماعی؛ عدالت، وحدت و صلح؛ ملاک های معتبری در شناخت فرد مؤمن و کافر می باشند. مهم‌ترین معیار در این بعد، عدالت است که در راستای ارتقای سطح آگاهی و معرفت فرد و جامعه کاربرد بسزایی دارد.

وی گفت: از مقایسه و تقابل اعمال این دو گروه می توان نتیجه گرفت که مومنان با پیروی از متخصصان معصوم مانند پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین (ع) راه سعادت را می پیمایند و کافران با پیروی از هوی و هوس و ابلیس جز گمراهی و تاریکی و عذاب دنیوی و اخروی نصیبشان نمی‌شود و فقط انسان های مومن هستند که برنده ی زندگی دنیا و آخرت هستند.